• Start
  • Wiadomości
  • Pierwszy pacjent zaszczepiony. Działa największy na Pomorzu Punkt Szczepień Powszechnych

Pierwszy pacjent zaszczepiony. Działa największy na Pomorzu Punkt Szczepień Powszechnych

Ponad 4 tysiące osób na dobę, do końca czerwca 100 tysięcy - tyle osób zaszczepi się przeciw Covid-19 w otwartym w piątek, 23 kwietnia 2021 roku Punkcie Szczepień Powszechnych. Punkt działa na terenie hali sportowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Dębowej 21. Organizatorzy informują - samochody warto zostawić na Placu Zebrań Ludowych, na miejsce dojechać autobusem. 
23.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Punkt Szczepień Masowych już działa, pierwszy tydzień będzie sprawdzianem, ale od 1 maja punkt zacznie przyjmować ponad 4 tysiące chętnych mieszkańców na dobę
Punkt Szczepień Powszechnych już działa, pierwszy tydzień będzie sprawdzianem, ale od 1 maja punkt zacznie przyjmować ponad 4 tysiące chętnych mieszkańców na dobę
                                                                                                                                                                           Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Przygotowanie punktu w hali sportowej GUMedu zajęło tylko miesiąc. W jego powstanie zaangażowało się wiele instytucji, m.in. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, GUMed, Urząd Miejski w Gdańsku, wojewoda pomorski, studenci, wolontariusze. We wtorek, 23 kwietnia 2021 roku punkt przyjął pierwszych pacjentów. 

- To wielki wysiłek setek osób w tak krótkim czasie - powiedział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. - Powstał obiekt idealnie przystosowany do szczepień przeciw koronawirusowi, do tego aby odbywały się w komfortowych warunkach. Dziennie będzie tu wykonywanych ponad cztery tysiące szczepień, to wpłynie znacząco na nasze bezpieczeństwo w regionie. Zwiększająca się liczba punktów szczepień na Pomorzu to coraz większa liczba osób zaszczepionych - już jedna trzecia osób na Pomorzu pierwszą dawką i 160 tysięcy drugą dawką. 


Zobacz relację wideo:


Jak powiedział wojewoda Dariusz Drelich te nowe możliwość oznaczają zwiększenie aż o 80 proc. potencjału szczepień, które na dziś odbywają się w 420 punktach na Pomorzu.

- We współpracy z UCK i GUMed stworzyliśmy Punkt Szczepień Powszechnych - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - W przyszłym tygodniu otwieramy kolejny w Ergo Arenie, w kolejnym tygodniu punkt samochodowy przy Stadionie Gdańsk, naszej bursztynowej dumie. Cały czas zwiększa się też liczba szczepień w punkcie Międzynarodowych Targów Gdańskich. Ja sama zaszczepię się 28 kwietnia i bardzo się z tego cieszę, bo nie ma innego sposobu na pokonanie epidemii. 

 

2021-04-23_szczepienia_covid_17.JPG
Szczepienia przy Dębowej 21 będą wykonywane od poniedziałku do soboty, przez 12 godzin dziennie. Przygotowano w nim 18 stanowisk kwalifikacyjnych i 20 stanowisk przeznaczonych do szczepień, w tym dwa leżące, wyposażone w sprzęt reanimacyjny.
                                                                                                                                                                               Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Przypomnijmy - Punkt Szczepień Powszechnych w Centrum Sportowym GUMed w Gdańsku rozpoczął działalność 23 kwietnia 2021 roku. Pierwszy tydzień będzie sprawdzianem, ale od 1 maja punkt zacznie przyjmować ponad 4 tysiące chętnych mieszkańców na dobę. Na jednej zmianie w punkcie szczepień będzie pracować 25 lekarzy, 18 pielęgniarek, zespół interwencyjny do zabezpieczania ewentualnych działań niepożądanych po szczepieniu, kilkunastu studentów i współpracowników - do sterowania ruchem, pomocy osobom potrzebującym, do rejestracji pacjentów. Będzie to około 50 osób na zmianie codziennie, bez niedziel.

- Przekazuję słowa uznania i podziękowania zespołowi UCK - powiedział Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - To tytaniczna praca, 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu przez ostatni miesiąc. Mimo ogromnego zaangażowania w organizację szczepień, UCK robi nadal wszystko, żeby pracować normalnie: leczeni są pacjenci kardiologiczni, onkologiczni i ci których zdrowie i życie jest zagrożone. Pacjenci chorują przecież cały czas, w centrum te procedury nie zmalały, nawet zwiększyła się liczba transplantacji. Nie ma możliwości, żeby wymienić wszystkich, którzy się angażowali w powstanie tego punktu. Wszyscy zdali egzamin na szóstkę z plusem. 


Adam Sudoł, zastępca dyrektora naczelnego ds. logistyki medycznej, koordynator ds. szczepień w UCK powiedział, że za dwa miesiące będziemy żyć w społeczeństwie, które wytworzy grupową odporność. 

- Kiedy 29 grudnia 2020 roku zaszczepiliśmy pierwszych 60 pacjentów, wydawało nam się to dużo - mówił dyrektor Sudoł. - Potem było już 150 osób,  200, 500. Byliśmy zadowoleni z każdej coraz większej liczby. Kiedy zaszczepiliśmy pierwszy tysiąc osób dziennie, myśleliśmy że tego pułapu nie uda nam się przekroczyć, a tu w nowym punkcie ponad 4 tysiące pacjentów na dobę otrzyma szczepionkę. 

 


Szczepienia przy Dębowej 21 będą wykonywane od poniedziałku do soboty, przez 12 h dziennie. Przygotowano w nim 18 stanowisk kwalifikacyjnych i 20 stanowisk przeznaczonych do szczepień – w tym 2 leżące, wyposażone w sprzęt reanimacyjny. Punkt obsługiwać będzie personel Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Trybuny hali przeznaczono dla osób, które muszą po szczepieniu pozostać na terenie punktu ok. 15 min.

 

2021-04-23_szczepienia_covid_02.JPG
Przedstawiciele urzędów, instytucji zaangażownych w powstanie punktu przy ulicy Dębowej 21 wizytowali we wtorek 23 kwietnia halę zamienioaną w Punkt Szczepień Powszechnych
                                                                                                                                                                            Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Joanna Cydejko, pielęgniarka koordynująca szczepienia w UCK powiedziała, że dla zespołu pielęgniarskiego wykonującego szczepienia to ciężka praca, ale też zadowolenie z możliwości udziału w takim projekcie. 

- Reprezentuję osoby, które fizycznie wykonują szczepienia - powiedziała Joanna Cydejko. - To zespół ponad stu zaangażowanych pracowników, którzy robią to, abyśmy jak najszybciej doszli do normalności. 

- Nasze zaangażowanie w pomoc przy organizacji szczepień to ogromne doświadczenie, które na pewno przyda się nam w przyszłej pracy - powiedziała Magdalena Kudym, reprezentująca grupę studentów GUMed. - Liczymy, że w październiku na tej hali, na której właśnie rozpoczęło się szczepienie przeciw Covid-19, wrócimy na zajęcia wychowania fizycznego.

 

Organizatorzy punktu informują, że zapisywać można się dzwoniąc pod nr 989 lub przez stronę internetową Narodowego Programu Szczepień albo rejestrując się za pośrednictwem infolinii UCK pod numerem telefonu (58) 727 05 05 wew. 4, która jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7-21 oraz w soboty w godz. 9-21.

Dla osób, które chcą się zaszczepić, przygotowano bezpłatny parking na Placu Zebrań Ludowych. Aby ułatwić dojście, pojawiło się również specjalne oznakowanie. Na szczepienie można również dojechać komunikacją miejską.  Ze znajdującego się obok przystanku tramwajowego "Brama Oliwska" możliwy jest dojazd do hali liniami: 2, 3, 4 (w dni powszednie), 6, 9 i 12. Należy wysiąść na kolejnym przystanku - "Chodowieckiego", a następnie dojść ul. Chodowieckiego, Orzeszkowej i Dębową około 1000 metrów.

MAPKA INFORMACYJNA:

trasaszczepieniaOK
Jacek Szymański/www.gdansk.pl

TV

Światowa stolica bursztynu