• Start
  • Wiadomości
  • Dom Zdrojowy rozpoczyna nowe życie: pierwsi zwiedzający i świąteczna iluminacja

Dom Zdrojowy rozpoczyna nowe życie: pierwsi zwiedzający i świąteczna iluminacja

Sobota i niedziela (18 i 19 grudnia) stały w Gdańsku pod znakiem otwarcia odrestaurowanego Domu Zdrojowego w Brzeźnie, który już w styczniu zainauguruje działalność jako centrum szerokopojętej edukacji ekologicznej.
18.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Otwarcie w grudniu zobowiązuje - Dom Zdrojowy to kolejne miejsce w Gdańsku, gdzie oglądać można świąteczne iluminacje - 18 grudnia 2021.
Otwarcie w grudniu zobowiązuje - Dom Zdrojowy to kolejne miejsce w Gdańsku, gdzie oglądać można świąteczne iluminacje - 18 grudnia 2021.
Fot. Grzegorz Mehrig/www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, SOBOTA, 18 GRUDNIA, godz. 19

Zaraz po zapadnięciu zmroku odbyło się niejako drugie oficjalne otwarcie Domu Zdrojowego, tym razem z udziałem wspominanego kilkukrotnie rankiem Piotra Grzelaka - zastępcy prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju

- To wielka chwila, bo jak myślę o Domu Zdrojowym, to myślę, że ten budynek łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Przeszłość, bo jest efektem naszej dbałości o historyczne dziedzictwo architektoniczne obiektów w tym mieście. Cieszę się że budynek został tak pięknie zaadoptowany - mówił Piotr Grzelak. - Elementem współczesności jest to, że razem ze społecznością lokalną będziemy się tu spotykać, rozmawiać i będziemy dumni z tej pięknej perełki. To będzie nowe życie dla dzielnicy i całego Gdańska. Dom Zdrojowy to także myślenie o przyszłości. W tym miejscu będzie centrum edukacji ekologicznej. Razem z młodym pokoleniem będziemy rozmawiać, jaki mamy wpływ na środowisko. Ten Dom to nie jest tylko budynek, ten Dom będzie żył i razem z jego gośćmi miał wpływ na myślenie o przyszłości naszej planety.

Rozbłysły świąteczne iluminacje, które “zarysowały” lampkami całą bryłę Domu Zdrojowego oraz pobliską pergolę przy wejściu do Parku Haffnera (od strony przystanku tramwajowego). Ale nie rozbłysły ot tak - moment zapalenia iluminacji nastąpił w finale krótkiego przedstawienia ze świątecznymi motywami, które aktorzy odegrali w oknach odrestaurowanego zabytku z towarzyszeniem teatru cieni. Scenariusz do “Morskiej opowieści wigilijnej” napisał Piotr Srebrowski.

Morska opowieść wigilijna - krótkie przedstawienie przygotowane na otwarcie Domu Zdrojowego świetnie się sprawdziło - może tego typu wydarzenia będziemy tu oglądać częściej?
Morska opowieść wigilijna - krótkie przedstawienie przygotowane na otwarcie Domu Zdrojowego świetnie się sprawdziło - może tego typu wydarzenia będziemy tu oglądać częściej?
Fot. Grzegorz Mehrig/www.gdansk.pl

 

Także w niedzielę Hevelianum zapewniło moc atrakcji związanych z otwarciem swojej nadmorskiej filii (program w dolnej części artykułu). Pierwszą atrakcją tego dnia było wspólne morsowanie.

 

 

 

Otwarcie Domu Zdrojowego w Gdańsku Brzeźnie, 18 grudnia 2021
Otwarcie Domu Zdrojowego w Gdańsku Brzeźnie, 18 grudnia 2021
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W sobotni poranek, 18 grudnia 2021 r. przed głównym wejściem do Domu Zdrojowego licznie zgromadzili się mieszkańcy Brzeźna i miłośnicy tej przestrzeni z innych dzielnic. Tuż po godzinie 10 rozpoczęło się zaplanowane na dwa dni otwarcie Domu, który po 2,5 roku prac remontowych powrócił do życia w nowej roli - jako nadmorska placówka Hevelianum skupiona tematycznie wokół szeroko pojętej edukacji ekologicznej dzieci, młodzieży i dorosłych.

W wyremontowanym budynku częściowo przywrócono też pierwotne funkcje - działalność rozpoczęła mieszcząca się w jednym ze skrzydeł Restauracja Zdrojowa, a także Hotel Dom Zdrojowy.

 

Alan Aleksandrowicz zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji
Alan Aleksandrowicz zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- W lipcu 2019 roku spotkaliśmy się w tym samy miejscu na podpisaniu umowy z generalnym wykonawcą prac remontowych. Dom Zdrojowy odrestaurowany został w każdym detalu, poza jednym wyjątkiem, który bardzo mnie cieszy: nie odrestaurowaliśmy ogrodzenia, by gdybyśmy je postawili, nie byłby to obiekt dla mieszkańców - mówił Alan Aleksandrowicz z-ca prezydent Gdańska ds. inwstycji. - Dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli, radnym i radnym dzielnicowym, którzy wspierali nas w tym projekcie i inspirowali do jego przeprowadzenia, a także ludziom bezpośrednio zaangażowanym w prace projektowe, budowlane i konserwatorskie.

Alan Aleksandrowicz podkreślił, że rewaloryzacja Domu Zdrojowego wpisuje się w szereg projektów restauracji budynków historycznych w Gdańsku (m. in. Lastadia, Wozownia Artyleryjska na Górze Gradowej/Hevelianum, zespół dawnego sierocińca - Dom Chodowieckiego/Grassa, Twierdza Wisłoujście, obiekty realizowane w ramach rewitalizacji w dzielnicach).

- Dom Zdrojowy to pierwszy duży projekt Miasta w Brzeźnie, ale nie ostatni. Chcielibyśmy skupić się teraz na uporządkowaniu przestrzeni między ulicami Krasickiego i Gałczyńskiego oraz na upiększaniu Parku Brzeźnieńskiego. Na realizację czeka też wiele projektów z Budżetu Obywatelskiego. Mam nadzieję, że Brzeźno, które już jest perełką Gdańska, dzięki tym planowanym działaniom jeszcze wypięknieje - podsumował prezydent.

 

Cezary Dowbór-Śpiewak radny Miasta Gdańska
Cezary Dowbór-Śpiewak radny Miasta Gdańska
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Głos zabrał także radny Miasta Gdańska Cezary Dowbór-Śpiewak (KO, wcześniej Rada Dzielnicy Brzeźno): - Kilka lat temu, jeszcze w poprzedniej kadencji rady dzielnicy w najśmielszych snach nie przewidywaliśmy, że Dom Zdrojowy będzie w tak stosunkowo krótkim czasie doprowadzony do tak pięknego stanu. Pokonywaliśmy wtedy wiceprezydenta Piotra Grzelaka, że trzeba znaleźć środki na ten bardzo kosztowny remont - wspominał radny. - Szczerze mówiąc, wtedy sami nie dowierzaliśmy, że tak szybko uda się to przedsięwzięcie przeprowadzić. A udało się i jest to zasługa prezydenta Grzelaka, który przewidział dla Domu Zdrojowego funkcję umożliwiającą jego całkowitą rewitalizację. 

Cezary Dowbór-Śpiewak przypomniał o toczącym się postępowaniu sądowym dotyczącym sąsiadującego z Domem Zdrojowym terenu, na którym pierwotnie stała Hala Plażowa.

- To nie będzie taki szybki proces, jak z Domem Zdrojowym, ale chcemy finalnie doprowadzić do tego, by historyczna hala stanęła tam na powrót - mówił.

  

Alina Jażdżewska
Alina Jażdżewska
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Alina Jażdżewska, była radna dzielnicowa wyznała, że wzruszenie odbiera jej mowę: - W 2017 roku podpisywaliśmy tu list intencyjny, wydałam wtedy okrzyk radości “Mamy to” i dziś go powtarzam. Dzisiejszy dzień to zaślubiny naszego Domu Zdrojowego, naszej perły. Oddaję swoje serce wszystkim, którym zawdzięczamy, że dziś jesteśmy tutaj, w tym majestatycznym i magicznym miejscu.

Paweł Golak dyrektor Hevelianum przypomniał, że jeszcze do 2017 roku słowo “dom” w nazwie Domu Zdrojowego miało inne znaczenie. Od 1959 roku w 24 mieszkaniach komunalnych wydzielonych w zabytku mieszkało blisko 100 osób. Hevelianum zachowując pamięć o powojennej historii brzeźnieńskiej perły, do oprowadzania po jej wyremontowanych wnętrzach zaprosiło m.in. właśnie jej dawnych mieszkańców. Są oni także bohaterami plenerowej wystawy zdjęć i występują w filmie o historii budynku, który dziś i jutro (18/19 grudnia) oglądać można na telebimie wystawionym przed budynkiem.

 

Paweł Golak dyrektor Hevelianum
Paweł Golak dyrektor Hevelianum
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- Dorota Kuś, przyjaciółka wszystkich lokatorów, to ta osoba, którą musiałem powstrzymywać, żeby nie podwijała rękawów, przychodząc nieraz na budowę i nie robiła tego remontu sama - żartował Paweł Golak, zwracając się do Doroty Kuś, dawnej radnej dzielnicy, fascynatki historii Brzeźna. - Zawsze była dobrym duchem i wsparcia. Jej inicjatywie zawdzięczamy też tramwaj imienia Hermana Kullinga, budowniczego Domu Zdrojowego i to, że wysiada się na przystanku tramwajowym Brzeźno - Dom Zdrojowy. Dziękuję też Alinie Jażdżewskiej, kolejnemu dobremu duchowi tego przedsięwzięcia. Motto Hevelianum brzmi: “Cała przyjemność w odkrywaniu”, serdecznie zapraszam do środka, abyście odkryli, co się tam mieści.

 

 

NIEDZIELA | 19 GRUDNIA 2021

 10:00–16:00 | Warsztaty ekologiczne przygotowane we współpracy z partnerami Hevelianum | obowiązuje rezerwacja miejsc

10:00–10:45 | Hop do wody! Morsowanie dla każdego na plaży przy Domu Zdrojowym, pod opieką specjalistów z Gdańskiego Ośrodka Sportu | wstęp wolny

11:00–12:15 | Morsowanie. Fakty i mity. Rozmawiają: Piotr Biankowski, Adrian Hoffman, Monika Kwiatkowska, Paweł Strychalski i dyrektor Hevelianum Paweł Golak (moderator) | transmisja online i na telebimie przed Domem Zdrojowym

13:00–14:00 | Kupuj i jedz odpowiedzialnie. Rozmawiają: prof. dr hab. Małgorzata Wiśniewska, dr Barbara Kijewska, Łukasz Jaroń, Alicja Żarkiewicz, Katarzyna Banaś i dyrektorka Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Sylwia Mrozowska (moderatorka) | transmisja online i na telebimie przed Domem Zdrojowym

15:00–16:00 | Dom Zdrojowy – serce Brzeźna. Historia kąpielisk nadmorskich. Rozmawiają: dr Jan Daniluk, dr Janusz Dargacz, Dagny Kurdwanowska (moderatorka) | transmisja online i na telebimie przed Domem Zdrojowym

10:00–16:00 | Stoisko z pamiątkami Hevelianum

UWAGA! Wszystkie niedzielne rozmowy, które odbędą się w Domu Zdrojowym będzie można oglądać na telebimie przed Domem, będą także transmitowane na portalu gdansk.pl

 

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna