Nuda? Nie w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Oferty pracy czekają na chętnych  

Można mieć kolczyki i tatuaże, niebieskie włosy (jak jedna z urzędniczek), ale trzeba być schludnie ubranym, nie przejdą też sandały i krótkie spodenki. - A praca w urzędzie to nie picie kawy i nuda za biurkiem - zapewniają pracownicy gdańskiego magistratu. Na chętnych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku czekają oferty pracy w wielu wydziałach i na różnych stanowiskach. 
14.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20230704-urzednicy-3_949x633
Karolina Kucharska, dyrektor Wydziału Kadr i Organizacji UMG pracuje w magistracie już dwunasty rok. - Mit o nudnej pracy urzędnika za biurkiem jest już od dawna nieaktualny - podkreśla Karolina Kucharska
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Park & Ride, czyli zaparkuj auto przy stadionie i jedź bezpłatnie autobusem

Dobre oferty na długie lata

- Naprawdę można znaleźć coś dla siebie - zapewnia Łukasz Makuch, kierownik Referatu Spraw Pracowniczych. - Mamy propozycje różnych stanowisk, w różnych wydziałach, każde z nich daje możliwość udziału w unikatowych miejskich projektach, akcjach, kampaniach. Nasz urząd to świetne miejsce, jeśli ktoś chce długofalowo budować swoją drogę zawodową.

Zdarza się, że do pracy w UMG przychodzą mieszkańcy innych miast, którzy z różnych powodów przeprowadzają się do Gdańska. Ktoś przyjeżdża z Krakowa, ponieważ woli morskie powietrze, spacery po plaży. Ktoś inny - z Warszawy, bo tutaj koszty życia są po prostu mniejsze. 

Pracownicy Gdańskiego Urzędu Pracy mają swoje święto. Oni nie marudzą, tylko robią swoje

Jest od kogo się uczyć

Michał Kaczmarek w gdańskim magistracie pracuje od miesiąca, do Gdańska przeniósł się z Koszalina.  

- Ogłoszenie o pracy znalazłem na stronie miasta, za pierwszym razem się nie dostałem, ale dostrzeżono we mnie potencjał i doradzono, żebym próbował dalej na bardziej sprofilowane dla mnie stanowisko - opowiada Michał Kaczmarek. - Pracuję w Referacie Mobilności Aktywnej, poznaję struktury, zasady działania, ciekawe jest dla mnie porozumiewanie się w różnych przestrzeniach. Już teraz widzę, że dużo się nauczę, bo jest od kogo. Jestem bardzo zadowolony, no i mieszkam blisko plaży.

Jak cię widzą, tak cię piszą

Ktoś jest przekonany, że nie dostanie pracy w urzędzie, ponieważ ma widoczne tatuaże, nosi kolczyki. Powinien to jednak sprawdzić. W UMG - zgodnie z duchem czasu - akceptowane są i tatuaże, i kolczyki, ale pod warunkiem, że nie są tak spektakularne, by przerazić mieszkańców. 

Aktualizacja Gminnego Programu Rewitalizacji. Masz pomysł na działanie? Zgłoś się!

Właśnie to jest jednym z podstawowych warunków zatrudnienia: zdolność do nawiązania dobrego kontaktu z osobami, które przychodzą do urzędu załatwić swoje sprawy. Dlatego trzeba wyglądać schludnie, prezentować się profesjonalnie. Jeśli makijaż - to na pewno nie mocny, mogą być nawet tipsy, byle nie drapieżne. Co do ubioru, wykluczone są sandały i krótkie spodenki.

Wybierz zgodnie z zainteresowaniami 

Gdy klikniemy w zakładkę Praca w Urzędzie na stronie gdansk.pl, wyświetlą się konkretne propozycje. Są tam m.in. stanowiska: 

  • podinspektora/inspektora w Wydziale Skarbu
  • podinspektora/inspektora w Wydziale Spraw Obywatelskich
  • inspektora ds. repatriacji i usług społecznych w Wydziale Rozwoju Społecznego

Wolne miejsca pracy znajdziemy też w Biurze Prezydenta ds. Kultury, Wydziale Kadr i Organizacji oraz w Wydziale Finansowym.

 

20230704-urzednicy-7_949x633
Łukasz Makuch, kierownik Referatu Spraw Pracowniczych podkreśla, że ofert pracy w urzędzie jest tak dużo, są tak rozlegle, ze można znależć coś dla siebie. - Jak trafimy na dobrego kandydata, staramy się, żeby został w urzędzie - podkreśla
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Zaangażowani na rzecz mieszkańców

Jak ma się do rzeczywistości stereotyp, że praca urzędnika jest monotonna i nieatrakcyjna?

Poznaj pięć korzyści, które zyskasz dzięki wolontariatowi

- Realizujemy wiele ciekawych projektów - mówi Karolina Kucharska, dyrektor Wydziału Kadr i Organizacji UMG. - Pracują u nas ludzie z całej Polski, z różnymi ścieżkami kariery, często zaangażowani na rzecz mieszkańców, lokalnych społeczności, zajmujący się ciekawymi projektami miejskimi i europejskimi. 

Osiem godzin pracy dziennie

- Oferujemy stabilną pracę i liczne bonusy, których nie da się przeliczyć na pieniądze - podkreśla dyrektor Kucharska. - Praca u nas może być startem do interesującej kariery, to okazja do poznania miasta od podszewki, uczestniczenia w ważnych wydarzeniach. Wiele osób przychodzi do nas i zostaje na lata. 

To praca osiem godzin dziennie, kończąca się o godz. 16-tej. Bywa że pracuje się w weekend, jeśli akurat referat przygotowuje jakieś wydarzenie. 

Pani prezydent osobiście 

Każda rekrutacja kończy się spotkaniem twarzą w twarz z prezydent Gdańska i to ona ostatecznie decyduje, czy kandydatka lub kandydat otrzyma angaż. 

Wsparcie finansowe na zakup mieszkania bez barier architektonicznych. Złóż wniosek

- Tej rozmowy nasi kandydaci boją się najbardziej, chociaż to przyjazne spotkanie - mówi Łukasz Makuch, kierownik Referatu Spraw Pracowniczych. - Pani prezydent chce się dowiedzieć jak najwięcej o kandydacie. Taka rozmowa na pewno zapada w pamięć. W przypadku akceptacji, nowy pracownik zostaje skierowany na przeszkolenie.

UMG w liczbach

Według danych z końca czerwca 2023 roku, w Urzędzie Miejskim w Gdańsku pracuje 1264 osób, które są zatrudnione w 29 wydziałach/biurach. 

Zdecydowaną większość stanowią kobiety: jest 993 pań i 271 panów. 

Jak to wygląda pod względem kategorii wiekowych?

  • najliczniejszą grupę stanowią osoby w przedziale 41- 45 lat (255 pracowników)
  • w wieku 20-25 lat jest 10 osób
  • w przedziale 25-30 lat 68 osób
  • powyżej 61 roku życia są 123 osoby

Statystyczna średnia wieku pracownika UMG to 45 lat, średni staż pracy - 11 lat.

Dominuje wyższe wykształcenie, którym legitymuje się 1115 osób. Wykształcenie średnie ma 140 pracowników. 

 

 

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej