• Start
  • Wiadomości
  • Dzieła Galileusza, Newtona i gdańskich uczonych w Bibliotece PG

Dzieła Galileusza, Newtona i gdańskich uczonych w Bibliotece PG

Biblioteka Politechniki Gdańskiej nie tylko udostępniania podręczniki, książki i czasopisma naukowe. W jej zbiorach jest też m.in. kolekcja obiektów muzealnych (w tym dzieła Galileusza, Isaaca Newtona, gdańskich uczonych). Zabytkowe zbiory wzbogacił ostatnio kolejny tom XVIII-wiecznego rękopisu „Itinerarium…” gdańskiego Christiana Gabriela Fischera. To wielotomowe świadectwo rozwoju nauki w Oświeceniu, jedyne takie w polskich kolekcjach.
08.01.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ilustracja przedstawia diagram astronomiczny z dzieła opisującego ruchy Księżyca i planet, zgodnie z teoriami geocentrycznymi. Tekst objaśnia działanie instrumentu astronomicznego używanego do przewidywania faz Księżyca i pozycji planet na tle zodiaku.
Georg Peurbach "Theorice novae planetarum" ,1542
Mat. Biblioteka PG

Unikatowe zbiory Politechniki Gdańskiej

Najcenniejszy, unikatowy zbiór starodruków, rękopisów, map i czasopism, to dziedzictwo przedwojennej gdańskiej Technische Hochschule oraz księgozbiorów bibliotek szkół technicznych w Elsfleth i Görlitz.

Ważne miejsce w bibliotecznych zbiorach zajmuje depozyt Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku, które działało od lat 20. XVIII wieku. Księgozbiór przyrodników znacznie ucierpiał podczas II wojny światowej, jego najcenniejsze kolekcje zostały rozproszone, a ich scalanie wciąż trwa.

300 lat temu pierwszy krzew kawowca w Europie wyhodował gdańszczanin

Najstarsze na świecie rękopisy gdańskich przyrodników i bezcenny diariusz

Zbiór manuskryptów w zbiorach Biblioteki PG liczy 111 woluminów z przełomu XVIII i XIX w.

  • Najważniejsze pozycje to „Meteorologische Beobachtungen” - unikatowe i najstarsze na świecie 65 tomów zapisków obserwacji meteorologicznych prowadzonych przez gdańskich przyrodników w latach 1739-1844 oraz „Acta Societatis Physicae Experimentalis” - zawierają roczne sprawozdania z działalności Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku oraz niektóre prace naukowe jego członków.
Ilustracja przedstawia szczegółowy rysunek kaktusa z czerwonymi owocami, opatrzony łacińskim opisem botanicznym oraz ręcznymi notatkami. Jest to przykład XVIII-wiecznej dokumentacji roślin z podróży badawczych, łączący naukową precyzję z artystycznym wykonaniem.
Christian Gabriel Fischer "Itinerarium Gerlach Fischeranum", 1727
Mat. Biblioteka PG
  • W kolekcji rękopisów znajduje się też 9 tomów „Itinerarium Gerlach Fischeranum” - bogato ilustrowanego XVIII-wiecznego dziennika podróży gdańszczanina Nataniela Jakuba Gerlacha (przybranego syna słynnego gdańskiego botanika Jacoba Theodora Kleina) po Europie Zachodniej, spisanego przez jego nauczyciela i mentora Christiana Gabriela Fischera. Rękopisy z lat 1727-1731 powstały, głównie w języku niemieckim, w 12 tomach. W ostatnim czasie do będących już w zbiorach Biblioteki PG ośmiu tomów tego zbioru dołączył następny, w kolejności publikacji VII. tom „Itinerarium…”. Dzienniki te, w których poza opisami odwiedzanych miejscowości zachowały się rysunki i szkice wykonane na zlecenie uczonych Gdańska i Prus Królewskich, to bezcenny zabytek. Wielotomowy diariusz nie ma swojego odpowiednika we współczesnych bibliotekach polskich.
Ilustracja przedstawia dwa egzotyczne ptaki siedzące na gałęziach, starannie namalowane z dbałością o detale upierzenia i kolorystyki. Pod rysunkiem znajduje się odręczny opis, prawdopodobnie botaniczny lub zoologiczny, co sugeruje, że jest to część XVIII-wiecznej dokumentacji naukowej z podróży badawczych.
Christian Gabriel Fischer "Itinerarium Gerlach Fischeranum", 1727
Mat. Biblioteka PG

Starodruki – Galileusza o teorii Kopernika i trzytomowa praca  Isaaca Newtona

  • Najstarszymi ze zbioru 670 starodruków w kolekcji Biblioteki PG są „Theorice novae planetarum” Georga Peurbacha z ok. 1542 r. oraz „Scripta clarissimi mathematici” Johanna Regiomontana z 1544 r.
  • Najcenniejszymi obiektami drukowanymi są oryginalne dzieła Galileusza opublikowane w Lejdzie w 1635 r., zawierające wyniki badań z dziedziny mechaniki oraz jego obszerne uzasadnienie teorii heliocentrycznej Kopernika – „Dialogus de systemate mundi” (współwydane „Systema cosmicum…” i „Nova doctrina de Sacre Scripturae testimonis” z 1635 r.) oraz obszerny traktat geograficzny z 1583 r. „Delle navigationi et viaggi Giovanniego Battisty Ramusio”.
Ilustracja przedstawia stronę tytułową dzieła Galileusza „Dialog o dwu najważniejszych układach świata” z 1635 roku, ukazującą dyskusję na temat systemów geocentrycznego i heliocentrycznego. Widoczne postacie symbolizują kluczowe postacie nauki, takie jak Arystoteles, Ptolemeusz i Kopernik, reprezentujące historyczne podejścia do astronomii.
Galileusz "Dialogus de systemate mundi" 1635
Mat. Biblioteka PG
  • Wyjątkowym dziełem jest również monumentalna praca szwajcarskiego przyrodnika Konrada Gesnera „Historia animalum” z 1620 r. Na blisko 3,5 tys. stronach i 1 tys. ilustracji autor opisał historię zwierząt, która przez kolejne dwa wieki była najbardziej znaczącym dziełem z zakresu zoologii.
  • Spośród licznych prac przyrodniczych warto wymienić również „Mundus subterraneus” (1665 r.) Athanasiusa Kirchera, niemieckiego jezuity, przez współczesnych okrzykniętego „mistrzem stu sztuk”,
  • a także dzieła wspomnianego już J. T. Kleina, słynnego gdańskiego botanika i kolekcjonera.
  • W swojej najcenniejszej kolekcji Biblioteka PG posiada również unikatowy zbiór 3-tomowej publikacji Isaaca Newtona „Philosophiae naturalis principia mathematica” z 1739 r. Autor był jednym z najwybitniejszych umysłów epoki, który w swej pracy przedstawił prawo powszechnego ciążenia, a także prawa ruchu leżące u podstaw mechaniki klasycznej. Jako pierwszy wykazał, że te same prawa rządzą ruchem ciał na Ziemi jak i ruchem ciał niebieskich. Jego dociekania doprowadziły do rewolucji naukowej i przyjęcia teorii heliocentryzmu.

Piękno i symbolika detalu - nowy album o architekturze Politechniki Gdańskiej

Ilustracja przedstawia rycinę słonia pochodzącą z XVI lub XVII-wiecznego dzieła zoologicznego, ukazującą szczegółowe odwzorowanie jego anatomii. Tekst towarzyszący opisuje fizjologię i zachowania tego zwierzęcia, stanowiąc przykład dawnej naukowej dokumentacji fauny.
Konrad Gesner "Historia animalum", 1620
Mat. Biblioteka PG

Zbiory zabytkowe – 30 tysięcy książek i czasopism

Biblioteka PG posiada również bogaty zbiór XIX i XX-wiecznych książek oraz czasopism w liczbie ok. 30 tysięcy. Znajdziemy w nim cenny i niezwykle rzadki w skali kraju zespół czasopism z zakresu budownictwa, architektury, rzemiosł artystycznych i sztuki w tym: „Die Architektur des XX Jahrhunderts”, „Deutsche Kunst und Dekoration”, „Zeitschrift für Bauweisen”, „Der Stahlbau”. W zbiorze tym znajdują się także: autorski egzemplarz książki Juliusza Kossaka z autografem Stanisława Witkiewicza (ojca Witkacego) dla Wojciecha Brzegi, oryginalne wydanie „Słownika języka polskiego” Samuela B. Lindego, a także „Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów” Izabelli Czartoryskiej. Na uwagę zasługują także XIX-wieczne polskojęzyczne podręczniki techniczne.

Gdzie obejrzeć starodruki i rękopisy?

Najcenniejsze zbiory Biblioteki PG poddawane są systematycznej digitalizacji i udostępnianiu w ogólnodostępnej Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej.

Na kształtowane przez wiele lat kolekcje tematyczne Biblioteki Politechnik Gdańskiej, która jest największą i najstarszą w Północnej Polsce naukową biblioteką techniczną składają się publikacje z dziedziny: astronomii, medycyny, biologii, botaniki, zoologii, fizyki, filozofii, geografii, historii powszechnej, historii sztuki, kartografii, meteorologii, nawigacji, nauk politycznych, prawa, wojskowości oraz literatura piękna.

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka