Baza wiedzy: Gdańsk pomaga Ukrainie. Jak to robić mądrze? Українська мова. Pусский
AKTUALIZACJA, PONIEDZIAŁEK, 28 MARCA
Podjęto decyzję o zamknięciu punktu pomocy uchodźcom z Ukrainy przy Dolnej Bramie 8, który funkcjonował od startu akcji Gdańsk Pomaga. Na miejscu potrzebujący mogli otrzymać żywność, informacje o schronieniu, a także pomoc psychologiczną i prawną. Teraz cała ta działalność koncentruje się w budynku dawnego kina Krewetka vis-à-vis Dworca PKP Gdańsk Główny, ul. Karmelicka 1, który czynny jest codziennie w godz. 7 - 23. Centralna lokalizacja tego punktu znacznie ułatwi uchodźcom skorzystanie z pomocy.
Budynek przy Dolnej Bramie wciąż będzie służył na potrzeby akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie, tutaj m.in. wciąż pracować będą wolontariusze obsługujący infolinię.
З 28 березня пункт на вул. Dolna Brama 8 припинить свою роботу
запрошуємо до інформаційного пункту навпроти залізничного вокзалу Gdańsk Główny
вул. Karmelicka 1 (7.00-23.00)
Zaczynali w poniedziałek, 28 lutego, i tego dnia przyjęli około 30 osób.
Po tygodniu działalności roboty jest tyle, że pracownicy i wolontariusze punktu koordynacyjnego Dolna Brama 8 nie mają czasu na odpoczynek.
Ludzi będzie więcej i więcej. Przez ukraińsko-polską granicę przed wojną uciekło już milion osób, a fala uchodźców rośnie, bo armie Putina wciąż nacierają. Ofiarność Polaków robi wrażenie. Amerykanie zauważyli, że jest to chyba pierwszy kryzys humanitarny w dziejach, gdy nie są tworzone obozy przejściowe dla uchodźców. Polskie rodziny masowo przyjmują pod swój dach te przerażone, zmęczone tułaczką, kobiety i ich dzieci.
- Sława Ukrainie! Herojam sława! - słyszą czasem z polskich ust.
Kto by pomyślał jeszcze miesiąc temu, że Polacy tak powszechnie będą okazywać Ukraińcom przyjaźń i braterstwo. Że schowają dawne urazy. Taka dzielność, heroiczna walka, takie umiłowanie ojczyzny, to wszystko coś nam tutaj przypomina. Polska w nierównej walce była nie raz, jak Dawid z Goliatem. Ile krwi, ile ofiar… Ile cierpienia od pokoleń.
A teraz spoglądamy na Ukraińców, i jakbyśmy w lustro patrzyli. Przychodzi to tym łatwiej, że wielu uchodźców całkiem dobrze posługuje się językiem polskim.
Jeśli chcesz wpłacić pieniądze na pomoc dla uchodźców możesz to zrobić w ramach kampanii Ukraina.gdanskpomaga.pl
Z długopisem w ręku
Pod ten adres nie da się nie trafić - jeśli tylko ktoś znajdzie się w okolicy. Za gmachem Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego jest plac Wałowy. Drogę znaczą duże białe plakaty z napisami po polsku i po ukraińsku. Jeśli pójdziesz zgodnie z kierunkiem strzałek - na pewno nie przeoczysz ładnego wyremontowanego budynku sprzed 100 lat, który jest położony nieco na uboczu. Malownicza okolica - tuż obok są bastiony obronne starego Gdańska i zbudowana przed niemal 400 laty Brama Nizinna.
Budynek przy Dolnej Bramie 8 ma cztery kondygnacje. Wypełniają go ludzie. Ukraińscy uchodźcy zgłaszają się do recepcji, która jest na parterze. Tutaj dostają kwestionariusze do wypełnienia. Mają do dyspozycji dwa duże pokoje, które pełnią rolę poczekalni. Siadają przy stolikach z długopisem w ręku, jeśli trzeba pomocy - wolontariusze są do dyspozycji, także ukraińsko i rosyjskojęzyczni. Jest kącik, w którym dzieci znajdą zabawki. Ktoś jest głodny? Proszę bardzo - kanapki, słodycze. Do picia woda, herbata.
Rzecz ważna: jeśli ktoś czuje się chory, może pójść do sąsiedniego pokoju, gdzie czeka już pomoc medyczna pierwszego kontaktu. Jeśli, ktoś nie radzi sobie z emocjami - też może liczyć na wsparcie, do dyspozycji są bowiem psycholożki.
Gdy już wstępne formalności udało się załatwić, przybysze z Ukrainy idą po schodach na pierwsze lub drugie piętro. Można tam też wjechać windą. Na miejscu czeka na nich mniejsza recepcja, obsługiwana przez wolontariuszy. Na pierwszym piętrze są konsultanci Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, jest też funkcjonariusz Straży Granicznej, który pomaga załatwiać sprawy związane z pobytem w Polsce. Jest tam również bawialnia dla dzieci, wyposażona w gry planszowe i zabawki. Dzieci uchodźców spędzają tam czas pod opieką m.in. Fundacji Dr Clown, gdy ich rodzice załatwiają formalności. Co zrobić z potrzebami najmniejszych dzieci? Na piętrze matki znajdą pokój wyposażony w przewijak do zmiany pieluch, są tam również fotele, na których można w spokoju karmić dziecko.
Wszystkie miejsca opisane są karteczkami w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Dotyczy to również toalet.
Drugie piętro spełnia podobne funkcje, ale jest tam również "magazyn", gdzie osoby zainteresowane otrzymują paczki żywnościowe, środki higieny i nowe zabawki dla najmłodszych. Jest tam również kolejna poczekalnia, wyposażona w leżaki i fotele, gdzie można odpocząć. Obok jest nawet pomieszczenie z łóżkami polowymi, kto chce może się zdrzemnąć. Zaglądam cicho do środka - ktoś śpi, zawinięty w koc. Był chyba tak zmęczony, że nie miał siły zdjąć obuwia, ale tak się ułożył, że buty wystają poza łóżko.
Na drugim piętrze podobnie jak na pierwszym można znaleźć konsultantów MOPR i Powiatowego Urzędu Pracy.
Kto może skorzystać z tej pomocy? Każdy obywatel Ukrainy? Okazuje się, że nie - wyłącznie ci, którzy wjechali do Polski od dnia rosyjskiej inwazji.
Dzięki, że jesteście
Wolontariusze i pracownicy wchodząc do budynku przy Dolnej Bramie 8 odbywają nieco inną drogę. Od razu zmierzają na trzecie piętro. Jest tam sztab i zaplecze socjalne, w którym można odpocząć i zjeść ciepły posiłek.
Praca odbywa się na niższych piętrach.
Przedstawicieli różnych gdańskich instytucji codziennie przychodzi 20. Wolontariuszy jest dużo więcej - 75. Pracują podzieleni na trzy zmiany. W roli można wolontariusza spotkać każdego, kto ma chęć pomagać ludziom w potrzebie. Są więc tutaj uczniowie i studenci, emeryci, przedsiębiorcy, radni, osoby pozostające obecnie bez zatrudnienia.
Na ścianie pokoju do którego przychodzą, przyklejonych jest dziesięć białych kartek z napisami o ważnej treści, w kolejności nieprzypadkowej:
- Witaj w Biurze Wolontariatu!
- Kurtkę zostaw na wieszaku
- Uzupełnij Porozumienie o wolontariacie
- Wpisz się na listę obecności
- Poproś o identyfikator: podaj swoje imię oraz język
- Weź zieloną koszulkę - w rogu pod oknem
- Skontaktuj się z koordynatorem
- Woda i przekąski są ogólnodostępne w biurze
- Jeśli potrzebujesz odpocząć - w biurze są leżaki
- Dzięki, że jesteś!