W sobotę, 13 marca, w Parku Steffensów przy al. Zwycięstwa wykonawca wynajęty przez właściciela terenu rozpoczął wycinkę drzew. Interwencję w tej sprawie podjął Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków (PWKZ), który poinformował, że wycinka nie może być prowadzona, bo od połowy 2020 roku ten teren objęty jest procedurą wpisu do rejestru zabytków. Taka decyzja wstrzymuje prowadzenie wszelkich prac budowlanych, w tym również tych dotyczących przekształcenia zieleni. Obowiązek wstrzymania prac ciąży na inwestorze. W związku z tym, że inwestor nie dostosował się do przepisów dotyczących ochrony parku, prezydent wstrzymała wycinkę. Kolejnym krokiem będzie ponowna weryfikacja działań inwestora i ewentualna decyzja o nałożeniu kary i skierowanie do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. W tej sprawie prezydent jest także w kontakcie z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Na podstawie nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, kara za usunięcie drzew bez pozwolenia może wynieść ok. 75 000 zł.
Inwestor miał obowiązek powstrzymania się od prac
30 kwietnia 2020 roku PWKZ otrzymał pismo z Urzędu Miejskiego o uzgodnienie w związku z planem realizacji chodników i infrastruktury technicznej w granicach parku. 22 czerwca 2020 roku minął ustawowy termin - wydłużony przez specustawę o Covid - na uzgodnienie. Konserwator nie zajął stanowiska w tym terminie, co oznacza, że zgodnie z przepisami prawa nie wniósł sprzeciwu do inwestycji. Równolegle, 6 czerwca 2020 roku, PWKZ wszczął postępowanie o wpis do rejestru zabytków parku im. Steffensów, rozszerzając chroniony teren o działki inwestora. W związku z wszczęciem postępowania o wpis przez PKWZ inwestor został poinformowany, że „zabrania się prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku”.
Ustawa o ochronie zabytków nie wstrzymuje konieczności wydawania decyzji administracyjnych, natomiast nakłada na inwestora obowiązek wstrzymania się od prowadzenia robót bez odpowiednich pozwoleń. A zatem Wydziały Środowiska i Architektury musiały procedować zgodnie z zasadami, niezależnie od decyzji PKWZ o rozpoczęciu procedury wpisu, natomiast inwestor i tak nie mógł rozpocząć jakichkolwiek prac.
Wcześniej inwestor wystąpił z wnioskiem o możliwość prowadzenia badań archeologicznych. Otrzymał zgodę na takie prace od PWKZ na terenie, na którym znajdują się wycięte drzewa.
Prezydent Gdańska zdecydowała o powołaniu komitetu wykonawczego, na którego czele stanie Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. klimatu i przedsiębiorczości. Komitet będzie analizował wszystkie decyzje dotyczące pozwolenia na wycinkę drzew w mieście.