• Start
  • Wiadomości
  • Dolna Brama 8 najlepszy adres dla aktywnych gdańszczan. Powstaje tu Centrum Obywatelskie

Dolna Brama 8 najlepszy adres dla aktywnych gdańszczan. Powstaje tu Centrum Obywatelskie

Centrum Obywatelskie to nowe unikatowe w skali kraju miejsce na mapie Gdańska dla mieszkańców, którzy mają pomysły na działania w mieście. Znajdą tu wsparcie i przestrzeń do działania mieszkańcy, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne. Otwarcie centrum planowane jest na koniec 2019 roku.
01.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
800px_142877_wizyta_w_powstajacym_centrum_obywatelskim.JPG
W budynku przy ulicy Dolna Brama 8 w Gdańsku powstaje Centrum Obywatelskie. Nz. Aleksandra Dulkiewicz pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska i Piotr Kowalczuk zast. prezydenta ds. edukacji i usług społecznych 
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Adres, przestrzeń, wsparcie


Jak powiedziała prezydent Dulkiewicz centrum będzie unikalnym miejscem na skalę Polski, bo w nim każdy mieszkaniec Gdańska otrzyma merytoryczną pomoc w realizacji swojego pomysłu na działania w mieście np w ramach budżetu obywatelskiego, Gdańskich Funduszy, klubów seniorów, organizacji sąsiedzkich i młodzieżowych.

- Rozpoczynamy prace adaptacyjne budynku, aby każdy kto ma ciekawy obywatelski pomysł, bez względu na to czy jest to stowarzyszenie, fundacja czy grupa mieszkańców, mógł tu przyjść i opowiedzieć o swoim projekcie - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska. - A my postaramy się dobrać narzędzia finansowania i wsparcia, żeby ten pomysł zrealizować.

Miejsce to ma być otwarte na wydarzenia organizowane przez mieszkańców, ale też będzie miało swoją ofertę programową - warsztaty, spotkania, wystawy tematycznie związane z postawami obywatelskimi i aktywnością w mieście. Ważnym elementem będzie otwarta wspólna przestrzeń na parterze siedziby i siedziba Centrum Aktywnego Seniora.

- Dolna Brama 8 to najlepszy adres w mieście, dla tych którzy chcą być aktywni - uważa Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta Miasta ds. edukacji i usług społecznych. - Samo przygotowanie tego domu do otwarcia przebiega w sposób partycypatywny, razem z radnymi dzielnic, organizacjami pozarządowymi ustalamy potrzeby, szukamy rozwiązań. Idziemy też o krok dalej, bo włączamy do tego wszystkie grupy, które chcą funkcjonować w mieście, też te nieformalne. Wiele grup nie potrzebuje siedziby na co dzień ale adresu, miejsca do spotkań raz w tygodniu, raz na jakiś czas przestrzeni do pracy. Walorem tego miejsca jest też piękna przestrzeń przed budynkiem, mamy nadzieje na ogród społeczny, miejsce integrujące dla tej części dzielnicy.

Winda, recepcja, pokoje cichej pracy


Budynek wymaga dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych, najważniejszą inwestycją będzie więc montaż windy. Trwają już prace nad projektem aranżacji parteru i odświeżenia wyższych pięter. Na parterze powstanie punkt informacyjny, forma recepcji, aneks kuchenny, pojawią się stoliki i szafki, na wyższych piętrach będą sale warsztatowe, pokoje cichej pracy i pomieszczenia biurowe, na samej górze mała sala konferencyjna.

W ramach prowadzonej na tym obszarze rewitalizacji zostanie włączona także przestrzeń zewnętrzna na przeciwko terenu Dolna Brama 8, co w połączeniu z Bramą Nizinną i Klubem Morza “Zejman” bardzo uatrakcyjni - wizualnie i treściowo - tę część miasta.

- Jestem pewna, że w centrum skupi się aktywność i dobra energia mieszkańców, która będzie eksplodowała mnóstwem pomysłów - mówi Dominika Ikonnikow przewodnicząca zarządu dzielnicy Śródmieście. - Kto mógłby tu znaleźć przestrzeń? Na przykład Stowarzyszenie Opowiadaczy Historii, Stowarzyszenie Biskupia Górka, jedno z prężniejszych kół seniorskich w Gdańsku “Motława” i wiele innych grup i pojedynczych osób.





TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka