Rewitalizacja dwóch XIX-wiecznych budynków, zlokalizowanych niemal w centrum miasta przy ul. Lastadia dobiega już końca. To idealny moment, żeby na własne oczy zobaczyć efekty prowadzonych tu prac. Rejestracja chętnych do odwiedzenia placu budowy podczas Dnia Otwartego Lastadii zakończyła się bardzo szybko:
[aktualizacja 17.01 g.10] Limit 100 miejsc na zwiedzanie został wyczerpany. Dziękujemy za Wasze zainteresowanie
- ten wpis na facebookowym profilu Lastadii dobitnie pokazuje, że tej gdańskiej inwestycji towarzyszy duże zainteresowanie mieszkańców.
Tysiące osób przemieszczających się każdego dnia ul. Przyokopową widzą tę inwestycję, ale obejrzenie jej z bliska to niecodzienna atrakcja. Uczestnicy Dnia Otwartego, którym udało się zapisać, podzieleni zostali na kilkuosobowe grupy. Przed każdą wycieczką miała miejsce krótka prezentacja dotycząca historii odnawianych budynków i zakresu prac remontowych.
- Zaprosiliśmy mieszkańców, żeby zobaczyli efekt naszych 2-letnich prac związanych z rewitalizacją budynków przy ul. Lastadia 41 i Lastadia 2. Kiedyś tutaj było bardzo popularne Miejskie Gimnazjum i budynek bursy - mówi Agnieszka Kowalkiewicz, rzecznik spółki Gdańskie Wody.
Z pewnością wielu gdańszczan pamięta, że po wojnie mieściło się tu Technikum Przemysłu Spożywczego i Chemicznego. Teraz funkcja budynków przy ul. Lastadia zmieni się. Teraz będą tu biura.
Zobacz relację wideo:
Zwiedzający mogli przekonać się, jak duży był zakres prowadzonych prac. Najtrudniejsze zadanie są już wykonane. Wnętrza budynków zostały odnowione i zmodernizowane. Zamontowano wszystkie potrzebne instalacje. Nowego blasku nabrały fasady budynków. Cały czas jednak jest tu jeszcze plac budowy, bo prace wykończeniowe trwają. Zagospodarowany będzie też teren sąsiadujący z budynkami Lastadii. Powstał już chodnik, parkingi oraz elementy małej architektury. Pojawią się niebawem ogrody deszczowe. Prace rewitalizacyjne prowadzone są pod nadzorem konserwatorskim.
- Wyzwanie było ogromne dlatego, że łatwiej jest realizować prace od początku przy nowych obiektach, natomiast obiekty zabytkowe zawsze niosą dużo niespodzianek. Zanim przystąpiono do prac dokonano dokładnego rozpoznania tych obiektów. We wnętrzach obu budynków w Lastadii 41, i w Lastadii 2 zachowało się bardzo niewiele. Zachował się właściwie tylko układ wnętrz, natomiast z wyposażenia i z dekoracji prawie nic, także skupiliśmy się głównie na elewacjach - wyjaśnia Maria Zakrzewska, inspektor nadzoru konserwatorskiego.
I właśnie odnowione elewacje budynków budziły największe zainteresowanie zwiedzających, szczególnie misternie odtworzone detale. Wykonawcą prac jest firma Polaqua. Koszt inwestycji wynosi 39 mln zł, z czego 7,8 mln zł to środki z funduszy UE.
Po zakończeniu rewitalizacji budynków swoją nową siedzibę znajdą w nich Wydział Geodezji Urzędu Miejskiego i Gdański Urząd Pracy.