• Start
  • Wiadomości
  • Dwie ciekawe konferencje współorganizowane przez Uniwersytet Gdański 

Dwie ciekawe konferencje współorganizowane przez UG. O archiwach rodzinnych i społecznych - jutro 

Pierwsza z cyklu „Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu” pt. „Inspiracja - Rozwój”,  odbędzie się 19 października, druga 25 października 2024 roku - będzie to inauguracja działalności programu Obserwatorium Migracji UG w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Na oba wydarzenia wstęp jest bezpłatny, potrzebne wcześniejsze zapisy. 
18.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia fasadę zabytkowego budynku, wykonaną z cegły, z bogato zdobionymi latarniami oraz wejściem z ozdobnym portalem. Architektura wskazuje, że może to być historyczna budowla, prawdopodobnie zlokalizowana w Gdańsku, na co mogą wskazywać charakterystyczne elementy dekoracyjne oraz styl budynku.
Nz. Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku przy ulicy Długiej 46/47. To tu 19 października 2024 roku w Wielkiej Sali Wety odbędzie się piąta konferencja z cyklu „Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu” pt. „Inspiracja - Rozwój”
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Piątą konferencję z cyklu „Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu” pt. „Inspiracja - Rozwój”, która odbędzie się w Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku, organizuje Fundacja im. Stanisława Flisa „Archiwa Pomorskie” wspólnie z gdańskim Oddziałem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Gdańska, ale również Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego.

Gdzie i kiedy zaczął się stary Gdańsk? W Dworze Artusa poznaliśmy fakty i hipotezy

W tegorocznej edycji organizatorzy sięgnęli do podstawowych zadań archiwistów, jak gromadzenie, porządkowania, digitalizacja, konserwacja dokumentacji. Spotkania kierowane są do organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, osób prywatnych i innych podmiotów prowadzących archiwa społeczne lub rodzinne, a także do pasjonatów historii i archiwistyki.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja.

Konferencja została objęta Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Pani Aleksandry Dulkiewicz

 

Obserwatorium Migracji Uniwersytetu Gdańskiego

Z kolei 25 października 2024 r. o godzinie 10.00 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się inauguracja działalności programu Obserwatorium Migracji UG. Obserwatorium będzie forum wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy badaczami, praktykami, instytucjami administracji publicznej (szczebla państwowego i samorządowego), społecznościami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami itp.

 W ramach programu realizowane będą między innymi monitoring i analiza procesów migracyjnych, w skali lokalnej, regionalnej i narodowej, dostarczanie rzetelnych danych, ekspertyz, raportów oraz analiz władzom publicznym, organizacjom pozarządowym oraz sektorowi prywatnemu. Obserwatorium będzie też prowadziło badania nad integracją i zdrowiem migrantów, wpływem migracji na rynek pracy oraz kwestiami związanymi z wielokulturowością.

Uniwersytet Gdański o 100 miejsc w górę w światowym rankingu

 W spotkaniu 25 października udział wezmą m.in. profesor Piotr Stepnowski, rektor UG i Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Podczas wydarzenia zostanie podpisany list intencyjny o współpracy Uniwersytetu Gdańskiego z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w obszarze badania procesów migracyjnych w skali regionalnej.

Obserwatorium Migracji działa w strukturach Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Więcej informacji nt. Obserwatorium można znaleźć na stronie Obserwatorium.

 

 

 

TV

Gdańsk Biega 2024