Dom i życie bez przemocy - sięgnij po wsparcie

W Gdańsku dostępne jest specjalistyczne, bezpłatne wsparcie dla mieszkanek i mieszkańców doświadczających przemocy domowej. Pomoc oferuje Ośrodek Interwencji Kryzysowej (OIK) Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, przy pl. Ks. Gustkowicza 13 w Nowym Porcie.
16.01.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia dłoń unoszoną w geście obrony lub powstrzymania, zasłaniającą osobę znajdującą się w tle. Kompozycja jest utrzymana w czerni i bieli, co podkreśla dramatyczny i emocjonalny charakter obrazu
Mieszkańcy Gdańska doświadczający agresji i przemocy ze strony bliskich mogą liczyć na wsparcie
fot. Nino Carè / Pixabay

Czytaj także: Kampania społeczna: w autobusie i tramwaju ustąp miejsca starszej osobie

- Przemoc domowa może dotknąć każdego, bez względu na płeć, wiek, status ekonomiczny, społeczny - mówi Anna Libiszewska, kierowniczka OIK MOPR w Gdańsku. - Agresji od bliskich doznają między innymi osoby starsze oraz dzieci i młodzież. To poważny problem społeczny, na który nie było i nie ma przyzwolenia. Staramy się jak najskuteczniej wspierać osoby oraz rodziny, które są nim dotknięte. Prowadzimy również szerokie działania profilaktyczne, skierowane do mieszkanek i mieszkańców. Bardzo ważne jest, aby bez wahania reagowali oni na wszelkie przejawy przemocy domowej, która przybiera różne formy: od psychicznej, fizycznej po ekonomiczną czy seksualną.

Zadzwoń lub przyjdź do OIK, otrzymasz wsparcie

Gdański MOPR od kilku lat konsekwentnie prowadzi kampanię pomocową, informacyjną i profilaktyczną pt. „Dom bez przemocy”, adresowaną do osób doświadczających agresji od bliskich oraz do świadków takich sytuacji. 

Wystarczy zadzwonić pod całodobowy numer tel.: 797 909 112 lub napisać na adres e-mail: mopr-wsparcie@gdansk.gda.pl, by otrzymać adekwatne wsparcie. Te pomocowe kontakty uruchomił Ośrodek Interwencji Kryzysowej MOPR. Sygnały dotyczące przemocy domowej przyjmują psycholodzy i inni specjaliści OIK. 

Pomoc adresowana jest także do uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy przebywających w mieście, którzy doświadczają społ. problemu. Dzwoniąc pod numer tel.: +48 508 293 279 (czynny: pon. - sob., w godz. 8.00 - 20.00), otrzymają oni wsparcie w języku ukraińskim.

Zdjęcie przedstawia plakat informacyjny w języku polskim i ukraińskim dotyczący pomocy w sytuacjach przemocy, promowany przez Gdańsk Miastem Równości. Zawiera numery telefonów i adres e-mail do kontaktu, oferując wsparcie całodobowe w języku polskim oraz pomoc w języku ukraińskim w określonych godzinach
Plakat informacyjny „Domu bez przemocy” z najważniejszymi informacjami
mat. UMG

Poradnictwo psychologiczne, działania interwencyjne

OIK MOPR m.in. prowadzi całodobowe, indywidualne poradnictwo psychologiczne w sytuacjach kryzysowych i doświadczania przemocy domowej. Podejmuje też interwencyjne działania ratownicze w miejscu pobytu potrzebującej osoby, zwłaszcza w kryzysie suicydalnym. W trudnych sytuacjach życiowych, nieodpłatnie udziela czasowego schronienia m.in. osobom, rodzinom doznającym przemocy domowej. 

Specjaliści i specjalistki w razie konieczności, adekwatnie do sytuacji potrzebującego człowieka, udzielają mu interwencyjnego, wielowymiarowego wsparcia w życiowym kryzysie. Informują też o dostępnej ofercie pomocy w mieście. W razie potrzeby kierują osobę doświadczającą agresji od bliskich, do instytucji lub organizacji pozarządowych, które świadczą np. pomoc psychologiczną, terapeutyczną czy prawną. 

Więcej wiadomości o ofercie wsparcia dla osób doznających przemocy domowej, ale też np. o terapii dla osób mających problem z zachowaniami agresywnymi, dostępnych jest na stronie „Dom bez przemocy”, gdańskiego MOPR.

Oprac. AO

Czytaj także: Terapeutka: w 2025 roku postaw na zdrowie psychiczne

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Przeprawa promowa na Martwej Wiśle już działa