„Gdańsk bez plastiku” to kampania, która trwa w naszym mieście od lutego 2019 roku. Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce zrezygnowało z plastikowych opakowań w murach Urzędu Miejskiego. W ramach tej kampanii odbyło się wiele akcji edukacyjnych i promocyjnych, m.in. rozdawanie gdańszczanom materiałowych siatek na zakupy. Teraz Miasto Gdańsk wychodzi do swoich mieszkańców z nowym pomysłem, który w niecodzienny, nieco przewrotny sposób, ma sprawić, że człowiek zatrzyma się w codziennym biegu, spojrzy, zastanowi. Tym pomysłem jest komunikacja poprzez sztukę, czego wyrazem jest mural autorstwa Marka Looney’a Rybowskiego.
- Szukamy nowych sposobów dotarcia do mieszkańców i mural jest takim nowym środkiem - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Mam nadzieję, że młodzi ludzie podpowiedzą nam także inne przestrzenie, takie w których funkcjonują na co dzień. Okazuje się, że zwykłe przesłania - reklamy, gazety, ulotki - są świetne dla pewnej grupy odbiorców. Nośniki w tramwajach, autobusach, to się wszystko sprawdza, ale chcemy dotrzeć też do tych, którzy muszą być trochę bardziej zainspirowani, a sztuka potrafi to zrobić. To jest przewrotny mural, pokazujący chłopca z trochę innej epoki, który w niecodzienny sposób pozbywa się plastiku. Myślę, że wiele osób zatrzyma się przy tym muralu i zastanowi, o co w nim chodzi. Dla nas jest to bardzo ważne.
Mural znajduje się na ścianie Szkoły Podstawowej nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy, przy ul. Srebrniki 10. Marek Lonney Rybowski potrzebował pięciu dni, aby namalować swoje dzieło.
- Mural przedstawia chłopczyka, który strzela z procy plastikową butelką - mówi Marek Looney Rybowski, autor muralu. - W taki zabawny, przewrotny, charakterystyczny dla siebie sposób chciałem pokazać, że warto pozbywać się plastiku lub chociaż go ograniczać. Musimy dbać o to, aby nasze miasto było czyste. Musimy myśleć o tym, żeby używać jak najmniej plastiku. Często używam dzieci w swoich muralach, bo one pomagają mi uzyskać efekt humorystyki i wesołości.
Chłopiec z muralu obrócony jest twarzą w stronę ulicy Słowackiego, choć pierwotny zamysł Marka Looney’a Rybowskiego był taki, by postać stała odwrotnie.
- Pomyślałem jednak, że to nie przystoi, żeby mój mural strzelał w kierunku cmentarza - z uśmiechem dodaje Looney.
Chłopiec z muralu powstał na 14-metrowej ścianie. Choć Marek Looney Rybowski ma duże doświadczenie w tworzeniu na wysokościach, zawsze robią one na artyście wrażenie.
- Mam tolerancję do trzynastu, piętnastu metrów, potem zaczynam się bardziej zastanawiać nad życiem - żartuje Looney.
Wiadomo, że w Gdańsku powstaną kolejne murale w ramach kampanii “Gdańsk bez plastiku”. Gdzie i kiedy - tego ani urzędnicy, ani artysta, nie chcą jeszcze zdradzić.
- Proszę wyglądać - mówi Looney.
ZOBACZ FILM Z ODSŁONIĘCIA MURALU
Odsłonięcie muralu było także okazją do wręczenia nagród uczniom z SP nr 27, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym “Gdańsk bez plastiku”.
LISTA LAUREATÓW:
- I miejsce - Nadia Klimowicz (kl. 2b) ex aequo Wiktor Stefański (kl. 3a)
- II miejsce - Tymoteusz Szmagliński (kl. 1a) ex aequo Paulina Trojanowska (3a) ex aequo Michalina Walko (kl. 2a)
- III miejsce - Mira Golisz (kl. 3a) ex aequo Stefan Baranowski (kl. 1b)
WYRÓŻNIENIA:
- Kl. 2c - praca zespołowa
- Pola Knapczyk, Iga Marcinkowska, Weronika Kujawa, Edyta Chomacka, Natalia Wilczewska, Zuzanna Rynkiewicz (kl. 3b)
- Aleksandra Cichowska (kl. 2b)
- Jan Rypel - oddział przedszkolny