“Etyka Solidarności. Refleksja w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych” to cykl corocznych wykładów publicznych wygłaszanych przez wybitnych myślicieli, zawsze 30 sierpnia, w przeddzień rocznicy podpisania w 1980 roku Porozumienia Gdańskiego i narodzin ruchu związkowego Solidarność. W ciągu sześciu lat trwania cyklu o solidarności w Gdańsku mówili już m.in. ks. Adam Boniecki, Gesine Schwan - niemiecka myślicielka polityczna i profesor filozofii oraz Michael Sandel, filozof z Uniwersytetu Harvarda piszący o sprawiedliwości, etyce i demokracji.
Tytuł cyklu nawiązuje do eseju „Etyka solidarności” Józefa Tischnera, najważniejszego filozoficznie dokumentu narodzin Solidarności. Zaproszeni goście dzielą się z publicznością swoją refleksją nad przyszłością solidarności, stojąc jednocześnie przed zadaniem zdiagnozowania problemów, z którymi konfrontuje nas współczesność.
W tym roku bohaterem cyklu będzie kard. prof. Reinhard Marx, arcybiskup Monachium i Fryzyngi, od 2014 r. przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, od 2013 r. członek dziewięcioosobowej Rady Kardynałów służącej pomocą papieżowi Franciszkowi i jeden z jego najbliższych doradców.
Kardynał Marx jest zwolennikiem integracji europejskiej i solidarności z uchodźcami. Skrytykował wprowadzony niedawno przez lokalne władze Bawarii obowiązek wieszania krzyży urzędach. Głośnym echem odbiła się jego książka „Kapitał. Mowa w obronie człowieka” (2009). Pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej ComECE.
Wykład kard. Reinharda Marksa nosi tytuł “„Solidarność – pojęcie kluczowe dla przyszłości Europy i świata”. Rozpocznie się 30 sierpnia 2018 r. (czwartek) o godz. 17 w auli Europejskiego Centrum Solidarności. Po wykładzie odbędzie się debata panelowa z udziałem dziennikarzy - Tomasza Krzyżaka z „Rzeczpospolitej” i Piotra Sikory z „Tygodnika Powszechnego”. Moderatorem będzie Basil Kerski, dyrektor ECS. Będzie także możliwość stawiania pytań z sali. Bepośrednią relację video z wydarzenia będziemy pokaywali na portalu gdansk.pl
Przed popołudniowym wykładem kard. Marx weźmie m.in. udział w mszy świętej w kościele św. Brygidy koncelebrowanej przez arcybiskupa Archidiecezji Gdańskiej Sławoja Leszka Głódzia. Następnie gość zwiedzi wystawę stałą ECS i w południe spotka się z Lechem Wałęsą. O 12.45 wraz z prezydentem Pawłem Adamowiczem złoży wieniec pod pomnikiem Poległych Stoczniowców.
Kardynał przyjeżdża do Gdańska na zaproszenie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.