Nowe Muzeum Sztuki NOMUS - tłumy na otwarciu wyjątkowej przestrzeni dla sztuki współczesnej
Nie przeszkodziła pogoda - pomimo silnego wiatru i deszczu w piątkowy wieczór ulicami Dolnego Wrzeszcza przeszły tłumy miłośników sztuki współczesnej prezentowanej w ramach 12. edycji festiwalu Narracje. Tegoroczna odsłona, poświęcona zmianom klimatycznym, zabrała odwiedzających w podróż w czasie - do roku 2080, kiedy zgodnie z prognozami ekologów, część Gdańska zostanie zalana przez wody Bałtyku. Szczególnie ciekawie jest więc oglądać przygotowane przez artystów instalacje i performansy przy tak kapryśnej aurze, znakomicie wpisującej się w temat tej edycji.
Zwiedzanie warto rozpocząć w Parku Kuźniczki - tu, w altanie, znajduje się Punkt Informacyjny, w którym można pobrać papierowe, łatwe do rozczytania mapy z zaznaczonymi poszczególnymi punktami do odwiedzenia, których jest aż 17, oraz ulotki oprowadzań dla dzieci (mapa dostępna jest też w innych punktach oraz na stronie https://narracje.eu). Oprowadzania kuratorskie dla pozostałych, starszych uczestników, w tym roku, z powodu pandemii, odbywają się w niewielkich, zamkniętych grupach, ale poruszanie się po festiwalowym terenie samodzielnie sprawia równie dużą frajdę. Opisy poszczególnych prac, instalacji i performansów znajdują się na stronie internetowej Narracji, a także w punktach, w których znajdują się atrakcje.
Wprowadzenie zapisów na spacery z kuratorami, w których może uczestniczyć nieduża grupa, to nie jedyna zmiana w tym roku. Z powodu pandemii praktycznie wszystkie atrakcje w ramach tegorocznych Narracji odbywają się na świeżym powietrzu. Wyjątek stanowią prezentowane w zamkniętych przestrzeniach: performans Barbory Kleinhamplovej, w sali gimnastycznej XIX Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Pestalozziego, a także film i instalacja Kateřiny Konvalinovej oraz wystawa prac Marii Ciapalskiej w pawilonie handlowo-usługowym przy alei Hallera 169.
Pozostałe prace artystów z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Islandii, którzy prowokują, interweniują i zrywają warstwy codzienności, oglądać możemy m.in. przy ulicy Kochanowskiego, Mierosławskiego, Wyspiańskiego i Wajdeloty, oraz we wspomnianym Parku Kuźniczki i w okolicy Parku „Nad Strzyżą”. Wśród wielu ciekawych propozycji warto np. zwrócić uwagę na rozbudowany performans w wykonaniu Hany Magdoňovej, zatytułowanej „Jak zielone są moje oczy”, która wśród kolorowych świateł, niczym współczesna syrena kąpie się w jacuzzi ustawionym na środku fontanny. Zapadający w pamięć performans przygotował też kobiecy duet Michalina Bigaj i Magdalena Lazar, które przygotowały medytacyjny utwór z użyciem wody, wprowadzający widzów i słuchaczy w stan relaksu i łagodnego odprężenia.
Narracje trwają do soboty, 23 października - instalacje są czynne w godzinach 18:00-24:00. Wstęp, jak zawsze, wolny.
Więcej: NARRACJE - 12. edycja. Kongres Futurologiczny w Dolnym Wrzeszczu w piątek i sobotę