Siedem gdańskich dzielnic przyłączono do Gdańska 50 lat temu, dwie dzielnice - 90 lat temu

Dziewięć dzielnic świętuje w bieżącym roku okrągłe rocznice włączenia ich terenów w granice administracyjne Gdańska. W jaki sposób planują świętować, wspólnie czy osobno? O pomysłach rozmawiano podczas pierwszego w tej sprawie spotkania, w którym w poniedziałek, 16 stycznia, wzięli udział przewodniczący świętujących dzielnic, a także przedstawiciele miejskich jednostek.
16.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu zabytkowy ceglany budynek dawnego ratusza oruńskiego
Dzielnica Orunia - Św. Wojciech - Lipce od 90 lat leży w granicach Gdańska. Na zdjęciu wyremontowany w 2022 r. zabytkowy Ratusz Oruński przy ul. Gościnnej
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Które dzielnice Gdańska świętują w tym roku okrągłe rocznice?

W 2023 roku mija 50 lat od kiedy przyłączono do naszego miasta tereny dzisiejszej Osowy, Matarni, Kokoszek, Jasienia, części Ujeściska - Łostowic, części Oruni Górnej - Gdańska Południe (która została wyodrębniona w 2018 roku z dzielnicy Chełm) oraz Wyspę Sobieszewską. W 1973 roku po raz ostatni włączono tak duże tereny do Gdańska.

W bieżącym roku mija też 90 lat od momentu przyłączenia Olszynki i Oruni - Św. Wojciecha - Lipiec do Gdańska.

W poniedziałek, 16 stycznia, radni, wspólnie z pracownikami Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek, w tym Gdańskiego Archipelagu Kultury i Gdańskiego Ośrodka Sportu, dyskutowali o pomysłach na tegoroczne świętowanie.

Śródmieście. Intensywne prace w Zespole Sierocińca

Świętowanie na sportowo?

Agnieszka Bartków, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce zaproponowała, by zorganizować dzielnicowe Grand Prix w biegach, i by za udział w każdym takim biegu otrzymać część pamiątkowego medalu, aby ostatecznie zebrać wszystkie jego elementy.

Przedstawiciel Gdańskiego Ośrodka Sportu odpowiedział, że GOS organizuje w tym roku cztery imprezy biegowe, niezależnie od tegorocznych rocznic, w których medale będą właśnie częściowe, składane. Te imprezy planowane są w Sobieszewie, Oruni, Oliwie i Śródmieściu. Oczywiście, można wziąć pod uwagę organizację takich imprez także w innych dzielnicach.

Oliwa w Gdańsku od 90 lat - radni i mieszkańcy świętują

Piotr Lachowski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Ujeścisko - Łostowice proponował z kolei, by wziąć pod uwagę też inne dyscypliny sportu, bo nie każdy biegać lubi, a chodzi o to, by jak najwięcej mieszkańców chętnie i aktywnie uczestniczyło w świętowaniu.

- Może w każdej dzielnicy zaproponować rozgrywki w innej dyscyplinie, które na koniec można by połączyć pod jednym hasłem. Myślę, że dobrze sprawdziłyby się też gry terenowe, bo w te chętnie angażują się całe rodziny z dziećmi - stwierdził.

Jerzy Petryczko, przewodniczący Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska, zaproponował z kolei, by w tej dzielnicy zorganizować np. międzydzielnicowy turniej plażowej piłki siatkowej.

- Mamy do tego świetne, nowe boisko - zachęcał.

Radni zwracali też uwagę na to, że należy pomyśleć o aktywnościach dla seniorów.

 

na zdjęciu drewniany półokrągły pomost wokół niego staw zarośnięty zielonymi roślinami
Ten drewniany pomost to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Osowej, który znajduje się w Parku Chirona. Osowa od 50 lat leży w granicach Gdańska
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Orunia - Św. Wojciech - Lipce świętuje 685-lecie, a Orunia Górna - Gdańsk Południe - 5-lecie

Poza rocznicami przyłączenia do Gdańska, dzielnice obchodzić będą w tym roku także inne jubileusze. I tak, Orunia - Św. Wojciech - Lipce świętuje w tym roku 685-lecie powstania, natomiast najmłodsza obecnie dzielnica, która powstała wskutek podziału dzielnicy Chełm, a więc Orunia Górna - Gdańsk Południe, będzie obchodzić już 5-lecie. 

W dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce planowane jest w związku z tym m.in. wydanie okolicznościowej gazetki poświęconej historii dzielnicy. Zaproponowano, by podobne wydawnictwa powstały też w innych świętujących dzielnicach.

- Mamy też pomysł, by z okazji 90-lecia przyłączenia do Gdańska, w świętowanie włączyć nasze dzielnicowe szkoły, by dzieci napisały wiersze, które zostałyby potem opublikowane i trafiły do bibliotek. Prowadzimy już rozmowy ze szkołami. Dziesięć lat temu też był taki pomysł. Wówczas dzieci przygotowały okolicznościowe wiersze i rysunki, które trafiły do książki - przypomniała Agnieszka Bartków.

Orunia Górna - Gdańsk Południe też wstępnie planuje dzielnicowy festyn połączony z imprezą biegową oraz konkursy plastyczne dla przedszkoli. 

Orunia - Św. Wojciech - Lipce. Czas na termomodernizację szkoły muzycznej

na zdjęciu zielony parkowy teren, z dużą ilością trawników, są też ławki, linarium, niewielki staw, w tle budynki jednorodzinne
Kokoszki także świętują w tym roku 50-lecie przyłączenia do granic Gdańska. Na zdjęciu park przy ul. Goplańskiej
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

A może spacery i pamiątkowe zdjęcie mieszkańców?

Bartosz Stefański, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa, zaproponował organizację spacerów dla mieszkańców w każdej dzielnicy, w trakcie których pokazywane byłyby np. dawne obiekty, zabytki czy też to, w jaki sposób te dzielnice zmieniały się przez ostatnie 50 lat. 

Łukasz Richert, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Matarnia, zasugerował iż dobrym pomysłem byłoby np. zasadzenie drzewa, a nawet stworzenie całych alei drzew w dzielnicach.

Padła też propozycja, by w każdej dzielnicy zrobić pamiątkowe zdjęcia mieszkańców danej dzielnicy - na wzór wspólnych zdjęć gdańszczan, które wykonywane są m.in. podczas Święta Niepodległości.

Ujeścisko - Łostowice. Zobacz, jak będzie wyglądać lodowisko

To były na razie wstępne propozycje. Miasto szuka też takich pomysłów i rozwiązań, które będą łączyć - będą wspólne dla wszystkich dzielnic.

 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu