W Gdańsku to druga taka inwestycja, i jedna z niewielu w kraju, przy realizacji której zastosowano wsparcie jednocześnie z trzech rządowych programów.
- Budownictwo społeczne to rodzaj budownictwa, które powstaje z bardzo różnych źródeł finansowania. Tu mamy zarówno wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego funduszu wspierania mieszkalnictwa, jak i wkład własny. Szczególnie wdzięczna jestem, że wszyscy zaangażowani w ten element rozwoju naszego miasta, szukacie rozwiązań i możliwości finansowania - mówiła podczas piątkowej uroczystości prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Dla mnie to kolejny etap rozkwitu Dolnego Miasta. Z jednej strony realizowane są tu inwestycje współfinansowane z Unii Europejskiej, z drugiej - takie, które budują miejskie spółki. Z trzeciej strony chcemy realizować inwestycje, tu na Dolnym Mieście, w ramach Partnerstwa Prywatno-Publicznego.
Inwestycja przy ul. Wróblej jest drugą tego typu w naszym mieście. Pierwszą, w połowie bieżącego roku, zrealizowało GTBS w Letnicy. Inwestycja powstała dzięki połączeniu preferencyjnych warunków finansowania, czyli przy współfinansowaniu ze środków miasta, środków własnych TBS, partycypacji przyszłych mieszkańców (15 proc. kosztów inwestycji) oraz preferencyjnego kredytu Banku Gospodarstwa Krajowego udzielonego w ramach rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego. Koszt budowy to 12 mln 700 tys. zł.
Warto podkreślić, że inwestycje te są pierwszymi w województwie pomorskim i jednymi z niewielu w kraju, w których zastosowano wsparcie jednocześnie z trzech rządowych programów, czyli programu społecznego budownictwa czynszowego, programu finansowego wsparcia tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem ze środków Funduszu Dopłat i programu Mieszkanie na Start, umożliwiającego pomoc państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania w formie dopłat do czynszu.
W naborze wzięło udział łącznie 146 osób/rodzin. Najem lokali zaproponowano osobom, które w ramach naboru uzyskały najwięcej punktów. Program był skierowany głównie do osób młodych, które nie przekroczyły 35 roku życia, studentów, absolwentów uczelni, a także osób, które ukończyły 65 lat, osób z niepełnosprawnościami, osób rozliczających PIT w Gdańsku. Wśród osób, które uzyskały mieszkania przy ul. Wróblej 23, jest 19 rodzin z wiekiem poniżej 35 lat, 4 rodziny z wiekiem powyżej 65 lat i 8 rodzin z niepełnosprawnością.
- W czwartek, na sesji, przyjęliśmy budżet na 2021 rok. Wśród najważniejszych inwestycji przyszłorocznych jest transport, edukacja i mieszkania. To pokazuje priorytety, jakie przyświecają władzom miasta - podkreślał Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska. - Ten budynek wspaniale wpisuje się w charakter tej dzielnicy, ale jednocześnie jest nowoczesny, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W dwóch budynkach TBS Motława znajduje się 39 mieszkań o powierzchni 32-66 mkw. Mieszkania są wykończone w standardzie „pod klucz”, a więc są wyposażone w łazienkach w pełną armaturę sanitarną, glazurę na ścianach i terakotę na posadzkach, w kuchniach w kuchenki elektryczne z płytą ceramiczną i zlewozmywak na szafce, na posadzkach wykładziny dywanowe i PCV oraz drzwi wewnętrzne do wszystkich pomieszczeń. Budynek posiada też windę, 35 miejsc parkingowych w podziemnej hali garażowej oraz 4 miejsca parkingowe naziemne.
Program Lokale przy Wróblej z dopłatą do czynszu
Wnioski o dopłaty najemcy mogą składać w Gdańskim Centrum Świadczeń przy ul. Powstańców Warszawskich 25 w Gdańsku po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu się z pracownikiem. Numery telefonów znajdują się na stronie internetowej GCŚ. Znajduje się tam również wzór wniosku.
Zasób komunalny Gdańska liczy obecnie ponad 17 tys. lokali.
Oprac. KG