"Wyzwolenie" w przededniu wyborów. Teatr Wybrzeże czeka już na widzów

62,5 miliona złotych kosztowała modernizacja Dużej Sceny Teatru Wybrzeże. Pierwsza premiera odbędzie się 14 października - Jan Klata reżyseruje dramat „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego. Wcześniej, 6 października, będzie miała uroczysta inauguracja. Dwa dni przed wydarzeniem odbyło się oprowadzanie dziennikarzy przez dyrektora Adama Orzechowskiego. Zobaczcie nasz film i zdjęcia.
04.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
przeszklona fasada teatru
Po wielu miesiącach remontu Duża Scena Teatru Wybrzeże jest gotowa na to, aby ponownie powitać widzów. Pierwsza premiera odbędzie się 14 października
fot. Rafał Kucharek / www.gdansk.pl

W sobotę pierwsza premiera sezonu w Teatrze Miniatura. Kiedy kolejne?

„Wyzwolenie” zainauguruje nowy teatralny sezon

Spektaklem otwierającym nową Dużą Scenę Teatru Wybrzeże będzie „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty, jednego z najgłośniejszych polskich reżyserów. W przedstawieniu zobaczymy prawie cały zespół aktorski teatru. Gdańska prapremiera narodowego arcydramatu odbędzie się w sobotę, 14 października - w 120-letnią rocznicę krakowskiej prapremiery, i dzień przed wyborami parlamentarnymi 2023. 

- Można powiedzieć, że jest taka tradycja - przy otwieraniu nowych scen teatrów w Polsce zwykle sięgamy po wielkie dzieła literatury dramatycznej. Niestety „Wyzwolenie”, które jest nie najlepszym obrazem Polski i Polaków, jest ciągle bardzo ważnym tekstem. Teksty pisane przez wieszczów bardzo trafnie określają naszą kondycję psychospołeczną. Poprosiłem Jana Klatę, żeby wyreżyserował to przedstawienie, bo jest znany ze swoich nieoczywistych odczytań utworów klasycznych - mówi dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski.

widownia z szarymi fotelami
Oficjalne otwarcie z udziałem m.in. marszałka i prezydent Gdańska odbędzie się 6 października. Dwa dni wcześniej na zwiedzanie wyremontowanego obiektu zaproszono dziennikarzy
fot. Rafał Kucharek / www.gdansk.pl

Dramat Wyspiańskiego opowiada o potrzebie narodowego wyzwolenia rozumianego jako duchowy wstrząs, który ma wyzwolić nas z narodowych wad, kompleksów i ograniczeń. Na pozór dzieje się jedynie w teatrze, ale w rzeczywistości odbywa się w o wiele istotniejszej sferze - wzniosłego, ale i przeklętego polskiego panopticum.

Adaptacja i reżyseria: Jan Klata; scenografia, kostiumy, światło: Mirek Kaczmarek; ruch sceniczny: Maćko Prusak; wideo: Natan Berkowicz. W spektaklu występują: Dorota Androsz, Justyna Bartoszewicz, Magdalena Boć, Małgorzata Brajner, Katarzyna Dałek, Magdalena Gorzelańczyk, Agata Woźnicka, Piotr Biedroń, Piotr Chys, Robert Ciszewski, Jerzy Gorzko, Grzegorz Gzyl, Michał Jaros, Jacek Labijak, Krzysztof Matuszewski, Marcin Miodek, Robert Ninkiewicz, Jakub Nosiadek, Paweł Pogorzałek, Cezary Rybiński i Marek Tynda.

Premiera: 14 października 2023 roku na Dużej Scenie, kolejne spektakle: 15, 17, 20, 21 i 22 października.

Zobacz film z oprowadzania po Dużej Scenie przed otwarciem dla publiczności:

Nowa widownia, scena, foyer, taras...

Wygodne fotele, lepsza widoczność, kompleksowa przebudowa sceny - w tym wymieniona scena obrotowa, nowa instalacja klimatyzacyjna, zmodernizowane zaplecze artystyczne, nowoczesne urządzenia elektroakustyki, oświetlenia scenicznego i systemu inspicjenta - to tylko niektóre ze zmian w budynku Dużej Sceny Teatru Wybrzeże przy Targu Węglowym, które czekają na widzów. 

- Myślą wiodącą w procesie projektowym było zrealizowanie obiektu z widownią, na której wszystkie miejsca będzie cechowała bardzo dobra widoczność sceny oraz świetna akustyka. Ze sceną, która zaopatrzona będzie w nowoczesną i bogatą technologię, z piętrowymi zapadniami, z częścią obrotową, z dużą ilością sztankietów. Ze strefą wejściową i foyer, na którym w komfortowych warunkach będzie można porozmawiać oraz pokontemplować historyczną przestrzeń miasta - opisuje dr inż. arch. Krzysztof Kozłowski, z Pracowni Autorskiej Warsztat Architektury.

O remoncie Dużej Sceny Teatru Wybrzeże

Budynek jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, a poprawę jakości oglądania spektakli odczują wszyscy. Zmieniony układ widowni na kinową ze znacznymi przewyższeniami  i rezygnacja z balkonów kojarzących się ze słabą widocznością i nie najlepszą akustyką, powinien zapewnić doskonały odbiór ze wszystkich 341 miejsc.

- Komfort oglądania przedstawień zdecydowanie się podniósł. Przestrzeń jest klimatyzowana, akustyka się znacząco poprawiła, właściwie pod każdym względem nastąpiła poprawa. Nowe jest wszystko: od wejścia do teatru, przez okna, szatnię, foyer. Na każdym poziomie widz zobaczy zmiany - podkreśla dyrektor Adam Orzechowski.

parter, czerwone schody ze złotą pełną balustradą
Budynek został gruntownie przebudowany i diametralnie zmienił się wizualnie
fot. Rafał Kucharek / www.gdansk.pl

W wyniku przedsięwzięcia budynek Dużej Sceny Teatru Wybrzeże stał się nowoczesnym obiektem, dostosowanym do potrzeb widzów i pozwalającym realizować przedsięwzięcia artystyczne na najwyższym poziomie. Całkowita wymiana urządzeń mechaniki sceny, zarówno górnej (sztankiety), jak i dolnej (scena obrotowa, zapadnie sceniczne) znacząco wzbogaci możliwości inscenizacyjne, pozwalając na prezentację bardziej dynamicznych i atrakcyjnych wizualnie produkcji. Dyrektor zapewnia jednak, że nie będzie to nadużywane.

- Nie chodzi o to, żebyśmy teraz używali tej technologii w każdym przedstawieniu. Technologia, jak wiadomo, szybko się zużywa i nudzi. Nie ma takich intencji z naszej strony, żebyśmy to wszystko za każdym razem pokazywali, bo nie ma to najmniejszego sensu. Ale gwarantuję, że te elementy będą wykorzystywane, bo możliwości technologiczne mamy teraz bardzo duże – dodaje Adam Orzechowski.

czerwona szatnia ze złotymi ścianami bocznymi
- Nowe jest wszystko: od wejścia do teatru, przez okna, szatnię, foyer. Na każdym poziomie widz zobaczy zmiany - mówi dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski
fot. Rafał Kucharek / www.gdansk.pl

Modernizację budynku Dużej Sceny rozpoczęto w lipcu 2020 roku. Zakrojone na szeroką skalę obejmowały przebudowę widowni, sceny i zaplecza, ponadto wymieniona została charakterystyczna szklana frontowa fasada, zmodernizowano foyer, przebudowana została także strefa wejścia i holu, z szatnią i toaletami oraz strefa kas biletowych. Na potrzeby widzów przeznaczono całą powierzchnię parteru, rezygnując z wynajmowania części powierzchni podmiotom zewnętrznym.

W obiekcie wymieniono wszystkie instalacje oraz poprawiono parametry izolacyjne co, poza zapewnieniem komfortu użytkownikom, pozwoli na znaczne ograniczenie zużycia energii. Przebudowane i wyposażone zostały również magazyny.

Lokalny teatr, o którym mówi się w Polsce. Teatr w Blokowisku GAK z nowym repertuarem

granatowe sofy, przy przeszklonej narożnej ścianie
Nowoczesne przestrzenie zostały tak zaprojektowane, by służyć komfortowi widzów
fot. Rafał Kucharek / www.gdansk.pl

Dlaczego remont za ponad 60 mln zł był potrzebny

Początki budynku Dużej Sceny Teatru Wybrzeże sięgają 1967 roku - wybudowano go w miejscu pochodzącego z 1801 roku Teatru Miejskiego, przebudowanego w latach trzydziestych dwudziestego wieku i zniszczonego pod koniec II Wojny Światowej. 

To charakterystyczny budynek o modernistycznej formie, z dużymi powierzchniami przeszkleń od strony Targu Węglowego. Od czasu powstania nie doczekał się kompleksowej modernizacji, przeprowadzano w nim jedynie prace remontowe na mniejszą skalę. Z upływem lat infrastruktura uległa naturalnemu zużyciu, a w powiązaniu z postępem technologicznym sprawiło to, że stan techniczny obiektu znacząco odbiegał od współczesnych standardów i oczekiwań widzów.

Trwająca ponad 3 lata modernizacja budynku Dużej Sceny była ostatnim etapem wieloletniego przedsięwzięcia inwestycyjnego, mającego na celu poprawę jakości i atrakcyjności infrastruktury Teatru Wybrzeże. Była to największa, zarówno pod względem wartości, jak i stopnia złożoności, z prowadzonych dotąd przez Teatr inwestycji. Łączny budżet modernizacji Dużej Sceny wyniósł ponad 62 mln zł. Inwestycja sfinansowana została ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego (30,5 mln zł), Gminy Miasta Gdańska (10 mln zł), a także ze środków pochodzących z Pożyczki Miejskiej.

Zobacz fotorelację z oprowadzania po Dużej Scenie przed otwarciem dla publiczności:

Uroczyste otwarcie 6 października

Uroczyste otwarcia Dużej Sceny Teatru Wybrzeże po remoncie odbędzie się w piątek, 6 października. Ceremonii otwarcia dokona marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski. Po oficjalnym przecięciu wstęgi nastąpi część artystyczna zapowiadająca nadchodzącą premierę, połączona ze zwiedzaniem obiektu. Wstęp wyłącznie na zaproszenia.

Orbitowski, Bieżuńska, Dąbrowski... W Starej Aptece spotkaj się z nominowanymi do Pomorskiej Nagrody Literackiej

TV

Piknik na Targu Węglowym. Mieszkańcy i goście świętowali 20. rocznicę Polski w UE