• Start
  • Wiadomości
  • W rocznicę napaści na Ukrainę, pomóż stworzyć wielką siatkę maskującą

Mijają dwa lata od napaści Rosji na Ukrainę. Razem zróbmy wielką siatkę maskującą. Przyjdź na wiec do ECS!

Każdy może teraz namacalnie pomóc ukraińskim żołnierzom walczącym na froncie. 24 lutego, w sobotę, w 10 rocznicę napaści Rosji odbędzie się akcja Węzły Zwycięstwa: wielkie zaplatanie siatki maskującej. Takiej, jaką rozwiesza się nad stanowiskami bojowymi. Całodzienną pracę zakończy wiec poparcia dla Ukrainy. Dołóż swój węzeł do zwycięstwa, przyjdź na wiec!
23.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zobacz jak społeczność ukraińska tworzy siatkę maskującą

 

Mało kto wie, że od wielu miesięcy trwa w Gdańsku niezwykła i bardzo pożyteczna robota. Wspólnota ukraińska spotyka się w jednej z sal, aby ręcznie wyplatać siatki maskujące dla ukraińskich żołnierzy. To właśnie te siatki, które potem rozwieszane są nad stanowiskami bojowymi. Ich celem jest zmylić systemy obserwacyjne Rosjan, ale także nie dopuścić, by uzbrojone drony mogły podlecieć zbyt blisko.

Co weekend na miejsce spotkania schodzą się całe rodziny, grupy znajomych i przyjaciół. Rozwieszają siatkę – jest to zwykła siatka dużych rozmiarów, kupowana w markecie - na prowizorycznych stelażach z krzeseł i stołów. Potem, przez oka tej siatki pracowicie przetykają skrawki tkanin lub sznurka. W ten sposób powstaje prawdziwa siatka maskująca: niepozorny, ale niezbędny na froncie artykuł. Tak również integruje się społeczność. Jej członkowie, mają poczucie bliskości z tymi, którzy walczą w okopach.

Na zdjęciu widać osobę w czerwonym ubraniu i niebieskich rękawiczkach jednorazowych, która pracuje nad siatką maskującą. Ta osoba trzyma w ręku pęk włókien, które mogą być używane do tworzenia lub naprawy siatki.
Prace przy tworzeniu siatki angażują od 50 do nawet 200 osób w każdym wieku
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Węzły zwycięstwa - wspólne tkanie

W sobotę 24 lutego będzie nie tylko okazja, żeby przyjrzeć się tej pracy, ale także by samemu dołożyć swój węzeł do zwycięstwa! Od godziny 10 do 16 w gmachu Europejskiego Centrum Solidarności będzie trwała akcja zaplatania siatki maskującej. To wspólna inicjatywa Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, środowisk ukraińskich w Gdańsku, Konsulatu Generalnego Ukrainy oraz Europejskiego Centrum Solidarności.

Do tworzenia siatki może się włączyć każdy. Wystarczy przyjść do ECS i pod kierownictwem bardziej doświadczonych osób po prostu zacząć zaplatać! Będzie to także okazja do spotkania ze środowiskiem ukraińskim oraz gdańszczanami, którzy wezmą udział w tworzeniu Węzłów Zwycięstwa. O godz. 15.30 w akcji weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz.

Gorąco zachęcamy to licznego uczestnictwa i wspólnej pracy!

Zobacz, jak wygląda w praktyce tkanie siatki maskującej i przyjdź do ECS w sobotę 24 lutego 

Wiec solidarności z Ukrainą i wspólne zdjęcie

Kulminacyjnym momentem dnia będzie Wiec solidarności z Ukrainą, który odbędzie się wewnątrz budynku Europejskiego Centrum Solidarności, w ogrodzie zimowym, o godzinie 16.00. Będzie to symboliczne podkreślenie naszej pamięci o trwającej już 10 lat wojnie. Udział zapowiedzieli członkowie wspólnoty ukraińskiej na Pomorzu, konsul Ukrainy oraz władze Gdańska i Pomorza.

Na zakończenie wiecu wykonamy wspólne zdjęcie i rozwiniemy siatkę maskującą – efekt naszej całodziennej pracy.

Uroczystości tego dnia zakończymy na placu Solidarności, gdzie pomnik Poległych Stoczniowców 1970 rozświetlony będzie w kolorach Ukrainy.

Na zdjęciu widać grupę ludzi, którzy wspólnie pracują nad dużą siatką. Używają naturalnych włókien, prawdopodobnie sizalu lub innego rodzaju włókna, do tworzenia lub naprawy siatki. Scena jest dynamiczna, z osobami skupionymi na zadaniu, pracującymi razem i manipulującymi materiałem rękami. Jest to obraz kooperacji i wspólnej pracy
Tkanie siatki maskującej przez członków społeczności ukraińskiej w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Jak przywrócić pokój? 

Wcześniej, bo we wtorek 20 lutego, który jest dniem początku rosyjskiej agresji (jeszcze w trakcie Euromajdanu w Kijowie, a przed ucieczką prezydenta Wiktora Janukowycza) odbędzie się w ECS debata pt. 10 lat wojny w Ukrainie. Jak przywrócić pokój w Europie?

To nie jest pytanie tylko do rządzących czy NATO. Do debaty zapraszamy wszystkich, którym wojna za wschodnią granicą Polski nie jest obojętna, uchodźczynie i uchodźców z Ukrainy oraz aktywistów wspierających społeczność ukraińską w Gdańsku i na Pomorzu.

Podejmiemy próbę odpowiedzi na wiele pytań, m.in. Czemu nie udało się powstrzymać wojny? Jakie zagrożenia dla Europy i świata niesie rosyjska agresja? Jak możemy pomagać Ukrainie, czyli czym jest solidarność efektywna?

Zaproszenie do rozmowy przyjęli: Mykola Kniażyckyj – dziennikarz, poseł Rady Najwyższej Ukrainy, przewodniczący Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia między Ukrainą i Unią Europejską, dr Iwona Reichardt – politolożka, zastępczyni redaktora naczelnego „New Eastern Europe”, Bartosz Wieliński – politolog, dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” oraz Lew Zacharczyszyn – były urzędnik ukraińskiej administracji państwowej i konsularny, aktywista, pełnomocnik dyrektora ECS ds. polsko-ukraińskiej solidarności. Moderatorką dyskusji będzie historyczka – dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG.

Organizatorami debaty są: Europejskie Centrum Solidarności i Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Wstęp wolny.

Alfabet Gdańska

Debatę poprzedzi wernisaż prac plastycznych przygotowanych przez młodych artystów, Polki i Polaków oraz Ukrainki i Ukraińców, nowych mieszkańców Gdańska. Będzie to sześć płócien, na których ożyły litery układające się w harmonię słowa GDAŃSK. Początek o godz. 16.30.

Debata o polsko - ukraińskich relacjach

Natomiast w poniedziałek, 26 lutego, w dzień krymskiego oporu wobec rosyjskiej okupacji Krymu, odbędzie się panel dyskusyjny na Uniwersytecie Gdańskim, poświęcony polsko-ukraińskim relacjom po 24 lutego 2022.

Od momentu pełnowymiarowej agresji Rosji wobec Ukrainy relacje polsko-ukraińskie istotnie się zmieniły. Z jednej strony polskie społeczeństwo zaoferowało uchodźcom wszechstronne wsparcie i pomoc, a z innej – doszło do napięć w relacjach gospodarczych. Jak pogodzić ze sobą wszystkie wyzwania? Jaki model relacji będzie najbardziej efektywny? – oto kluczowe pytania, jakie poddamy dyskusji.

Zaproszenia do udziału w panelu zostały skierowane do: Wasyla Zwarycza – ambasadora Ukrainy w Polsce, Jacka Kluczkowskiego – byłego ambasadora Polski w Ukrainie, Pawła Szeremety – byłego ministra rozwoju gospodarczego Ukrainy, Marceliny Wilczewskiej – studentki politologii na UG, kierującej fundacją „Studenci dla Ukrainy”, pomysłodawczyni akcji „Studenci dla Ukrainy – pomagaMY”, dr. hab. Arkadiusza Modrzejewskiego, prof. UG – dyrektora Instytutu Politologii na Wydziale Nauk Społecznych UG i Lwa Zacharczyszyna – pełnomocnika dyrektora ECS ds. polsko-ukraińskiej solidarności. Moderatorem panelu będzie: dr hab. Aleksander Kuczabski, prof. UG – pełnomocnik rektora ds. pomocy Ukrainie.

Organizatorem panelu są: Wydział Nauk Społecznych, Instytut Politologii, Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego.

Wydarzenie odbędzie się w audytorium Wydziału Nauk Społecznych, przy ul. Bażyńskiego 4. Wstęp wolny. 

Zbiórka darów dla walczącej Ukrainy

Akcję zbierania rzeczy dla walczących żołnierzy organizuje Komitet Obrony Demokracji. W dniach 20 - 22.02 w godzinach od 15.00-18.00, oraz w dniu 24.02. w godzinach od 10-15.45 dary będzie można składać w biurze KOD, przy ul. Jana z Kolna 8 (a więc bardzo blisko ECS).
W dniu 24 dołączy do tej zbiórki fundacja Zupa Na Monciaku, która wszystkich darczyńców poczęstuje pyszną, gorącą zupą.
Uzbierane rzeczy przekazane zostaną, walczącym o wolność swoją i naszą, żołnierzom ukraińskim.
Transportem zajmie się w całości fundacja Zupa na Monciaku. Zbiórka obejmuje:
  • Latarki, baterie.
  • Termosy stalowe i kubki termiczne.
  • Świece.
  • Bandaże.
  • Leki na przeziębienie, ból gardła, witaminy.
  • Kawa, herbata.
  • Czekolada, batony.
  • Nowa bielizna, skarpety sportowe.
  • Szampony, podpaski.
  • Żele pod prysznic.
  • Pasty i szczotki do zębów.
  • Dezodoranty.
Na niebieskim tle, żółtymi literami przedstawiony program wydarzeń. Napis Ukraina ma taką samą czcionkę jak logo Solidarności.
Program wydarzeń związanych z obchodami agresji rosyjskiej na Ukrainę, w dniach 20, 24 i 26 lutego 2024
 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę