Nową dzielnicę wyodrębniono z największej wówczas innej dzielnicy - Chełm. 24 marca br. odbyły się z kolei powszechne wybory do gdańskich Rad Dzielnic, w tym do RD Orunia Górna- Gdańsk Południe. Mieszkańcy poszli do urn wyborczych i wybrali 15 radnych.
Ci zakasali rękawy i... wzięli się do pracy na rzecz lokalnej społeczności.
- W ostatnich miesiącach braliśmy udział w różnego rodzaju spotkaniach, w tym w komisjach miejskich. Nawiązaliśmy współpracę m.in. z miejską spółką Gdańskie Wody, ponieważ nasza dzielnica, mimo iż leży w górnym tarasie, też ma problemy z retencją. Złożyliśmy już wnioski dotyczące m.in. budowy ogrodów deszczowych w naszej dzielnicy - wylicza Zenobia Glac-Ściebura, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy OG-GP.
Z tegorocznego budżetu Rady Dzielnicy sfinansowano dotąd m.in. organizację zajęć sportowych dla młodszych mieszkańców, a także zajęcia opiekuńcze dla mam z małymi dziećmi - udział w nich jest bezpłatny. Radni przygotowują obecnie zajęcia dedykowane seniorom mieszkającym w dzielnicy, a także zajęcia z języków obcych prowadzone przez lektorów.
Festyn w sobotę
Wszystkich mieszkańców dzielnicy zapraszają natomiast na urodzinowy festyn, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 24 sierpnia, na zielonych terenach przy zbiorniku retencyjnym "Augustowska". Wspólną zabawę zaplanowano w godz. 11-19. Będą koncerty lokalnych zespołów, teatrzyk dla dzieci, a także test wiedzy o dzielnicy OG-GP. Wśród atrakcji nie zabraknie też tzw. dmuchańców, na których będą mogli bawić się najmłodsi i słodkości (w tym waty cukrowej). Punktem kulminacyjnym (przewidzianym na godz. 12.30) będzie symboliczny tort urodzinowy, którym będą częstować radni.
- Szukaliśmy takiej lokalizacji dla tego wydarzenia, która łączy wszystkich mieszkańców naszej dzielnicy. Takim na pewno jest zbiornik "Augustowska". Łatwo do niego dotrzeć w zasadzie z każdej strony, znajduje się on też w pobliżu pętli tramwajowo-autobusowej - zaznacza przewodnicząca Glac-Ściebura. - Sobotni festyn będzie okazją do zapoznania się wśród samych mieszkańców, ale też do rozmowy z radnymi dzielnicy oraz Radnymi Miasta Gdańska z tego okręgu wyborczego. Kilku z nich zapowiedziało już swoją obecność.
Kto nie będzie mógł pojawić się na festynie, a chciałby spotkać się z radnymi OG-GP, powinien zajrzeć do siedziby Rady Dzielnicy, kóra znajduje się przy ul. Platynowej 11. Od września zorganizowane będą w niej stałe dyżury radnych.
Pomysł na nową dzielnicę ma już trzy lata
Inicjatywa podziału Chełmu na dwie dzielnice wyszła oddolnie, od mieszkańców Oruni Górnej. Przed trzema laty to Rada Dzielnicy Chełm podjęła uchwałę o podziale dzielnicy na dwie części: Chełm i Orunię Górną. W przeprowadzenie całego procesu zaangażował się wówczas Radny Miasta Gdańska, Adam Nieroda.
Granicę Oruni Górnej - Gdańska Południe stanowi granica administracyjna miasta od ul. Świętokrzyskiej do Obwodnicy Południowej. Wzdłuż niej biegnie na wschód, a przed Traktem Św. Wojciecha skręca na północ i na tyłach budynków z adresem do Traktu Św. Wojciecha dochodzi do Parku Oruńskiego, a następnie między ulicami Diamentową, Platynową, Granitową i Działyńskiego (podnóżem wzgórza) dochodzi do ul. Małomiejskiej (bez tej ulicy) i dalej Świętokrzyską do skrzyżowania z al. Havla. Następnie planowaną Nową Świętokrzyską na południowy zachód do ul. Wielkopolskiej, gdzie zmienia kierunek na północno-zachodni do granicy miasta na ul. Świętokrzyskiej.
Przeczytaj także:
Orunia Górna-Gdańsk Południe. To nazwa nowej, 35. dzielnicy Gdańska