Dom Kultury wraca do Nowego Portu - nowy, kulturalny projekt dla mieszkańców rozpoczyna tej jesieni Gdański Archipelag Kultury wraz ze Stowarzyszeniem Nowy Port Sztuki. Działalność Domu Kultury zainicjuje spektakl „Calineczka” Teatru Barnaby, w środę, 26 września. W programie na kolejne tygodnie liczne warsztaty, spektakle dla najmłodszych, koncerty i wiele innych. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
- Wyzwaniem XXI wieku jest mobilność w każdej dziedzinie. Również kultura powinna wychodzić do mieszkańców, zachęcając ich do włączenia się w szersze działania - mówi Teresa Kuśmierska, dyrektor Gdańskiego Archipelagu Kultury. - Dwa lata temu GAK zainicjował działania Mobilnego Domu Kultury, między innymi w Nowym Porcie. To był duży sukces nie tylko merytoryczny, ale też frekwencyjny. Dużo przy tej okazji rozmawialiśmy z mieszkańcami na temat potrzeby reaktywacji domu kultury w dzielnicy - tłumaczy.
Z rozmów z mieszkańcami zrodził się pomysł kontynuacji idei kulturalnej, która początkowo miała być tylko wakacyjną atrakcją. Inicjatorem rozwinięcia projektu w Nowym Porcie było Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki. Jego działacze podkreślali, że warto na stałe wprowadzić w dzielnicy wydarzenia, takie jak te organizowane latem w ramach Mobilnego Domu Kultury.
- GAK „wchodzi” do dzielnicy z nową ofertą edukacji kulturalnej. Od września do grudnia 2018, w Domu Sąsiedzkim na ul. Wyzwolenia 49, będziemy organizować bezpłatne warsztaty, koncerty, spektakle - potwierdza koordynatorka projektu, Katarzyna Andrulonis z „Domu Sztuki” GAK.
Organizatorzy podkreślają, że to pilotażowe działanie, którym GAK, z jednej strony „przetestuje” zapotrzebowanie na ofertę kulturalną w dzielnicy, z drugiej - wypracuje model mobilnych działań, który będzie można „duplikować” w dzielnicach, w których nie działają domy kultury, a są domy sąsiedzkie, szkoły czy inne miejsca, w których można prowadzić projekty całoroczne. Dzisiaj taką „białą plamą” na mapie są na przykład górne tarasy Gdańska.
- Projekt „Dom Kultury wraca do Nowego Portu” jest naszym pomysłem na edukację kulturalną w Nowym Porcie - tłumaczy Andrulonis. - Podczas naszej drugiej już, plenerowej, letniej wizyty w tej dzielnicy zauważyliśmy, że społeczność Nowego Portu - szczególnie dzieciaki - żywo reagują na warsztaty artystyczne i wszystkie atrakcje jakie one ze sobą niosą. W programie umieściliśmy zatem szereg warsztatów dobrze sprawdzających się w Domu Sztuki GAK oraz innych placówkach Gdańskiego Archipelagu Kultury.
Nowy Port odwiedzą też artyści dobrze znani publiczności placówek GAKu, i przez nią lubiani, jak Teatr Barnaby, Teatr Qufer czy Katarzyna Jackowska-Enemuo.
- Mamy nadzieję w ten sposób odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców dzielnicy, w której na co dzień nie pracujemy, a z którą czujemy się już związani - dodaje koordynatorka.
Osoby odpowiedzialne za projekt przyznają, że mają nadzieję, że nie będzie to tylko czasowe uzupełnienie oferty kulturalnej w Nowym Porcie, ale też stanie się impulsem do powołania stałej placówki. Do tego potrzeba jednak wspólnych działań.
- Wspólnie możemy więcej. Od 10 lat prowadzimy w Domu Sąsiedzkim warsztaty artystyczne, wydarzenia kulturalne i wiemy, że mieszkańcy Nowego Portu je kochają . Mamy już stała grupę odbiorców, ale wiem, że oferta GAK może podnieść dużą grupę młodych ludzi sprzed komputerów i pokazać im alternatywę. W projekcie jest też spora darmowych zajęć dla seniorów, zwłaszcza koncerty, które Panie i Panowie 60+ uwielbiają – mówi Marcin Bildziuk z Domu Sąsiedzkiego, szef Stowarzyszenia NPS.
Projekt „Dom Kultury wraca do Nowego Portu” jest kolejną, po Mobilnym Domu Kultury, inicjatywą z cyklu GAK, rozszerzającą ofertę mobilnych działań kulturalnych. W przyszłym roku podobna idea ma być realizowana w nowych dzielnicach Gdańska.
PROGRAM
Wrzesień
Środa, 26 września, godz. 11:00 - Teatr Barnaby „Calineczka” - spektakl dla dzieci. Wstęp wolny.
Czwartek, 27 września, godz. 16:30 - warsztaty perkusyjne dla starszych dzieci i młodzieży - gra na bębnach djembe i nie tylko. Prowadzenie: Jarek Marciszewski. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy : domsztuki@gak.gda.pl.
Październik
Wtorek, 2 października, godz. 17:00 - filcowanie - warsztaty dla dorosłych. Prowadzenie: instruktorzy z Domu Sztuki GAK. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy : domsztuki@gak.gda.pl.
Czwartek, 4 października, godz. 16:30 - „Miniaturowe Ogródki w Słoiku” - warsztaty rodzinne (bez ograniczeń wiekowych). Prowadzenie: Gosia Zamorska. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy : domsztuki@gak.gda.pl.
Wtorek, 9 października, godz. 18:00 - koncert: Justyna Borkowska (wokal) i Tadeusz Szymański (saksofon). Wstęp wolny.
Sobota, 13 października, godz. 12:00 - Bajka w samo południe - czytanie bajek dla dzieci. Wstęp wolny.
Wtorek, 16 października, godz. 12:30 - Teatr Qfer „Baśnie 1001 nocy” - spektakl dla dzieci. Wstęp wolny.
Czwartek, 18 października, godz. 18:00 - wieczór opowieści z „Paraprapuszą”, czyli Katarzyną Jackowską-Enemuo. Program dla dorosłych. Wstęp wolny.
Czwartek, 25 października, godz. 17:00 - kreatywne pisanie - warsztaty dla młodzieży. Prowadzenie: Marcin Makowski. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy : domsztuki@gak.gda.pl.
Listopad
Czwartek, 8 listopada, godz. 18:00 - „Wieczór polskich opowieści” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - wystąpią Łowcy Słów oraz goście. Wstęp wolny.
Wtorek, 13 listopada, godz. 18:00 - koncert Adriana i Ariela Suchowieckich (gitara i instrumenty klawiszowe). Wstęp wolny.
Czwartek, 15 listopada, godz. 17:00 - warsztat ceramiczny - warsztaty rodzinne (bez ograniczeń wiekowych). Prowadzenie: Grażyna Ossowska. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy : domsztuki@gak.gda.pl.
Czwartek, 22 listopada, godz. 17:00 - filcowanie na sucho - warsztaty dla dorosłych. Prowadzenie: instruktorzy z Domu Sztuki GAK. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy : domsztuki@gak.gda.pl.
Wtorek, 27 listopada, godz. 17:00 - „Zaczarowany film” - warsztaty animacji poklatkowej dla starszych dzieci i młodzieży. Prowadzenie: Justyna Aksinowicz. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy : domsztuki@gak.gda.pl.
Czwartek, 29 listopada - świąteczne ozdoby - warsztaty decoupage dla młodzieży i dorosłych. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy : domsztuki@gak.gda.pl.
Grudzień
Sobota, 8 grudnia, godz. 17:00 - Zabawa Choinkowa. Wstęp wolny.
Wtorek, 11 grudnia - koncert: Agata Dukalska (wokal), Jerzy Dukalski (saksofon) oraz Marek Walasek (gitara klasyczna). Wstęp wolny.