Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-Czerwona góruje nad Gdańskiem

Nad miastem dumnie powiewa ogromnych rozmiarów biało-czerwona flaga. Jej uroczyste podniesienie na najwyższy w Gdańsk maszt uczciło Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzeniu w poniedziałek, 2 maja, towarzyszył pokaz artyleryjski w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk i dźwięk mobilnego carillonu. Po zmroku narodowe barwy rozświetlą wybrane miejskie obiekty.
02.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Dzień Flagi RP biało-czerwoną flagę wciągnięto na 42-metrowy maszt na Górze Gradowej. Wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem mieszkańców i turystów
W Dzień Flagi RP biało-czerwoną flagę wciągnięto na 42-metrowy maszt na Górze Gradowej. Wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem mieszkańców i turystów
fot. www.gdansk.pl

Flaga UE nad Gdańskiem. Aleksandra Dulkiewicz i Donald Tusk o wartościach Zjednoczonej Europy

- Flaga to, obok godła i hymnu jeden z trzech najważniejszych naszych symboli narodowych. Jest symbolem naszego państwa, ale dla Polaków jest też czymś mistycznym. Wokół flagi gromadzimy się w chwilach triumfu, zwycięstw i radości. Wokół flagi gromadzimy się także w chwilach dla nas trudnych, podczas walk i klęsk, których w naszej narodowej historii nie brakowało. Ta flaga nas łączy, jest znakiem wspólnoty, którą tworzymy. Biel i czerwień. Biel, która oznacza czystość i niepokalanie. Czerwień, która oznacza odwagę i waleczność - mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Te barwy towarzyszą nam od stuleci. Zostały uznane za barwy narodowe 3 maja 1792 roku. Święto Flagi zostało uchwalone przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2004 roku. W ten dzień spotykamy się myśląc o Ojczyźnie. O jej wielkich i skomplikowanych dziejach. Niech flaga łopocze nad naszym miastem. Niech Biało-Czerwona dumnie łopocze nad Polską. Oddajmy jej hołd.

 

Podczas uroczystości przemawiał zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski
Podczas uroczystości przemawiał zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski
fot. www.gdansk.pl

Podniesieniu flagi towarzyszyły dźwięki Hymnu Polski. Na mobilnym carillonie „Gdańsk” zagrała Monika Kaźmierczak. Miejskiej carillonistce towarzyszyli trębacze: Emil Miszk i Paweł Hulisz. Po zakończeniu uroczystości, można było zobaczyć pokaz artyleryjski w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk.

 

Uroczystości towarzyszył pokaz XVIII-wiecznej sztuki artyleryjskiej w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk
Uroczystości towarzyszył pokaz XVIII-wiecznej sztuki artyleryjskiej w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk
fot. www.gdansk.pl

 

Transmisję z wydarzenia można było śledzić na portalu gdansk.pl. Film do obejrzenia poniżej:

 

PROGRAM miejskich wydarzeń do 9 maja

10 zasad godnego obchodzenia się z flagą

Gdańszczanki i gdańszczanie zachęcani są do wspólnego, symbolicznego świętowania i ozdobienia balkonów i okien w biało-czerwone barwy. A jak należy postępować z flagą RP?

  1. Flaga wywieszana w miejscu publicznym musi być zawsze czysta i mieć czytelne, wyraziste barwy. Flaga nie może być pomięta, postrzępiona lub wypłowiała.
  2. Na terenie całego kraju flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli wywiesza się na masztach więcej flag, flagę państwową RP wciąga się na maszt jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.
  3. W dniach żałoby narodowej flaga państwowa podniesiona jest do połowy masztu.
  4. W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagę należy jak najszybciej opuścić i zdjąć w bezpieczne miejsce.
  5. Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
  6. Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem.
  7. Flagą nie można przykryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem. Podczas wszelkich uroczystości flagi umieszcza się na odpowiednich podstawach (stojakach) po lewej stronie pomnika (dla patrzącego na pomnik), lub po obu jego stronach, w kolejności zgodnej z hierarchią.
  8. Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegokolwiek przedmiotu.
  9. Na fladze państwowej nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
  10. Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.

Czym jest bandera i jak ją odróżnić od flagi RP można przeczytać na portalu gdansk.pl.

Biało-czerwony Gdańsk

Aby uczcić Dzień Flagi oraz następujące po nim Święto Konstytucji Trzeciego Maja, miasto ozdobią narodowe barwy. Także w tych dniach po zmroku na biało-czerwono rozświetlą się wybrane miejskie obiekty i pomniki.

Od zmierzchu do świtu w dniach 2-3 maja na biało-czerwono podświetlone zostaną:

  • Fontanna Neptuna
  • Pomnik Anny Walentynowicz we Wrzeszczu;
  • Pomnik Józefa Piłsudskiego na Strzyży
  • Pomnik Tym, co za Polskość przy Podwalu Staromiejskim
  • Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 na Placu Solidarności
  • Wiadukt przy ul. Uczniowskiej - przy stadionie;
  • „Żółty Wiadukt" nad torami kolejowymi łączący ul. Jana z Kolna i al. Zwycięstwa w Gdańsku

2 i 3 maja na Nowym Ratuszu, który jest siedzibą Rady Miasta Gdańska zostanie wyświetlona flaga RP.

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!