• Start
  • Wiadomości
  • Pomorskie Centrum Inwestycyjne - nie tylko dla dużych, ale też dla mniejszych i średnich firm

Pomorskie Centrum Inwestycyjne - nie tylko dla dużych, ale też dla mniejszych i średnich firm

W ostatnich tygodniach na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego (PCI) w Gdańsku widać ożywienie budowlane. Firmy 7r i Northvolt, które wybrały to miejsce na prowadzenie swojego biznesu, przygotowują tereny pod budowę centrum logistycznego i fabryki akumulatorów. Za nimi podążają kolejni, mniejsi inwestorzy. Obszarem zarządza miejska spółka, Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA).
24.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konstrukcja budowanej nawierzchni przystosowana jest do ruchu samochodów ciężarowych kategorii ruchu KR4, czyli o masie łącznej do 100 ton na oś. Pozwoli to na bezpośrednią obsługę terenów portowych, bez konieczności korzystania z dróg publicznych.
W ramach inwestycji przy Trasie Sucharskiego powstaje m.in. plac składowy o podwyższonej wytrzymałości nawierzchni. Jego konstrukcja umożliwi ruch samochodów ciężarowych kategorii KR4, czyli o masie łącznej do 100 ton. Plac będzie połączony z obszarem portu poprzez wewnętrzny układ drogowy
 

Co się obecnie buduje na tym terenie i jakie jeszcze inwestycje są możliwe? Jakie zastosowano udogodnienia techniczne? Czy tylko duzi gracze mogą tu lokować swoją działalność i na czym polega atrakcyjność PCI? - pytamy Dawida Szpinka, dyrektora Biura Zarządzania Nieruchomościami InvestGDA.


Marek Wałuszko, gdansk.pl: Spotykamy się w ciekawym i trudnym momencie. Mamy pandemię w Polsce i na świecie, a ona z kolei ma swoje oddziaływanie na gospodarkę. Czy to znaczy, że w waszej pracy, w inwestycjach nastał teraz czas spokoju?

Dawid Szpinek, dyrektor Biura Zarządzania Nieruchomościami InvestGDA: - Wręcz przeciwnie. Jest to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Oczywiście, patrząc długoterminowo, nie wiadomo, jaki ostatecznie pandemia będzie miała wpływ na gospodarkę. Natomiast ziemia, grunty to zawsze bezpieczna inwestycja. Potwierdza się to i w naszym przypadku. Zainteresowanie nieruchomościami inwestycyjnymi w Gdańsku nie zmalało, a wręcz jest większe niż przed pandemią. Niewątpliwe ma na to wpływ także rozwój Gdańska i jego atrakcyjność gospodarcza. My z jednej strony finalizujemy dziś transakcje, które rozpoczynaliśmy dwa lata temu, a z drugiej intensywnie pracujemy i prowadzimy rozmowy z kolejnymi inwestorami. Należy pamiętać, że od pierwszych rozmów do sfinalizowania takich transakcji mija zazwyczaj kilka, kilkanaście miesięcy.

Jakim obszarem zarządzacie obecnie w imieniu Miasta Gdańsk?

- W swoim portfolio mamy różnorodne tereny. Są to zarówno mniejsze kilkuhektarowe działki, jak i duże parki przemysłowe. Naszym pierwszym parkiem, dziś w pełni skomercjalizowanym, jest Park Przemysłowo-Technologiczny Maszynowa w Kokoszkach. W sąsiedztwie Portu Gdańskiego, na terenach należących do InvestGDA, rozbudowywane jest przez spółkę GLP Poland Management, Pomorskie Centrum Logistyczne. Po sąsiedzku zlokalizowane jest Pomorskie Centrum Inwestycyjne i dzisiaj na nim skupiamy nasze siły, by został w pełni skomercjalizowany.

PCI położone jest w dzielnicy Stogi. Jak się zmienia? Ostatnio widać tam pracujący sprzęt budowlany.

- PCI to prawie 67 hektarów terenów, na których przeprowadziliśmy już szereg inwestycji, a ostatnia część jest w trakcie budowy. Kluczowym momentem dla PCI było wybudowanie KOGI biurowca klasy A, oraz budowa wewnętrznego układu drogowego, który pozwolił połączyć nasze tereny bezpośrednio z portem. Kolejnym krokiem było skomercjalizowanie dla dwóch dużych inwestorów prawie 35 hektarów. Jednym z nich jest firma 7r, która wybuduje tutaj swoje centrum logistyczno-magazynowe o powierzchni ponad 120 tys. m2. Drugim inwestorem jest firma Northvolt, szwedzki producent nowoczesnych systemów magazynowania energii.

Prace ziemne na terenie przyszłej fabryki firmy Northvolt
Prace ziemne na terenie przyszłej fabryki firmy Northvolt
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 


To duże firmy. Czy w PCI jest też miejsce dla mniejszych inwestorów?

- Zdecydowanie tak. Zależy nam na zrównoważonym i różnorodnym rozwoju parku. W ramach PCI przygotowaliśmy specjalną ofertę dla małych i średnich przedsiębiorstw, którym często trudniej jest pozyskać dobry teren pod inwestycję czy finansowanie zewnętrzne. Ci mniejsi inwestorzy są dla nas równie ważni jak duże korporacje. To jest część naszej misji, jaką wykonujemy jako spółka miejska, której celem jest m.in. gospodarczy rozwój Miasta Gdańska. Produkt, który przygotowaliśmy dla firm z sektora MŚP cieszy się sporym zainteresowaniem. Mimo, że jest w ofercie stosunkowo od niedawna, to już jest skomercjalizowany na poziomie 66%. Na dziś w ofercie jest grunt o powierzchni 1,7 ha i około 1 ha utwardzonego placu składowego.


Oferta dla inwestora? Sąsiedztwo z portem? Co decyduje o atrakcyjności PCI?

- Staramy się, żeby nasza oferta była unikatowa oraz odpowiadała potrzebom inwestorów i trendom rynkowym. Niewątpliwym atutem PCI jest bliskość portu i terminala DCT. Teren dedykowany jest w głównej mierze branży TSL (transport, spedycja, logistyka), dla których port jest kluczowym w łańcuchu dostaw. Jednocześnie niezwykle istotna jest dostępność komunikacyjna. PCI z jednej strony położony jest niedaleko centrum miasta, a z drugiej zlokalizowany przy głównej arterii drogowej łączącej się z obwodnicą południową i dalej autostradą A1. Korzyścią dla firm współpracujących z nami jest oferta „szyta na miarę”. Dlatego taką uwagę poświęcamy gruntom i placom składowym przygotowanym dla małych i średnich przedsiębiorstw. Spójrzmy na to jednak z szerszej perspektywy. Pamiętajmy, że obok jest biurowiec KOGA, w którym mamy m.in. Oddział Celny i prywatne agencje celne. Widzimy dużo korzyści w tym, że nasi potencjalni partnerzy, którzy ulokują się na terenie PCI będą mogli nawiązać kooperację z inwestorami, takimi jak Northvolt czy najemcami, którzy pojawią się w centrum logistycznym 7r czy po sąsiedzku prowadzą działalność w centrum logistycznym GLP. Warto nadmienić, że dzięki bogatemu doświadczeniu oferujemy nasze wsparcie i doradztwo na każdym etapie inwestycji. To wszystko przekłada się na bardzo wymierne korzyści dla naszych partnerów.

Tereny PCI. Na pierwszym planie widać przygotowywany przygotowywany plac składowy
Tereny PCI. Na pierwszym planie widać przygotowywany plac składowy
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Czy działki dla małych i średnich przedsiębiorstw zlokalizowaliście w części zachodniej PCI, nieopodal Trasy Sucharskiego?

- Komercjalizacja jest w trakcie. Dziś do dyspozycji mamy 1,7 ha gruntu z dostępem do wewnętrznego układu drogowego i mediów oraz w pełni wyposażony plac składowy o powierzchni jednego hektara, którego budowa zakończy się w tym roku. Plac zostanie oddany do użytkowania wraz niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, w tym m.in. zbiornikiem przeciwpożarowym, zbiornikiem retencyjnym, instalacją oświetlenia oraz przyłączami: wodociągowym, kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz sieci elektroenergetycznej. Konstrukcja nawierzchni przystosowana jest do składowania dla samochodów ciężarowych, o kategorii ruchu KR4 o masie łącznej do 100T/oś. Dodatkowe wzmocnienie terenu pozwoli na wykorzystanie placu do przeładunku oraz tymczasowego składowania elementów ponadgabarytowych i ciężkich.

 

mężczyzna w średnim wieku, w kurtce na tle ciężkiego sprzętu pracującego i góry piachu
Dawid Szpinek, dyrektor Biura Zarządzania Nieruchomościami InvestGDA na tle inwestycji prowadzonych w PCI
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Wspomniał pan, że ważny jest dla was zarówno profil działalności inwestora, jak i jego podejście do kwestii ekologicznych.

- Przede wszystkim niezwykle istotne jest dla nas, by profil działalności takiej firmy był zgodny z kierunkami rozwoju miasta Gdańska i całego regionu. Mają one swoje odzwierciedlenie w Inteligentnych Specjalizacjach Pomorza. Oprócz tego, że dzięki nowym inwestycjom powstają nowe miejsca pracy i pojawiają się dodatkowe dochody dla budżetu Miasta, to inwestor powinien wnosić wartość dodaną dla Gdańska i jego mieszkańców. Może się to przejawiać na przykład w wykorzystaniu zaawansowanych technologii, powstawaniu nowoczesnych ośrodków R&D (ośrodki badawczo rozwojowe – red.), współpracy z ośrodkami akademickimi, łączeniu różnorodnych branż, by w praktyce wykorzystać efekt synergii, powstawaniu nowych i unikatowych usług dla mieszkańców Gdańska, czy w końcu, co dziś niezwykle istotne, w postawach proekologicznych.

Zaczynaliśmy od pandemii. Na koniec też zapytam o to, jacy inwestorzy, z jakich branż są dzisiaj aktywni w Gdańsku? Czy prawdą jest, że mocno wchodzi do nas na przykład e-commerce?

- E-commerce ma obecnie zdecydowany wpływ na to, co dzieje się na rynku nieruchomości komercyjnych w ogóle. Widzimy jaki ma wpływ na centra handlowe czy centra logistyczne. Obecnie, oprócz dużych przestrzeni magazynowych coraz większe znaczenie mają mniejsze magazyny, tzw. Small Business Unit czy magazyny ostatniej mili. Kluczowe jest, że to nie jest tylko powierzchnia stricte magazynowa, ale także dedykowana pod lekką produkcję. Rynek jest bardzo dynamiczny i różnorodny pod tym względem. Obserwujemy go wnikliwie, a branża TSL jest nam szczególnie bliska. Staramy się wspierać naszych inwestorów na każdym etapie inwestycyjnym, ale jednocześnie też szukamy nisz na tym rynku, a taką niewątpliwie jest potrzeba przygotowania utwardzonych placów składowych. Stąd decyzja o budowie takiego placu przez nas i skierowaniu tej oferty dla małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Logo InvestGda

InvestGDA to spółka działająca od ponad 10 lat, której misją jest tworzenie optymalnych warunków rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności.

Nasz cel to Gdańsk - Miasto kreatywne, o dynamicznym środowisku biznesowym, pełne możliwości i zorientowane na ciągły rozwój.

Przedsiębiorczość, innowacyjność i kreatywność tworzą nasze DNA!

Poznaj nas na www.investgda.pl 

 

TV

To przedszkole jest wzorem