Opływ Motławy - co go wyróżnia?
Opływ Motławy jest bardzo charakterystycznym punktem na mapie Gdańska. Leży na granicy Dolnego Miasta i Olszynki, a jego fortyfikacje wraz z dawnymi fosami i Śluzą Kamienną to cenne dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze.
Teren Opływu Motławy wraz z bastionami Żubr i św. Gertrudy zostanie uporządkowany i wyposażony w ławki, leżaki i stojaki rowerowe. Przewidziano także odtworzenie profili ławek strzelniczych na szczycie bastionów oraz montaż oświetlenia i monitoringu. Piesza promenada zostanie przebudowana, pojawi się także ścieżka dydaktyczna dla najmłodszych.
Rewitalizacja Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia. Zobacz jak zmienia się ta część Gdańska
Lunety na bastionach
Jednym z pomysłów na zagospodarowanie bastionów jest utworzenie na nich punktu z lunetami. W ramach zadania powstanie też plac rekreacyjny, a w kilku miejscach zieleń zostanie wzbogacona o nasadzenia krzewów i bylin.
Jednym z elementów rewitalizacyjnej inwestycji będą również tablice edukacyjne autorstwa Stowarzyszenia Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku oraz zaprzyjaźnionych z nimi fotografów i przyrodników, które, oprócz ciekawostek historycznych, zawrą fragmenty publikacji z przedwojennych gazet czy wspomnienia okolicznych mieszkańców sprzed kilkudziesięciu lat.
Studenci ASP o architekturze Dolnego Miasta: “Szukamy DNA miejsca”
Do kiedy potrwają prace na Opływie Motławy?
Prace są już w toku, a rozpoczęły się od chodnika wzdłuż Opływu Motławy, od strony ul. Zawodników. Rozebrano tam fragment nawierzchni by wykonać m.in. instalację pod nowe oświetlenie.
Koszt inwestycji, która jest realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj” wyniesie ponad 12 mln zł. Wykonawcą jest Firma Budowlano - Drogowa MTM S.A. Koniec prac przewidziano na listopad 2023 r.
Zadanie to jest elementem realizowanego obecnie Programu Rewitalizacji w Gdańsku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO WP 2014-2020) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
oprac. IB