Drugi mikrolas w Gdańsku już zaczyna rosnąć. Na Jasieniu posadzono 600 drzew i krzewów

Tłum gdańszczan, mimo zimna i mżawki, pojawił się w sobotę, 18 listopada, w samo południe, na Jasieniu na sadzeniu drzew w drugim miejskim mikrolesie. Na obszarze 200 metrów kwadratowych użyto sadzonek ok. 600 drzew i krzewów. Wśród nich były graby, buki, dęby, klony, lipy, czeremchy i leszczyny. Rośliny zasadzono w użyźnionej kompostem glebie. Pierwsza taka zielona przestrzeń w Gdańsku, stworzona według zasad japońskiego botanika Akiry Miyawakiego, powstała w marcu nad zbiornikiem retencyjnym Świętokrzyska II.
18.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwóch małych chłopców sadzących drzewka, w tle inne osoby oraz blok
Sadzenie drzewek było wielką frajdą dla dzieci
mat. Zakład Utylizacyjny

Mikrolas elementem bioróżnorodności

Mikrolas posadzono przy ul. Stankiewicza 8, za budynkiem Pozytywnego Przedszkola nr 13
 
- Chyba jesteście tu szczęściarzami przy tej Stankiewicza. Ale postaramy się posadzić las, dopóki się na dobre deszcz nie rozpada. Dziękuję, że się nie przestraszyliście pogody - powitała wszystkich Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
 
Wśród uczestników sadzenia mikrolasu na Jasieniu były m.in. radne Gdańska Kamila Błaszczyk i Anna Golędzinowska.

Pierwszy gdański mikrolas już rośnie. Nie brakowało chętnych, by go posadzić

Prezydent Gdańska przypomniała, że jest to już drugi mikrolas w mieście. 
Kobieta w płaszczu sięgająca po gałązkę drzewa, którą podaje mężczyzna ubrany w żółtą kamizelkę
Po gałązkę drzewka sięga Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- I rośnie pięknie. Rzecz w tym, żebyśmy myśleli, że nie tylko wielkie drzewa są naszym sojusznikiem. Dziś musimy też dbać o bioróżnorodność. Trudne pojęcie. Ale chodzi o to, żeby otaczająca nas przyroda rzeczywiście była różna, bo to jest lepsze dla klimatu -  mówiła Aleksandra Dulkiewicz.
 
Od chwili posadzenia mikrolas ma być gęsty i bujny za trzy lata.

Drzewo urośnie, ale na kompoście

Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, podkreślił, że każdy las potrzebuje dobrego podłoża.
Grupa dzieci na dworze trzymająca łopaty
Ostatnie przygotowania, za chwilę padnie sygnał "start"
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- W przypadku naszego mikrolasu jest nim kompost, który został wyprodukowany w Zakładzie Utylizacyjnym z odpadów, które my jako mieszkańcy Gdańska wytwarzamy. Dajemy tym przykład, jak prowadzić gospodarkę obiegu zamkniętego i recyklingu organicznego - dodał. 
W mikrolesie na Jasieniu glebę użyźniono tzw. czarnym złotem ogrodników, który zna każdy miłośnik ogrodnictwa w Gdańsku. Dodatkowo część gatunków sadzonek została przesadzona ze szkółki leśnej, zlokalizowanej na terenie Zakładu Utylizacyjnego.

Mikrolas autorstwa naukowca z Japonii ma już pół wieku

Kilka słów o technice sadzenia lasu według koncepcji Akiry Miyawakiego powiedziała Olena Zapolska, edukatorka i animatorka sadzenia lasów w firmie Forest Maker.
 
Naukowiec opracował technikę sadzenia lasów na trudnych terenach i w miastach. Jedną z głównych jej cech jest wcześniejsze przygotowanie gleby.
Kobieta z małą dziewczynką kucające na świeżym powietrzu obok doniczek z sadzonkami drzew
W miejskim mikrolesie na Jasieniu zasadzono łącznie 40 gatunków roślin
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- To nie jest jakaś chwilowa moda, ponieważ japoński botanik wymyślił ją ok. 50 lat temu. Dla samych roślin ta dzisiejsza rześka pogoda jest super. One są w stanie spoczynku, więc możemy z nimi zrobić wszystko, co chcemy - zachęcała architektka krajobrazu. 
 
Idea mikrolasu znakomicie przyjęła się w zachodniej Europie - w Holandii, Niemczech, Francji są setki takich miejsc. W Polsce, w miastach jest ich na razie ponad 10. Swoje mikrolasy, oprócz Gdańska, mają już Kraków, Poznań, wieś Rozwarowo pod Szczecinem, a ostatnio do tych miejscowości dołączył Cieszyn.

Do sadzenia rwali się najmłodsi

W akcji sadzenia mikrolasu na Jasieniu wzięło udział wielu rodziców z małymi dziećmi. Wśród nich była pani Dominika z 3,5-letnią Agatką. 
Mężczyzna na dworze sadzący roślinę w otoczeniu dwóch osób przebranych za lwów
Na sadzeniu mikrolasu panowała piknikowa atmosfera
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- Udało nam się posadzić paproć. Mieszkamy tu po sąsiedzku, przy ul. Potęgowskiej. Mam nadzieję, że za parę lat wyrośnie dla mojej córki w tym miejscu las. I będzie w okolicy następne fajne miejsce do rekreacji - powiedziała mama dziewczynki. 

Czy gdańskie drzewa są zdrowe i silne? Dendrolodzy zbadają je tomografem

Na miejscu sadzenia mikrolasu były m.in. stoiska edukacyjne Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja, Straży Miejskiej, Gdańskich Wód, Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej oraz Zakładu Utylizacyjnego. Chętni mieli również okazję założyć sobie kartę mieszkańca w terenowym biurze Visit Gdańsk.
Kobieta na placu, pokazująca dziecku, gdzie ma kopać ziemię pod wsadzenie drzewka
Sadzenie mikrolasu to zadanie, które trzeba wykonać z dokładnością
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Kto chciał, mógł zgłosić się, aby jego imię i nazwisko znalazło się na specjalnej pamiątkowej tablicy. Zapewniono gorącą herbatę, kawę i hot dogi.

Pierwszy mikrolas z oceną na pięć z plusem

Pierwszy gdański mikrolas został posadzony 18 marca 2023 r. nad zbiornikiem retencyjnym Świętokrzyska II w ramach zagospodarowania Parku Południowego.
 
Nad całością wówczas czuwał dr Kasper Jakubowski, architekt krajobrazu i edukator przyrody z Krakowa, który jest popularyzatorem tworzenia mikrolasów według pomysłu Akiry Miyawakiego.
Zapytaliśmy naukowca ze stolicy Małopolski, jak po ośmiu miesiącach, udało się przedsięwzięcie z pierwszym mikrolasem w Gdańsku. 
Grupa osób w różnym wieku biorąca udział w sadzeniu drzewek między blokami
Mikrolas na Jasieniu posadzono na powierzchni 200 m kw
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- Odwiedziłem go wielokrotnie i mogę stwierdzić, że rośnie bardzo dobrze. Zazielenił się. Wygląda to bardzo obiecująco. Przyjęło się 97 procent sadzonek. To jest imponujące dlatego, że drzewka sadzili mieszkańcy. Bo przecież nie każdy z nas ma wiedzę leśną. Mimo suszy w tym roku i anomalii klimatycznych sadzonki są naprawdę w dobrej kondycji. Niektóre z nich np. wiązy mają aż metr przyrostu. W lesie zamieszkały już jeże, są płazy i owady - powiedział dr Kasper Jakubowski. 
 
Pierwszy mikrolas w Gdańsku oszczędziły, na szczęście, dziki, które ryją trawniki w wielu dzielnicach. Wszystko dzięki temu, że zielona enklawa jest ogrodzona.  
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z SADZENIA MIKROLASU PRZY UL. STANKIEWICZA NA JASIENIU:
 


Jakie są główne cechy miejskiego mikrolasu wg Miyawakiego?

  • jest sadzony bardzo gęsto 
  • ważne jest wcześniejsze przygotowanie gleby
  • miejski mikrolas wymaga mniej pielęgnacji i podlewania po posadzeniu niż w przypadku standardowych nasadzeń
  • mikrolasu nie trzeba w ogóle nawozić
  • w mikrolesie nic się nie marnuje: liście i drewno zamienią się w cenną, leśną próchnicę, co pozwoli zatrzymać w lesie dużą ilość wody -  taki mikrolas działa lokalnie jak gąbka
  • miejski mikrolas rośnie 1,5-2 razy szybciej niż drzewa posadzone konwencjonalnie 
 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka