Skwer im. prof. Jerzego Sampa
Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpiła Rada Dzielnicy Gdańsk Orunia Święty Wojciech-Lipce.
Prof. Jerzy Samp (1951 - 2015) - polski historyk literatury i pisarz. Urodził się 23 marca 1951 w Gdańsku. Studia na Uniwersytecie Gdańskim ukończył w 1975 r. i w tym samym roku rozpoczął pracę na macierzystej uczelni. Doktoryzował się 1982, habilitował w 1992, na podstawie pracy Gdańsk w relacjach z podróży 1772 - 1918. Pracował jako profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1994 był kierownikiem Zakładu Pomorzoznawstwa UG. Specjalizował się historii literatury i kultury Pomorza XIX i XX w. Należał m.in. do Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Instytutu Kaszubskiego. Jako pisarz debiutował w roku 1977. Był autorem kilkudziesięciu książek i opracowań popularyzujących problematykę kaszubsko-pomorską, a w szczególności gdańską.
Ostra dyskusja i pojedynek na zdjęcia. Dlaczego pomoc gminie Michałowo poróżniła radnych?
Skwer im. Ignacego Daszyńskiego
Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpiła grupa mieszkanek i mieszkańców Gdańska.
Ignacy Daszyński (1866 - 1936) - premier pierwszego rządu po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pochodził z rodziny o korzeniach szlacheckich. Urodził się w Zbarażu 26 października 1866. Po śmierci ojca rodzina przeniosła się do Stanisławowa. W 1882 Daszyński został wydalony z gimnazjum. Stało się tak, ponieważ podczas długiej przerwy wygłosił do pozostałych uczniów przemówienie zawierające treści patriotyczne. Incydent ten spowodował napiętnowanie rodziny Daszyńskich przez władze austriackie, a w efekcie pogorszenie sytuacji finansowej. Zmuszeni byli przeprowadzić się do Lwowa. Nieco później Ignacy zamieszkał z matką w Drohobyczu, gdzie po raz pierwszy zetknął się ze środowiskiem robotniczym. Tam też rozpoczął pierwszą pracę (żadne z gimnazjów nie chciało go przyjąć). Został pisarzem u adwokata. Wkrótce potem zaczął pisać do lewicowego dwutygodnika „Gazeta Naddniestrzańska”. Daszyński wystartował w pierwszych powojennych wyborach do polskiego Sejmu, używając hasła wyborczego Pierwszy Sejm Ustawodawczy to Pierwszy Gospodarz Ojczyzny, to jej budowniczy, źródło jej prawa i mocy. Sejm to Polska Wolna, Niepodległa i Zjednoczona. W ciągu kadencji Sejmu Ustawodawczego, skupił się przede wszystkim na promowaniu programu socjalistycznego. Opowiadał się za nacjonalizacją części przemysłu - utworzeniem państwowych monopoli, np. węglowego czy spirytusowego. Postulował poprawę warunków pracy i bronił praw pracowniczych, jak również popierał rozwój spółdzielczości i edukację chłopów oraz robotników. Zmarł 31 października 1936 w Bystrej Śląskiej.
Ulica Antoniego Grabarczyka
Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpił Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.
Antoni Grabarczyk (1949 - 2007) to polski robotnik, uczestnik Sierpnia, człowiek “Solidarności” więziony przez władze PRL w latach 1982-84 i 1985-86. W 1982 r. ciężko pobity przez służbę więzienną za zorganizowanie buntu i głodówki osadzonych. Urodził się i wychował w Łódzkiem, w grudniu 1970 odbywał zasadniczą służbę wojskową, gdy jego jednostkę skierowano do pacyfikacji zrewoltowanego Trójmiasta - odmówił wówczas udziału w ulicznych patrolach. W 1972 roku, po powrocie do cywila, przyjechał do Gdańska i został zatrudniony w Zarządzie Portu Gdańsk jako operator sprzętu zmechanizowanego. W sierpniu 1980 r. był jednym z współorganizatorów strajku w zakładzie. W sierpniu 1988 współorganizował strajk w Zarządzie Portu Gdańsk. W latach 1988-1990 był zatrudniony w Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych „Świetlik”, od października 1990 ponownie pracował w ZPG. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
NASZA FOTOGALERIA Z WRZEŚNIOWEJ SESJI RADY MIASTA GDAŃSKA