Orunia - Św. Wojciech - Lipce. Dom Sąsiedzki przy ul. Dworcowej oficjalnie otwarty!

Na parterze, po prawej stronie, jest sala do ćwiczeń sprawnościowych i jogi, po lewej - kameralna świetlica i pomieszczenia, w których działa przedszkole. Na pierwszym piętrze, także po prawej, jest świetnie wyposażona siłownia, po lewej - pomieszczenia Domu Sąsiedzkiego, różnej wielkości, służące do różnego rodzaju zajęć, warsztatów, czy po prostu spotkań sąsiedzkich. Tutaj są też pomieszczenia biurowe. Od soboty, 22 kwietnia, mogą z nich korzystać mieszkańcy Oruni, jak i innych dzielnic Gdańska.
22.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kilka osób stoi, kobieta w średnim wieku z małą dziewczynką pochyla się z zieloną konewką i podlewa drzewko
Zamiast symbolicznego przecięcia wstęgi - zasadzenie drzewa. Tak uczczono otwarcie Domu Sąsiedzkiego na Oruni
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Dom Sąsiedzki dla każdego

Oficjalne otwarcie Domu Sąsiedzkiego przy ul. Dworcowej 11 nastąpiło kilka minut po godz. 13. Najpierw wystąpiły przedszkolaki i młodzież, które na co dzień uczęszczają na zajęcia w Domu Sąsiedzkim. Później były oficjalne przemówienia. Po ich zakończeniu, zamiast symbolicznego przecięcia wstęgi, nastąpiło, wcale nie symboliczne, zasadzenie drzewa.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie nowiutkiego gmachu Domu Sąsiedzkiego, którego oficjalna nazwa to "Gościnna Przystań na Oruni".


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z OTWARCIA DOMU SĄSIEDZKIEGO

 

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypomniała na wstępie, że nieco ponad rok temu w tej dzielnicy, zaledwie kilkaset metrów od nowego Domu Sąsiedzkiego, uroczyście otwierano zrewitalizowany budynek Ratusza Oruńskiego przy ul. Gościnnej, który szybko stał się jednym z centrów życia lokalnej społeczności.

- Dzisiaj otwieramy kolejne, bardzo ważne miejsce. Muszę powiedzieć o dwóch czynnikach, bez których to wszystko nie udałoby się. Jeden to wy, ludzie, i partnerstwo, które tutaj zbudowaliście. Ludzie, którzy pracują tutaj bardzo długo, od Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, przez Radę Dzielnicy, szkoły, parafię, po seniorów. To wasza siła. Bo nieważne jak nowoczesny, świetnie wyposażony będzie budynek, jeśli nie będzie w nim ducha i ludzi, którzy tworzą coś razem dla tej dzielnicy. To pokazuje, że wam zależy na tej dzielnicy - podkreślała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Biskupia Górka odzyska dawny blask. Zobacz, ile dało dzielnicom Gdańska 10 lat rewitalizacji

Podczas uroczystości wielokrotnie podkreślano, że realizacja inwestycji możliwa była dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych.

Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego, poinformował, że w tym urzędzie ponad 300 osób jest "pośrednikami" w wykorzystywaniu środków unijnych.

- Europa chce być jak najbliżej mieszkańca, by miał to poczucie bycia częścią wspólnoty europejskiej. Nie jakiejś mitycznej, oddalonej, ale naszej wspólnej Europy. Dlatego rozmawiamy z państwem o tym, co jest najlepsze dla mieszkańców. I z takich rozmów powstają potem takie projekty, jak ten Dom Sąsiedzki - tłumaczył dyrektor Jan Szymański.

W uroczystości wzięła też udział posłanka do Parlamentu Europejskiego, Magdalena Adamowicz.

- To miejsce jest dla każdego, i dla małych i dla dojrzałych, doświadczonych mieszkańców. Ten Dom nie może być sam. Tutaj codziennie muszą być ludzie, musi być uśmiech, ale też krzyki i zabawa - zwracała uwagę europosłanka.

na zdjeciu kilka osób stoi na niewielkiej scenie plenerowej, przemawia kobieta w czarnej sukience do mikrofonu
Podczas uroczystego otwarcia Domu Sąsiedzkiego prezydent Aleksandra Dulkiewicz podkreślała dużą aktywność i zaangażowanie mieszkańców Oruni
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Agnieszka Bartków, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce, przypomniała, że pierwsze rozmowy o rewitalizacji tej dzielnicy, w ramach których powstał m.in. Dom Sąsiedzki przy ul. Dworcowej, rozpoczęły się kilkanaście lat temu.

- To, co dziś otwieramy, zamarzyło nam się właśnie 12 lat temu. To było12 lat ciężkiej pracy społeczników i urzędników. To nie było nam ot tak, dane. My o to walczyliśmy. Dlatego ważne jest, żebyśmy mówili, co chcemy, czego oczekujemy, wypełniali ankiety, zwłaszcza że trwają już przygotowania do kolejnego etapu rewitalizacji - zaznaczała przewodnicząca Agnieszka Bartków.

Marianna Sitek-Wróblewska z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, która prowadzić będzie ten Dom Sąsiedzki, podkreślała, że wybudowany obiekt zachwyca.

- Dzisiaj, od samego rana, słowo "pięknie" zostało wypowiedziane milion razy. Nam się tutaj bardzo podoba. To inwestycja w nasz rozwój społeczny. Są tu mury, ale jest też duch miejsca, i dużo zaangażowania poprzedzonego marzeniami - podkreślała Marianna Sitek - Wróblewska.

Przymorze Wielkie. Przyjdź na spotkanie z prezydent Gdańska

Inwestycja w ramach rewitalizacji Oruni

Budynek został zbudowany w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji, który koordynuje Biuro Rozwoju Gdańska.

Powstał w sąsiedztwie siedziby Gdańskiego Archipelagu Kultury. Jest to obiekt dwukondygnacyjny, w którym prowadzone będą różnego rodzaju działania społeczne.

W ramach inwestycji zagospodarowano także teren wokół tego obiektu. Powstały nowe miejsca parkingowe, plac zabaw, boisko do gry w koszykówkę. Przy południowej granicy działki zaplanowano przestrzeń przeznaczoną na ogród warzywny. Zaprojektowano również miejsce do grillowania, zamontowano ławki i stojaki na rowery. Koszt prac wyniósł ponad 8 mln złotych, a wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Budownictwa Elektroenergetycznego ELBUD Gdańsk S.A.

na zdjęciu kilka młodych dziewcząt tańczy, widać element choreografii, mają ubrane białe koszulki
Dom Sąsiedzki ma służyć lokalnej społeczności, nie zabrakło więc występów najmłodszych mieszkańców Oruni
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Nowa siedziba "Gościnnej Przystani"

Placówka przy ul. Dworcowej 11 prowadzona będzie przez Gdańską Fundację Innowacji Społecznej. Działać będzie tu m.in. przedszkole, świetlica, Klub Młodych Wataha, spotykać się będą także seniorzy z grupy polsko-ukraińskiej.

Do nowego obiektu przeniósł się, znany okolicznym mieszkańcom, Dom Sąsiedzki „Gościnna Przystań”, który będzie kontynuować działalność skierowaną przede wszystkim do dzieci i rodzin. "Gościnna Przystań" działa na Oruni od 2010 roku. Dotychczas jego siedziba mieściła się kilkaset metrów dalej, przy ul. Gościnnej, w budynku użyczonym przez Towarzystwo Salezjańskie.

na zdjęciu dwukondygnacyjny nowy budynek z dużą ilością okien
Nowy Dom Sąsiedzki znajdziecie przy ul. Dworcowej 11
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Inwestycja w ramach rewitalizacji

Dom sąsiedzki to kolejna z inwestycji realizowanych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. W ubiegłym roku, w lutym, uroczyście otwarto zrewitalizowany budynek Dawnego Ratusza przy ul. Gościnnej. W murach zabytkowego budynku działa obecnie filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, siedziba Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce oraz Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. W ramach prac zagospodarowano też teren wokół gmachu, pojawiły się ławki i stojaki na rowery.

Mieszkańcy mogą też korzystać ze skwerów, które zostały przebudowane i atrakcyjnie zagospodarowane przy ul. Związkowej i ul. Gościnnej - także w ramach rewitalizacji. Skwer przy ul. Gościnnej i skwer, zwany też parkiem, przy ul. Związkowej to tereny po dawnym cmentarzu ewangelickim św. Jerzego (przecinały go tory kolejowe). Obie przestrzenie zostały przede wszystkim uporządkowane - zniknęły samosiejki i chwasty. Zamontowano elementy małej architektury, czyli estetyczne i solidne ławki oraz stojaki rowerowe. W ramach inwestycji przebudowano nawierzchnię placu zabaw i zasadzono nową roślinność. Zamontowano również nowe oświetlenie i monitoring.

Na swoją kolej czeka obecnie teren Rynku Oruńskiego, przy ul. Gościnnej, który także zmieni swoje oblicze w ramach rewitalizacji tej części Gdańska.

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!