Flaga UE powiewa nad Górą Gradową. Gdańsk świętuje Dzień Europy

Dokładnie 74 lata temu, 9 maja, Robert Schuman wygłosił słynną deklarację, która zapoczątkowała integrację Starego Kontynentu. Na pamiątkę tego wydarzenia cała Wspólnota obchodzi Dzień Europy. W Gdańsku świętowano uroczystym wciągnięciem flagi UE na maszt wieńczący Górę Gradową i koncertem carillonowym z europejskimi motywami.
09.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczna jest flaga Unii Europejskiej powiewająca na wietrze. Flaga jest koloru niebieskiego z kołem dwunastu złotych gwiazd w centrum. Tło za flagą jest jasne, co sugeruje pogodny dzień. Flagę utrzymuje biały maszt, który jest wyposażony w liny i metalowe okucia, pomagające utrzymać flagę na miejscu. Flaga zdaje się być w dobrym stanie, z wyraźnymi, nienaruszonymi kolorami i kształtem.
9 maja 2024 - Dzień Europy, flaga Unii Europejskiej na Górze Gradowej
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Dzień Europy w Gdańsku

Na majdanie Góry Gradowej, która jest siedzibą Hevelianum, stoi najwyższy gdański maszt flagowy. W słoneczny czwartkowy poranek, 9 maja, na jego szczycie uroczyście zawieszono flagę Unii Europejskiej, ponieważ tego dnia, w całej Wspólnocie świętowany jest Dzień Europy. Unia Europejska skupia dziś 27 krajów, w tym od 20 lat Polskę (okrągłą rocznicę akcesji obchodziliśmy 1 maja). 

Piknik na Targu Węglowym. Mieszkańcy i goście świętowali 20. rocznicę Polski w UE. WIDEO i ZDJĘCIA

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. europoseł Janusz Lewandowski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz radni nowej, IX kadencji Rady Miasta Gdańska - Teresa Wasilewska i Maksymilian Kieturakis i dyrektor Hevelianum Paweł Golak.

Na zdjęciu widoczna jest grupa pięciu osób stojących na kamiennym chodniku na zewnątrz, w tle widać drzewa i flagi. Od lewej strony: pierwszy mężczyzna jest ubrany w elegancki, ciemny garnitur i okulary przeciwsłoneczne. Obok niego stoi kobieta w granatowym garniturze, z uśmiechem na twarzy. Trzecia osoba to starszy mężczyzna w garniturze z czerwonym krawatem, obok niego starsza kobieta w czarnej eleganckiej bluzce i czarnych spodniach. Piąty, ostatni mężczyzna po prawej stronie, ma na sobie niebieski marynarkę i brązowe spodnie. Wszyscy są elegancko ubrani, z uśmiechami, co sugeruje pozytywne okoliczności spotkania. Atmosfera wydaje się formalna, ale przyjazna.
Od lewej: radny Miasta Gdańska Maksymilian Kieturakis, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, europoseł Janusz Lewandowski, radna MG Teresa Wasilewska, dyrektor Hevelianum Paweł Golak
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Deklaracja Schumana a Unia Europejska

Zanim na szczycie masztu załopotała niebieska, gwiaździsta flaga UE, prezydent Gdańska przypomniała genezę święta:

- 9 maja 1950 roku Robert Schuman, ówczesny minister spraw zagranicznych Francji, wygłosił przemówienie. Dało początek zawiązanej rok później Wspólnocie Węgla i Stali, później przekształconej w Unię Europejską - mówiła Aleksandra Dulkiewicz i zwróciła uwagę na powiązanie 74 rocznicy deklaracji Roberta Schumana z obchodzoną 8 maja rocznicą zakończenia II wojny światowej: - Deklaracja padła w zaledwie pięć lat po jednej z najstraszniejszych katastrof jaka dotknęła Europę i świat. Twórcy późniejszej Unii Europejskiej, ludzie, którzy doświadczyli okrucieństwa wojny, chcieli zrobić coś, co uchroni Europę przed kolejną wojną. Częściowo się to udało - państwa, które tworzą Unię, wojny nie doświadczają, ale nieopodal nas, w Ukrainie, ona jest. To nie jest po prostu tak, że pokój jest, o pokój musimy się troszczyć. 

Wezwanie: Nigdy więcej wojny! - wciąż aktualne. 79. rocznica zakończenia II wojny światowej

Na zdjęciu widoczna jest grupa trzech osób: kobieta i dwójka dzieci, stojących na zielonej trawie przed tłem z flagami Unii Europejskiej. Kobieta, ubrana w elegancki granatowy garnitur i białą bluzkę, uśmiecha się, trzymając kolorową zabawkę typu rubik's cube. Obok niej stoi dziewczynka w różowym kardiganie i jasnobłękitnych jeansach oraz chłopiec w szarym swetrze, z czapką baseballową z napisem B . Wszyscy są skierowani do kamery, co sugeruje ustawienie pozowane. W tle widoczne są dodatkowo czerwone flagi oraz bujna zieleń drzew. Wydają się być na zewnątrz podczas jasnego, słonecznego dnia.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i jej asystenci
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Za miesiąc wybory do Parlamentu Europejskiego

Prezydent Gdańska przypomniała, że dokładnie za miesiąc - 9 czerwca - odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego: - Decyzje, które zapadają w, wydającej się odległą Brukseli, dotyczą także nas, w Gdyni, Sopocie, czy Gdańsku i dają nam gwarancję pokoju.

Aleksandrze Dukiewicz w operacji wciągania flagi na maszt asystowało dwoje uczniów Zespołu Szkół Katolickich z Gdyni Obłuża (przed zwiedzaniem Hevelianum spontanicznie przyłączył się do uroczystości)

Wśród świadków wydarzenia był także poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 69 w Gdańsku.

Kolejny akt demokracji przed nami. 9 czerwca wybierzemy polskich posłów do Parlamentu Europejskiego

Na zdjęciu widoczni są dwójka młodych ludzi ubranych w mundury, którzy stoją przed flagą Unii Europejskiej. Chłopiec po lewej stronie trzyma polski sztandar, który jest bogato zdobiony, z napisem Surge Polonia  i elementami złotymi oraz czerwonymi. Jest ubrany w ciemny garnitur z krawatem i okulary, a na głowie ma wojskowy beret. Dziewczyna po prawej stronie, także w wojskowym berecie, ma na sobie białą koszulę z czerwonym szarfem przewieszonym przez ramię. Oboje mają poważne, godne wyrazy twarzy. W tle widoczne są zielone drzewa i niebieska flaga UE, co dodaje uroczystości scenie.
Poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 69 w Gdańsku im. gen. St. Sosabowskiego
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Carilony gdańskie w Dzień Europy

Na ten dzień, zaplanowano koncert carillonowy. Na wieży kościoła św. Katarzyny zagra Wojciech Lauer. W programie muzyka z krajów członkowskich UE i ich narodowe hymny. Koncertu opatrzonego komentarzem prowadzącego, będzie można wysłuchać również na Facebooku Carillony gdańskie - Muzeum Gdańska. Początek o godz. 13.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA

Co symbolizuje niebieska flaga?

Niebieska flaga z kręgiem dwunastu złotych gwiazd jest symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. W Dniu Europy gwiaździste flagi umieszczono także przy głównych arteriach Gdańska.

Dzień Europy - co świętujemy 9 maja? *

9 maja 1950 r. Robert Schuman - minister spraw zagranicznych Francji, ogłosił deklarację, która zapoczątkowała proces integracji Europy. To wydarzenie uznaje się dziś za symboliczną datę Narodzin Unii Europejskiej.

Choć Unia Europejska formalnie powstała dopiero w 1993 r. (poprzedzała ją Europejska Wspólnota Węgla i Stali utworzona w 1951 roku przez sześć państw Starego Kontynentu), nie byłoby jej gdyby nie odważne słowa wypowiedziane ponad 40 lat wcześniej. Schuman w swej deklaracji przekonywał, że tylko zjednoczenie Europy może jej zagwarantować pokój i rozwój.

9 maja to jedyna w swoim rodzaju okazja, by zamanifestować poparcie dla idei integracji, pochwalić się efektami współpracy i poznać bliżej przedstawicieli innych narodów. Tego dnia Unia Europejska staje się bliższa swoim obywatelom, a obywatele - sobie nawzajem.

* za Eurodesk Polska