• Start
  • Wiadomości
  • Dzielnica Orunia Górna - Gdańsk Południe ma już rok. Urodzinowy festyn

Dzielnica Orunia Górna - Gdańsk Południe ma już rok. Urodzinowy festyn

30 sierpnia 2018 roku Rada Miasta Gdańska przegłosowała uchwałę dotyczącą utworzenia 35. dzielnicy w naszym mieście. Nazwano ją Orunia Górna - Gdańsk Południe. W związku ze zbliżającą się pierwszą rocznicą tego wydarzenia, Rada Dzielnicy OG-GP zaprasza na festyn i... urodzinowy tort!
21.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rada Dzielnicy Orunia Górna- Gdańsk Południe zaprasza mieszkańców na sobotni festyn przy zbiorniku retencyjnym 'Augustowska'
Rada Dzielnicy Orunia Górna- Gdańsk Południe zaprasza mieszkańców na sobotni festyn przy zbiorniku retencyjnym 'Augustowska'
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Nową dzielnicę wyodrębniono z największej wówczas innej dzielnicy - Chełm. 24 marca br. odbyły się z kolei powszechne wybory do gdańskich Rad Dzielnic, w tym do RD Orunia Górna- Gdańsk Południe. Mieszkańcy poszli do urn wyborczych i wybrali 15 radnych.

Ci zakasali rękawy i... wzięli się do pracy na rzecz lokalnej społeczności.

- W ostatnich miesiącach braliśmy udział w różnego rodzaju spotkaniach, w tym w komisjach miejskich. Nawiązaliśmy współpracę m.in. z miejską spółką Gdańskie Wody, ponieważ nasza dzielnica, mimo iż leży w górnym tarasie, też ma problemy z retencją. Złożyliśmy już wnioski dotyczące m.in. budowy ogrodów deszczowych w naszej dzielnicy - wylicza Zenobia Glac-Ściebura, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy OG-GP.

Z tegorocznego budżetu Rady Dzielnicy sfinansowano dotąd m.in. organizację zajęć sportowych dla młodszych mieszkańców, a także zajęcia opiekuńcze dla mam z małymi dziećmi - udział w nich jest bezpłatny. Radni przygotowują obecnie zajęcia dedykowane seniorom mieszkającym w dzielnicy, a także zajęcia z języków obcych prowadzone przez lektorów.

 

Festyn w sobotę

Wszystkich mieszkańców dzielnicy zapraszają natomiast na urodzinowy festyn, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 24 sierpnia, na zielonych terenach przy zbiorniku retencyjnym "Augustowska". Wspólną zabawę zaplanowano w godz. 11-19. Będą koncerty lokalnych zespołów, teatrzyk dla dzieci, a także test wiedzy o dzielnicy OG-GP. Wśród atrakcji nie zabraknie też tzw. dmuchańców, na których będą mogli bawić się najmłodsi i słodkości (w tym waty cukrowej). Punktem kulminacyjnym (przewidzianym na godz. 12.30) będzie symboliczny tort urodzinowy, którym będą częstować radni.

- Szukaliśmy takiej lokalizacji dla tego wydarzenia, która łączy wszystkich mieszkańców naszej dzielnicy. Takim na pewno jest zbiornik "Augustowska". Łatwo do niego dotrzeć w zasadzie z każdej strony, znajduje się on też w pobliżu pętli tramwajowo-autobusowej - zaznacza przewodnicząca Glac-Ściebura. - Sobotni festyn będzie okazją do zapoznania się wśród samych mieszkańców, ale też do rozmowy z radnymi dzielnicy oraz Radnymi Miasta Gdańska z tego okręgu wyborczego. Kilku z nich zapowiedziało już swoją obecność.

Kto nie będzie mógł pojawić się na festynie, a chciałby spotkać się z radnymi OG-GP, powinien zajrzeć do siedziby Rady Dzielnicy, kóra znajduje się przy ul. Platynowej 11. Od września zorganizowane będą w niej stałe dyżury radnych.

 

To radni dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe
To radni dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Pomysł na nową dzielnicę ma już trzy lata

Inicjatywa podziału Chełmu na dwie dzielnice wyszła oddolnie, od mieszkańców Oruni Górnej. Przed trzema laty to Rada Dzielnicy Chełm podjęła uchwałę o podziale dzielnicy na dwie części: Chełm i Orunię Górną. W przeprowadzenie całego procesu zaangażował się wówczas Radny Miasta Gdańska, Adam Nieroda.

Granicę Oruni Górnej - Gdańska Południe stanowi granica administracyjna miasta od ul. Świętokrzyskiej do Obwodnicy Południowej. Wzdłuż niej biegnie na wschód, a przed Traktem Św. Wojciecha skręca na północ i na tyłach budynków z adresem do Traktu Św. Wojciecha dochodzi do Parku Oruńskiego, a następnie między ulicami Diamentową, Platynową, Granitową i Działyńskiego (podnóżem wzgórza) dochodzi do ul. Małomiejskiej (bez tej ulicy) i dalej Świętokrzyską do skrzyżowania z al. Havla. Następnie planowaną Nową Świętokrzyską na południowy zachód do ul. Wielkopolskiej, gdzie zmienia kierunek na północno-zachodni do granicy miasta na ul. Świętokrzyskiej.

 

Przeczytaj także: 

Orunia Górna-Gdańsk Południe. To nazwa nowej, 35. dzielnicy Gdańska

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic