• Start
  • Wiadomości
  • Dzieciństwo bez Przemocy. Reaguj na krzywdę dzieci, dołącz do kampanii

Dzieciństwo bez Przemocy. Reaguj na krzywdę dzieci, dołącz do kampanii

19 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i różne obiekty w całej Polsce będą podświetlane na czerwono – w Gdańsku m.in. Urząd Miejski, fontanna Neptuna, czy stadion Polsat Plus Arena. Do tego czasu trwa kampania Dzieciństwo bez Przemocy, w którą włączył się m.in. gdański samorząd. Wciąż może do niej przystąpić każdy mieszkaniec.
05.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grafika promująca kampanię Dzieciństwo bez przemocy. Na rysunku roześmiane dziecko leci unoszone w powietrze balonem w kształcie serca.
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy trwa do 19 listopada
Graf. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Jedna trzecia Polaków dopuszcza przemoc fizyczną wobec dzieci

Choć coraz mniej Polaków akceptuje kary fizyczne, wciąż żywe jest przekonanie o ich skuteczności w wychowaniu dzieci. Jak wynika z „Barometru postaw wobec krzywdzenia dzieci w Polsce 2024”, przeprowadzonego przez Ipsos Polska i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, odsetek przeciwników stosowania kar fizycznych wzrósł od 2005 roku aż o 27 punktów procentowych i dziś wynosi 62 procent. Jednak oznacza to, że nadal ponad jedna trzecia z nas takie kary akceptuje. Co nieco pocieszające, tylko 3 proc. uważa, że kara fizyczna może być stosowana za każdym razem, gdy rodzic stwierdzi, że może być skuteczna; a 33 proc. uznaje, że zasadniczo kara fizyczna nie powinna być stosowana, ale są sytuacje, kiedy jest usprawiedliwiona.

Wciąż jest więc sporo do zrobienia na polu świadomości i zmiany postaw społecznych, zwłaszcza reagowania na przemoc, będąc jej świadkiem. Ze wspomnianego „Barometru” wynika bowiem, że:

  • Co piąty Polak był w ubiegłym roku świadkiem stosowania kar fizycznych,
  • 28 proc. z tych osób w żaden sposób na tę przemoc nie zareagowało,
  • 80 proc. dopuszcza stosowanie krzyku jako metody dyscyplinującej,
  • Niemal trzy czwarte było świadkami krzyczenia na dziecko, a 27 proc. obrażania dzieci,
  • 18 proc. uważa że kary fizyczne poprawiają zachowanie dziecka, a 24 proc. sądzi to samo o krzyku,
  • 36 proc. nie wie, że stosowanie kar fizycznych jest w Polsce prawnie zakazane.

Należy także wiedzieć, że nie tylko stosowanie kar fizycznych jest prawnie zakazane, ale że reagowanie na przemoc wobec dziecka jest również prawnym wymogiem.

Jednak problem przemocy wobec dzieci to nie tylko kary fizyczne stosowane przez rodziców lub opiekunów. Jest to każde działanie (w tym krzyk) lub zaniechanie, które powoduje krzywdę, cierpienie, narusza godność, zdrowie fizyczne lub psychiczne dziecka oraz hamuje jego rozwój, a przybierać może różne formy:

  • fizyczną,
  • psychiczną,
  • emocjonalną,
  • seksualną,
  • zaniedbanie,
  • rówieśniczą.

Niestety w wielu przypadkach przemoc kończy się tragicznie. W Polsce co roku około 30 dzieci traci życie w wyniku przemocy zaznanej od najbliższych. Aż 79 proc. dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy lub zaniedbania, a 32 proc. doznało przemocy od bliskiej osoby dorosłej. 

Doświadczyłeś przemocy od bliskich? Byłeś jej świadkiem? Wypełnij ankietę

Dołącz do kampanii

Dzieciństwo bez Przemocy to kampania społeczna, która trwa od 8 października do 19 listopada - Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, kiedy to różne budynki i obiekty zostaną podświetlone na czerwono. Z końcem października organizatorzy kampanii - Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Krajowa Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci, odnotowali 5 tys. zgłoszonych inicjatyw z całej Polski – ogólnopolskich i lokalnych działań edukacyjnych i medialnych.

Kampania, której głównym partnerem jest Rzeczniczka Praw Dziecka, koncentruje się na:

  • uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
  • wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
  • promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
  • promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Udział w kampanii to przede wszystkim działania edukacyjne skierowane do dzieci, rodziców, personelu placówek i społeczności.

Do końca kampanii pozostały dwa tygodnie, wciąż więc można dołączyć, zarówno jako placówka oświatowa i opiekuńcza, jednostka samorządowa, organizacja pozarządowa, instytucja, firma a także osoba prywatna.

Jak dołączyć? Na stronie dziecinstwobezprzemocy.pl/jak-dolaczyc znajduje się wiele propozycji działań i scenariuszy dla każdego z wyżej wymienionych podmiotów.

Co może zrobić każdy z nas?

  • Wziąć udział w kursie e-learningowym „Nieobojętni” na stronie reaguj.powergam.com,
  • poszerzyć wiedzę, dołączając do bezpłatnych webinarów,
  • podświetlić 19 listopada na czerwono mieszkanie, dom, biuro i podzielić się zdjęciami w mediach społecznościowych z hashtagiem #19listopada, aby wyrazić swoją solidarność z kampanią,
  • dzielić się wiedzą o kampanii ze znajomymi, aby zwiększyć jej zasięg,
  • podpisać manifest: NIE przemocy wobec dzieci w Polsce.

Gdańsk aktywnie przeciw przemocy

Spośród ponad już 5 tysięcy inicjatyw w ramach kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, wiele zostało zgłoszonych w Gdańsku. Wśród nich m.in. podświetlenie na czerwono w dniu 19 listopada takich obiektów, jak:

  • Urząd Miasta, ul. Nowe Ogrody 8/12,
  • Urząd Marszałkowski, ul. Okopowa 21/27,
  • fontanna Neptuna,
  • stadion Polsat Plus Arena,
  • Opera Bałtycka,
  • most „Harfa” na Letnicy,
  • a także budynki różnych szkół, organizacji pozarządowych, instytucji, firm i prywatnych domów.

Działania edukacyjne zgłosiły m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Komenda Miejska Policji, Komenda Wojewódzka Policji, Pomorski Urząd Wojewódzki, szkoły, przedszkola, żłobki, organizacje pozarządowe.

Koordynacją kampanii w Gdańsku zajmuje się Centrum Pomocy Dzieciom (CPD) – placówka uruchomiona na zlecenie gdańskiego MOPR-u, prowadzona przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i dofinansowana przez Miasto Gdańsk.

- Staraliśmy się dotrzeć z kampanią do jak największej liczby odbiorców, zaprosić do uczestnictwa jak najwięcej organizacji pozarządowych, szkół i specjalistów, którzy na co dzień pomagają i pracują z dziećmi. Zaproszenie przyjęła pani Prezydent Miasta Gdańska, jak również wojewoda pomorska – opowiada Ewa Kremer, koordynatorka CPD. - Bardzo dużo specjalistów, zarówno z Gdańska, jak i województwa pomorskiego, zgłosiło się do nas na szkolenia w ramach tej kampanii. Opowiadamy im m.in. czym jest przemoc, jak można ją zauważyć, jakie symptomy powinny nas zaniepokoić i jak reagować. Mieliśmy tak dużo zgłoszeń, że nie będą tylko dwa dni szkoleń, tak jak planowaliśmy, ale jeszcze dodatkowe szkolenie przeprowadzimy.

Specjaliści z CPD, oprócz szkoleń na miejscu, występują także w wydarzeniach organizowanych przez inne jednostki.

Ewa Kremer: - W ubiegłym tygodniu taką konferencję zorganizowała Policja. W przyszłym tygodniu będziemy na trzech szkoleniach i konferencji, którą organizuje Wydział Prawa UG. W jednej ze szkół - XIX LO, zorganizowano już ciekawy konkurs plastyczny, jak dzieci wyobrażają sobie dzieciństwo bez przemocy. Byłam też na spotkaniu z mieszkańcami w Domu Sąsiedzkim na Biskupiej Górce - dzielnicy, która wymaga naszej uwagi jeżeli chodzi o przemoc wobec dzieci. 

Osoby i organizacje, które zechcą się włączyć w kampanię mogą skorzystać z gotowych plakatów, które można odebrać w Centrum Pomocy Dzieciom przy ul. Uphagena 18.

Centrum Pomocy Dzieciom rozpoczyna działalność. Pomoc świadczona będzie bezpłatnie

Reaguj

Każdy, kto podejrzewa, że dziecko może doświadczać przemocy, powinien podjąć działania, aby je ochronić. Co można zrobić?

  • Rozmawiaj z dzieckiem: Jeśli podejrzewasz, że dziecko doświadcza przemocy, spróbuj z nim porozmawiać. Zrób to w bezpiecznym, spokojnym miejscu, okazując zrozumienie i wsparcie. Zadawaj otwarte pytania i unikaj oceniania. Daj dziecku do zrozumienia, że nie jest winne temu, co się dzieje, i że jesteś tu, aby mu pomóc.
  • Zgłoś przemoc odpowiednim służbom: W Polsce każda osoba, która ma wiedzę lub uzasadnione podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy, ma obowiązek zgłoszenia tego odpowiednim służbom, takim jak policja, ośrodek pomocy społecznej, szkoła czy przedszkole. W przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka należy niezwłocznie zawiadomić policję lub pogotowie ratunkowe.
  • Skontaktuj się z organizacjami pomocowymi: Wiele organizacji oferuje wsparcie dla ofiar przemocy oraz osób, które podejrzewają, że dziecko może doświadczać krzywdy. Skorzystanie z porad telefonicznych lub internetowych może pomóc w podjęciu odpowiednich kroków.
  • Zabezpiecz dowody: Jeśli masz dostęp do dowodów przemocy, takich jak zdjęcia, nagrania, świadectwa innych osób, postaraj się je zabezpieczyć. Mogą one być kluczowe w procesie ochrony dziecka i pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności.
  • Szukaj wsparcia u specjalistów: Jeżeli nie jesteś pewien, jak postępować, skonsultuj się ze specjalistą, takim jak psycholog, pedagog czy prawnik. Oni pomogą ci zrozumieć sytuację i podjąć najlepsze możliwe działania.

Więcej na temat rodzajów przemocy wobec dzieci, jej skutków i rozpoznawania oraz o dzieciństwie zapewniającym pełny rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny, bez przemocy i krzywdzenia można przeczytać na stronie dziecinstwobezprzemocy.pl/wiedza.

 

 

TV

Rada Miasta Gdańska nagrodziła działających na rzecz młodzieży i seniorów