Co konserwatorzy wykonają przy ołtarzu?
Konserwacja ołtarza, znajdującego się w gotyckiej kaplicy św. Józefa, będzie polegała m.in. na starannym oczyszczeniu jego powierzchni z kurzu i zabrudzeń, dezynfekcji i użyciu środka owadobójczego i zabezpieczeniu uszkodzonych warstw malarskich.
Kościół św. Mikołaja coraz piękniejszy. Odnowiona została elewacja północna świątyni
Prace konserwatorskie przy zabytku obejmą też usunięcie wierzchnich warstw przemalowań olejnych i wtórnych złoceń, naprawę ubytków drewna oraz uzupełnienie warstw polichromii i złoceń.
- Z dokumentacji konserwatorskiej wiemy, że ołtarz św. Józefa podlegał przeobrażeniom i różnił się od tego, co widzimy dzisiaj. W XVIII wieku jego powierzchnię pomalowano na biało i pokryto złoceniami. Ślady tych dawnych działań zostaną najpewniej uchwycone i udokumentowane podczas tegorocznych prac - o. Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów, którego siedzibą jest kościół św. Mikołaja.
Jak długo potrwają prace konserwatorskie?
Projekt pn. „Zabezpieczenie dziedzictwa sakralnego. Konserwacja ołtarza św. Józefa z kościoła św. Mikołaja w Gdańsku” realizowany jest przez dominikanów w partnerstwie z Fundacją PZU.
Kościół św. Mikołaja ponownie otwarty dla wiernych. W bazylice znów można się modlić
Prace zakończą się w listopadzie 2023 r.