• Start
  • Wiadomości
  • Dzień Nauki Polskiej w Hevelianum. Rozmowy z wybitnymi naukowczyniami w sobotę o godz. 11 i 12

Dzień Nauki Polskiej w Hevelianum. Rozmowy z wybitnymi naukowczyniami w sobotę o godz. 11 i 12

Z okazji Dnia Nauki Polskiej, 19 lutego od godz. 11, na Facebooku i kanale YouTube Hevelianum, pojawią się inspirujące rozmowy z prof. dr hab. Małgorzatą Omilanowską-Kiljańczyk oraz prof. dr hab. Ewą Łojkowską. Obie gdańskie naukowczynie są laureatkami tegorocznej nagrody im. Heweliusza, czyli tzw. Pomorskich Nobli.
17.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Laureatki Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2021: [od lewej] prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk oraz prof. dr hab. Ewa Łojkowska
Laureatki Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2021: prof. dr hab. Ewa Łojkowska oraz prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

- Ponieważ Hevelianum jest silnie związane zarówno z Gdańskiem, jak i z Heweliuszem, postanowiliśmy uczcić ten dzień, zapraszając do rozmowy gdańskie naukowczynie. Pragniemy przedstawić ich pasje, cele naukowe oraz osiągnięcia. Chcemy skoncentrować się na dokonaniach gdańskiej kadry naukowej, jednocześnie zaglądając w przyszłość nauki polskiej – mówi Magdalena Maszewska, specjalistka ds. edukacji matematyczno-fizycznej Hevelianum.

Profesor dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk otrzymała Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk humanistycznych i społecznych.

- Profesor Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk jest uznanym w skali krajowej i międzynarodowej autorytetem z zakresu historii sztuki. Jej liczne prace naukowe wnoszą istotny wkład do wiedzy o międzynarodowych relacjach kulturowych, w szczególności na obszarze krajów nadbałtyckich. Prof. Omilanowska-Kiljańczyk bardzo angażuje się w problematykę architektoniczną Gdańska i Pomorza. W aktywności badawczej inspirowanej przesłankami poznawczymi, zawsze dba o wszechstronny przekaz pozyskanej wiedzy do otoczenia społecznego. Aktywnie uczestniczy w działalności różnych instytucji nauki i kultury. Jest uczoną wnoszącą nieprzemijający wkład do wiedzy o polskiej kulturze - mówił podczas wygłaszania laudacji prof. dr hab. Jerzy Błażejowski, przewodniczący kapituły w kategorii nauk humanistycznych i społecznych, prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. 

Prof. dr hab. Ewa Łojkowska otrzymała nagrodę im. Jana Heweliusza w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych. Naukowczynię doceniono za wybitne osiągnięcia naukowe dotyczące badań fitopatologicznych, w szczególności poznanie i opisanie pełnej puli genetycznej patogenów roślin z gatunków Dickeya solani i Pectobacterium parmentieri, opracowanie testów molekularnych pozwalających na ich efektywne wykrywanie i identyfikację oraz opracowanie innowacyjnych metod ochrony roślin przed patogenami. 

 - Można z pełnym przekonaniem powiedzieć, że tegoroczna Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w dziedzinie nauk przyrodniczych i ścisłych dostaje się w ręce wybitnej badaczki, mającej osiągnięcia naukowe w skali światowej w zakresie fitopatologii, znakomitej twórczyni szkoły naukowej, która wykształciła dużą grupę specjalistów pracujących w różnych instytucjach, wspaniałej organizatorki nauki, potrafiącej profesjonalnie i z pełnym zaangażowaniem pracować nad wdrażaniem wysokich standardów na uczelni - powiedział podczas wygłaszania laudacji prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, przewodniczący kapituły w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych, prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. 

Dzień Nauki Polskiej jest świętem państwowym, obchodzonym w tym roku po raz drugi. Zostało ustanowione w styczniu 2020 r. dla uznania dokonań rodzimych naukowców. Projektodawcy wśród najwybitniejszych polskich naukowców, oprócz Mikołaja Kopernika, wskazują również m.in. Jana Heweliusza, czyli patrona Hevelianum.




TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki