• Start
  • Wiadomości
  • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dzieci przedłużony do końca ferii. DRUK OŚWIADCZENIA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dzieci przedłużony do końca ferii. DRUK OŚWIADCZENIA

Zamknięty żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, szkoła lub inna placówka, do której uczęszcza dziecko oraz gdy w/w instytucje ze względu na koronawirusa nie są w stanie zapewnić opieki - w tych przypadkach przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres wypłat został przedłużony do 17 stycznia 2021 roku.
30.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wypłaty dodatkowych zasiłków opiekuńczych zostały przedłużone do 17 stycznia
Wypłaty dodatkowych zasiłków opiekuńczych zostały przedłużone do 17 stycznia
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie przysługiwał od 9 listopada do 24 grudnia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że okres wypłat został przedłużony od 28 grudnia do 17 stycznia.

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Wystarczy złożyć u swojego płatnika składek (np. pracodawcy czy zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Pobierz druk oświadczenia do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego


Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny złożyć oświadczenie w ZUS. Mogą to zrobić elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych

- Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach - zaznacza Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

UWAGA! Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę, np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.

Kto może ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Rodzice dzieci do lat 8 jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem w przypadku:

  • zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko
  • otwarcia tych placówek, gdy nie mogą one zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii COVID-19
  • braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna z powodu COVID-19

Ubezpieczeni rodzice dzieci niepełnosprawnych w wieku:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

Dodatkowy zasiłek przysługuje także wtedy, gdy z powodu COVID-19 dzieckiem nie może zaopiekować się niania, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub opiekun dzienny.

- Do zasiłku uprawnieni są również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych, którzy nie mogą wykonywać pracy, bo muszą zapewnić swoim podopiecznym opiekę w przypadku zamknięcia placówki, do której uczęszczają. Chodzi tu o szkoły, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, ośrodki wsparcia, warsztaty terapii zajęciowej lub inne placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński. - Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki dorosłej osobie niepełnosprawnej, na przykład ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych.

WAŻNE! Rodzic nabywa prawo do zasiłku opiekuńczego bez okresu wyczekiwania, jeśli jest objęty ubezpieczeniem chorobowym (np. obowiązkowym z umowy o pracę lub dobrowolnym z umowy zlecenia czy działalności gospodarczej).

 

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy