• Start
  • Wiadomości
  • "Dom pod cisem" w Gdańsku. Bezpłatne wsparcie dla osób z demencją 

"Dom pod cisem" w Gdańsku. Bezpłatne wsparcie dla osób z demencją 

Zajęcia plastyczne, warsztaty śpiewu i tańca, zajęcia z fizjoterapeutą, wycieczki i spacery to codzienność podopiecznych “Domu pod cisem” czyli Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Sterniczej w Gdańsku. To jedyne miejsce w Gdańsku, w którym osoby z demencją mogą otrzymać bezpłatną opiekę i aktywizację. 
15.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2023-03-15-spir-sternicza-019_949x633.JPG
W środę 15 marca 2023 roku Monika Chabior (stoi przy stole z prawej) odwiedziła "Dom pod cisem", jedyne jak na razie miejsce w Gdańsku, w którym osoby z demencją otrzymują wsparcie pod okiem profesjonalnego zespołu
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Wsparcie i aktywizacja dla osób z demencją 

Malowniczo położony w pięknej willi na gdańskim Brzeźnie Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Sterniczej 2 zapewnia wsparcie i aktywizację osobom z demencją, z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi, w szczególności z chorobą Alzheimera, także osobom z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Na zlecenie miasta prowadzi go Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji. 

W środę 15 marca 2023 roku “Dom pod Cisem” odwiedziła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds społecznych i równego traktowania. 

Jak wspierać osoby z niepełnosprawnościami? Posłanki sejmu RP pytają gdański samorząd

- Odwiedzam różne miejsca świadczenia usług społecznych i edukacyjnych w mieście, żeby zobaczyć w jakich warunkach mieszkańcy te usługi otrzymują - powiedziała prezydent Chabior. - I jak radzą sobie z tym organizacje pozarządowe. "Dom pod cisem" to jedyny w Gdańsku Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z demencją. Staramy się, żeby usług dla osób z demencją, z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnościami było wiele i różnorodnych, żeby można było sobie wybrać pasującą ofertę. Nie każda osoba chce i jest w stanie uczestniczyć w codziennych zajęciach, niektórzy wybierają opiekę całodobową, inni czekają w kolejce i kompletują dokumentację, jeszcze inni korzystają z klubów seniora. Jest też grupa osób oczekujących wsparcia w domu. 

Podopieczni “Domu pod cisem” czyli Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Sterniczej 2 w Gdańsku uczestniczą codziennie w zajęciach plastycznych, warsztatach śpiewu i tańca, zajęciach z fizjoterapeutą, wycieczkach i spacerach
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Skierowanie z MOPR, zaświadczenie o demencji

Aby dostać się do Środowiskowego Dom Samopomocy przy ul. Sterniczej 2 w Gdańsku, trzeba mieć skierowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i diagnozę o co najmniej dwóch sprzężonych chorobach - chorzy z demencją i Alzheimerem przyjmowani są w pierwszej kolejności.  

Szukasz pomocy psychologicznej? Odwiedź nową stronę: wsparciewgdansku.pl

- Pod opieką mamy obecnie 43 osoby - mówi Dorota Wróbel, terapeutka zajęciowa z ŚDS przy Sterniczej. - Nasi podopieczni uczestniczą w terapii zajęciowej, plastycznej, rytmicznej, zajęciach usprawniających pamięć. Wszystkie te zajęcia mają na celu spowolnienie procesów chorobowych. Terapia jest dobierana indywidualnie, bo każdy nasz podopieczny jest inny, na innym etapie choroby i czego innego potrzebuje. Pobyt u nas na pewno działa, widzimy po naszych podopiecznych. Wystarczy, że na przykład z powodu choroby nie ma kogoś dwa tygodnie, po powrocie na zajęcia często musi uczyć się od nowa wielu rzeczy.  

Pobyt w "Domu pod cisem" to też poradnictwo psychologiczne dla chorych, udział w wycieczkach, spacerach i wydarzeniach o charakterze kulturalnym (koncerty, wystawy, prelekcje) i codzienny posiłek.


Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji. Warsztaty, domy samopomocy, dom treningu samodzielnosci

Opiekę zapewnia im Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji, organizacja pożytku publicznego z siedzibą w Gdańsku. Działa od 2008 roku z inicjatywy specjalistów, pracujących na co dzień z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym i zawodowym.

- Od kilkunastu lat stale rozwijamy naszą działalność i zakres oferowanych usług - mówi Iwona Krasowska prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorczości i Rehabilitacji. - Nasi podopieczni są wspierani m.in. przez instruktorów terapii, pedagogów, pracowników socjalnych, fizjoterapeutów, psychologów oraz doradcę zawodowego. 

Gdańskim seniorkom i seniorom na Wielkanoc

Stowarzyszenie prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej dla 50 osób niepełnosprawnych, Środowiskowe Domy Samopomocy, kluby samopomocy dla seniorów i osób z zaburzeniami psychicznymi oraz dom treningu samodzielności z miejscami hostelowymi w ramach projektu „Osiedle Sitowie”. Corocznie realizujemy liczne projekty i inicjatywy, mające na celu poprawę funkcjonowania i jakości życia naszych podopiecznych oraz ich integrację z lokalnym środowiskiem i rynkiem pracy.

- Ta nasza placówka w Brzeźnie działa najkrócej - dodaje Iwona Krasowska. - Oferujemy minimum siedem godzin wsparcia od godziny 7.00 do 15.00 dla osób z demencją, ciepły posiłek i zajęcia z profesjonalnym wsparciem czyli 16-sto osobowym zespołem  z pielęgniarką, fizjoterapeutą, psychologiem, pedagogiem, terapeutami zajęciowymi. Mamy osoby bardzo różnie funkcjonujące, łatwiej zachęcić je do aktywności ruchowej i społecznej kiedy są w grupie.  

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!