• Start
  • Wiadomości
  • Drugie życie dawnej Remizy - rusza kolejna rewitalizacja na terenie Stoczni Cesarskiej

Drugie życie dawnej Remizy - rozpoczyna się kolejna rewitalizacja na terenie Stoczni Cesarskiej

Stocznia Cesarska Development ogłasza rozpoczęcie prac renowacyjnych w dawnej remizie. Jest to druga - po oddanym do użytku na początku września budynku Dyrekcji - rewitalizacja zabytkowego budynku na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.
04.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wizualizacja remizy po rewitalizacji - na razie jedyna udostępniona przez Stocznia Cesarska Developement
Wizualizacja remizy po rewitalizacji - na razie jedyna udostępniona przez Stocznia Cesarska Developement
Materiały inwestora

 

Pochodząca z 1884 roku remiza stoi w bezpośrednim sąsiedztwie odnowionego gmachu Dyrekcji i jest jednym z pierwszych budynków, jakie stanęły na terenie powstającego wówczas zakładu przemysłowego.

Pierwotnie pełniła funkcję administracyjno-socjalną budowanej stoczni. W 1903 przekształcona została w siedzibę straży pożarnej, z wozownią i stajnią dla koni drużyn pożarniczych. Jedną z głównych cech remizy są obszerne wrota, pozwalające na kreatywne ich wykorzystanie w przyszłej działalności gastronomicznej, jaka planowana jest w obiekcie.

Jak informuje właściciel budynku - Stocznia Cesarską Development  “koncepcja zakłada stworzenie w obiekcie wyjątkowego, całodziennego miejsca spotkań, które może stać się gastronomiczną destynacją Młodego Miasta i Gdańska. Remiza położona jest bezpośrednio przy jednej z ważniejszych tras spacerowych przygotowywanych na tym terenie – Drodze do Wolności, prowadzącej od Placu Solidarności, wzdłuż Europejskiego Centrum Solidarności, aż do nadwodnych hal Stoczni Cesarskiej i nowych bulwarów nad Martwą Wisłą, przy których planowane są biura, przestrzenie wystawiennicze, kulturalne, hotele i lofty”.

Inwestor poszukuje partnera, bądź też partnerów gastronomicznych do ożywienia dawnej remizy.

Remiza to 2-piętrowy budynek o powierzchni użytkowej 550 mkw. Pierwotnie wzniesiony jako parterowy obiekt, z czasem został rozbudowany o piętro z pomieszczeniami socjalnymi. Około 1955 roku dołączono do elewacji frontowej dobudówkę, powiększającą przestrzeń dla wozów strażackich. Budynek w swojej pierwotnej funkcji użytkowany był do połowy lat 90-tych.

 

Remiza jest objęta ochroną konserwatorską - koncepcja rewitalizacji utrzymuje architektoniczne walory budynku, jego surowość, charakter przemysłowy, przy jednoczesnym wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań, które umożliwią zabytkowi rozpoczęcie “drugiego życia”
Remiza jest objęta ochroną konserwatorską - koncepcja rewitalizacji utrzymuje architektoniczne walory budynku, jego surowość, charakter przemysłowy, przy jednoczesnym wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań, które umożliwią zabytkowi rozpoczęcie “drugiego życia”
fot. Materiały inwestora

Obiekt jest objęty ochroną konserwatorską - koncepcja inwestora zgodnie z wytycznymi, utrzymuje architektoniczne walory budynku, jego surowość, charakter przemysłowy, przy jednoczesnym wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań, które umożliwią zabytkowi rozpoczęcie “drugiego życia” - zapewnia inwestor.

W budynku zostaną zachowane i wyeksponowane ślizgi strażackie, stalowe bramy garaży, okienka strzelnicze na parterze, balustrada na pierwszym piętrze nad wrotami, napis z numerem telefonu alarmowego. Prace remontowe nadzorować będzie TPS Reapolis, która odpowiedzialna była za rewitalizację budynku Dyrekcji.

Remiza ma olbrzymi potencjał i wierzymy, że jej rewitalizacja to potwierdzi. Dla nas będzie to kolejny krok, poprzez który pokazujemy, z jaką troską podchodzimy do istniejącej zabudowy na naszym terenie - mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stocznia Cesarska. - Remiza ma potencjał stać się celem samym w sobie i jednocześnie skorzystać z rosnącej liczby osób odwiedzających teren Stoczni Cesarskiej.

TV

Każdy może pomóc