Dzielnica i kuratorki festiwalu NARRACJE 2025 już wybrane

Wiemy już, kto przygotuje program festiwalu NARRACJE w 2025 roku. Spośród przesłanych zgłoszeń komisja wybrała koncepcję „Aniołki. Pod powiekami” duetu kuratorskiego: Maja Murawska i Karolina Połom. 16. edycja NARRACJI odbędzie się 7 i 8 listopada 2025 roku w gdańskiej dzielnicy Aniołki. Festiwal organizują Instytut Kultury Miejskiej oraz Gdańska Galeria Miejska.
31.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy dwie kobiety, które stoją obok siebie z założonymi rękami. Jedna z nich nosi kolorowy garnitur w kwiatowy wzór, a druga jest ubrana na czarno; w tle znajduje się wielobarwna instalacja
Kuratorki NARRACJI 2025 (od lewej): Karolina Połom i Maja Murawska
fot. Anita Maciejewska

Narracje 2024 w listopadzie w „Uzdrowisku Niedźwiednik”. Co już wiemy o tym pomyśle?

Maja Murawska to historyczka sztuki, kuratorka, producentka i badaczka, która głęboko wierzy w ideę działań partycypacyjnych, współorganizacji i międzysektorowego działania. Jest autorką artykułów naukowych i tekstów do katalogów z zakresu sztuki współczesnej. Kuratorowała i współkuratorowała wystawy indywidualne (“Hanna Nowicka. Perypetia”, 2023) i zbiorowe (m.in. “Stan Wyjątkowy”, 2020). Producentka dużych przedsięwzięć wystawienniczych, takich jak 30 lat Paszportów Polityki, czy międzynarodowej wystawy pokonkursowej Baltic Horizons w Sopocie. Pracowała w Dziale Sztuki w Muzeum im. dr. Mikołaja Łęgi w Grudziądzu, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Obecnie działa w zespole kuratorskim NOMUS w ramach Muzeum Narodowego w Gdańsku i pełni funkcję Dyrektorki artystycznej projektu Turning the Tide, współtworzonego przez partnerów z Polski, Szwecji, Grecji, Austrii, Holandii i Szkocji, odpowiadając za realizację serii międzynarodowych i lokalnych rezydencji artystycznych.

Karolina Połom jest absolwentką psychologii społecznej oraz historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, której głównym obszarem zainteresowań jest sztuka współczesna i jej związki z antropologią, psychologią, socjologią, kulturoznawstwem. Interesuje się pochodzeniem artystów, ich zależnością z kulturą, miejscem. Poszukuje szczegółów, wyjątkowości i ważnego przekazu. Jest współzałożycielką i prezeską Fundacji ByWA, zajmującej się wspieraniem rozwoju i promowaniem kultury i sztuki osób artystycznych, będących w trakcie edukacji artystycznej i po ukończeniu dyplomu, a także innych zdolnych osób twórczych, ze szczególnym uwzględnieniem zakresu sztuk wizualnych, nowych mediów oraz designu i wzornictwa. Organizuje akcje charytatywne, kuratoruje wystawy. Jest działaczką społeczną i zaangażowaną obserwatorką sztuki. Była związana Państwową Galerią Sztuki w Sopocie) gdzie zajmowała się komunikacją, promocją i relacjami zewnętrznymi. Obecnie, zawodowo związana z Centrum Sztuki Galerią EL w Elblągu.

Uzasadnienie

Kuratorki NARRACJI 2025 na Aniołkach wyłoniła komisja w składzie: Anna Królikiewicz, Anna Mituś i Piotr Sikora - przedstawiciele środowisk twórczych, Barbara Sroka – po. Dyrektora Instytutu Kultury Miejskiej, oraz Andrzej Zagrobelny – Kierownik Gdańskiej Galerii Miejskiej 2.

W wyniku głosowania, bezwzględną większością głosów, komisja wskazała zwycięską koncepcję „Aniołki. Pod powiekami” autorstwa Mai Murawskiej i Karoliny Połom. Uzasadnienie werdyktu wskazuje na kompleksowe ujęcie dzielnicy Aniołki. Podkreślony został również udział mieszkańców w tworzeniu festiwalu:

Koncepcja „Pod powiekami” zgłoszona przez duet kuratorek – Maję Murawską i Karolinę Połom bardzo holistycznie traktuje dzielnicę Aniołki. Porusza zarówno wątki historii przeszłej, jak i odnosi się do teraźniejszych problemów społecznych. Aktywizuje lokalna społeczność dzielnicy Aniołki zauważając jej inicjatywy i włączając je w program festiwalu. W bardzo przemyślany sposób kształtuje mapę lokalizacji festiwalowych, uwzględniając istotne punkty dzielnicy, ale też odkrywa ją dla widzów festiwalu zagłębiając się w jej tkankę.

Koncepcja

W wybranej koncepcji kuratorskiej czytamy:

Zamykając oczy, widzimy historie i wydarzenia, których byliśmy częścią lub świadkami. Te zdarzenia wciąż w nas żyją, nie możemy wyprzeć ich z pamięci. Ukrywają się głęboko pod powiekami, a zarazem pod cienką warstwą skóry. To od nas zależy, czy otworzymy oczy i pozwolimy naszym wspomnieniom wyjść i dotknąć świata zewnętrznego. (...) To czego doświadczyliśmy, co przeżyliśmy, pozostaje w nas na zawsze, tak jak w ziemi i w murach dzielnicy Aniołki wciąż znajduje się bagaż jej trudnej historii. (...) pozwolimy na uwolnienie historii i wspomnień, na współbycie w przestrzeni.

16. odsłona Festiwalu NARRACJE. Instalacje i interwencje w przestrzeni publicznej odbędzie się 7-8 listopada 2025 roku. W tym roku, 15-16 listopada 2024 roku NARRACJE zagoszczą na gdańskim osiedlu Niedźwiednik w Brętowie.

Więcej informacji na stronie www.narracje.eu oraz na Facebooku.

Oprac. AO

TV

Targi Pracy i Aktywności Seniorów w AmberExpo