Pod hasłem „Weź bilet i skasuj długi” w tramwaju będzie prowadzona szeroka akcja poradniczo – edukacyjno – pomocowa. Wsiadający pasażerowie będą mogli skonsultować się m.in. z prawnikami, doradcami oraz ze specjalistami Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Gdańskich Nieruchomości czy Pomorskiej Izby Adwokackiej.
- Gdańsk jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które na szeroką skalę postanowiło wesprzeć mieszkańców w walce z zadłużeniem – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Bezpieczeństwo mieszkańców, także to ekonomiczne, jest dla nas niezwykle ważne. Każda rodzina, która wpadnie w finansowe tarapaty musi mieć poczucie, że z problemem nie jest sama. Może liczyć na fachową, kompleksową pomoc między innymi instytucji miejskich i organizacji pozarządowych.
Jak wyjść z pętli kredytowej? Jak rozłożyć spłatę na raty?
Tematem przewodnim tegorocznego Gdańskiego Dnia bez Długów są najczęściej spotykane długi konsumenckie, których spłata – choć wydaje się najprostsza – często prowadzi do poważnych, życiowych dramatów. Specjaliści podpowiedzą m.in. jak wyjść z pętli kredytowej, rozłożyć spłatę na raty czy też ogłosić upadłość konsumencką. Prawnik z MOPR wskaże, gdzie i na jakie wsparcie może liczyć rodzina, która nie radzi sobie z wydatkami, ma długi wynikające np. z utraty pracy czy zaciągniętych, chorobowych zobowiązań. Podpowie, jak prawidłowo zaplanować domowy budżet.
W sobotę w godzinach od 9 do 13 w Gdańskim Centrum Świadczeń przy ul. Powstańców Warszawskich 25 działać też będzie punkt konsultacyjno – doradczy m.in. dla osób zainteresowanych możliwością uzyskania świadczeń dla dzieci, dofinansowań do opłat za lokal i energię.
Organizacja IV Gdańskiego Dnia bez Długów wynika z realizowanego w mieście Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Do skorzystania z pomocy specjalistów zachęcają mieszkańców: główny koordynator akcji, Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych oraz partnerzy: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Gdańskie Nieruchomości, Gdańskie Centrum Świadczeń, Pomorska Izba Adwokacka, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Elbląskie Centrum Mediacji, Towarzystwo Pomocy im św. Brata Alberta, Wojewódzki Urząd Pracy, UKE i Kancelaria Radców Prawnych Kasprzyk – Waliszewski.
Jak nie popaść w długi – spotkanie w piątek w Oliwie
W ramach edukacji prawnej prowadzonej przez gdański MOPR na rzecz seniorów i młodzieży, w piątek 16 listopada o godz. 13, zapraszamy mieszkańców Oliwy na spotkanie „Jak nie popaść w długi”. Odbędzie się ono w siedzibie Rady Dzielnicy przy ul. Opata Rybińskiego 10. Prawnik współpracujący z Ośrodkiem m.in. omówi z uczestnikami najczęstsze przypadki finansowych tarapatów. Doradzi możliwe sposoby wyjścia z opresji.
Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.