• Start
  • Wiadomości
  • Dobronosze (Widzialna Ręka Trójmiasto) - w blisko dwa miesiące pomogli już stu osobom

Dobronosze (Widzialna Ręka Trójmiasto) - w blisko dwa miesiące pomogli już stu osobom

Wspierają seniorów, osoby niepełnosprawne i przebywające na kwarantannie. Ich grupa w mediach społecznościowych liczy już 23 tys. osób. Możecie do nich dołączyć, możecie skorzystać z działań lub pomóc w bardzo prosty sposób - informując innych o tej inicjatywie. Dobronosze (Widzialna Ręka Trójmiasto) powstali po co, by pomagać w trudnym czasie epidemii.
05.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dobronosze to grupa wolontariuszy, którzy w czasie epidemii dbają o potrzeby osób starszych, niepełnosprawnych, przebywających na kwarantannie. Pomogli już stu osobom
Dobronosze to grupa wolontariuszy, którzy w czasie epidemii dbają o potrzeby osób starszych, niepełnosprawnych, przebywających na kwarantannie. W niespełna dwa miesiące pomogli już stu osobom
FB/ Dobronosze

 

#GdanskPomaga. Ponad pół miliona złotych - na rękawiczki, maseczki i komputery dla uczniów

 

Grupa Widzialna Ręka Trójmiasto została założona w mediach społecznościowych w piątek, 13 marca 2020 roku. W ciągu blisko dwóch miesięcy dołączyło do niej 23 tys. internautów. To osoby, które swoją przynależnością do grupy deklarują chęć niesienia pomocy wszystkim, którzy w czasie epidemii, po prostu jej potrzebują. 

- Kolejnym krokiem było uruchomienie infolinii na moim telefonie służbowym, gdzie dzwonić mogły osoby, które potrzebowały pomocy - mówi Olga Pajewska, liderka projektu Widzialna Ręka Trójmiasto i prezeska Fundacji Młodorośli. - Następnie ja tej pomocy szukałam wśród członków grupy na Facebooku. 

Z tej internetowej inicjatywy zrodziła się akcja “Zakupy dla seniora”, która tak naprawdę dedykowana jest nie tylko osobom starszym, ale też niepełnosprawnym i przebywającym na kwarantannie. Zamysł został ten sam, ale zmieniła się nazwa tego projektu. 

- Teraz nazywamy się “Dobronosze”, ponieważ niesiemy dobro - wyjaśnia Olga Pajewska. - Nazwę otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Konrada Buraczewskiego, autora bloga “DobreImieFirmy.pl” i uważam, że idealnie do nas pasuje, bo jesteśmy posłańcami dobrych uczynków. 

 
Dzwoniąc na infolinię: 58 555 53 00 możesz poprosić o zrobienie zakupów, ale też o wykonanie innych czynności, których nie możesz sam się podjąć. Telefon jest czynny codziennie w godz. 8.00 - 18.00
Dzwoniąc na infolinię: 58 555 53 00 możesz poprosić o zrobienie zakupów, ale też o wykonanie innych czynności, których nie możesz podjąć się samodzielnie. Telefon jest czynny codziennie w godz. 8.00 - 18.00
mat. prasowe

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń 58 555 53 00

Aktualnie działania pomocowe koordynuje 30 wolontariuszy. Uruchomiona została też oficjalna infolinia, czynna codziennie w godz. 8.00 - 18.00.  

- Odbieramy kilka telefonów dziennie, dzwonią głównie seniorzy i proszą o możliwość zrobienia zakupów. Zazwyczaj potrzebują artykułów spożywczych i higienicznych. Za pomocą supermarketu kompletujemy te zamówienia, następnie wolontariusze dostarczają zakupy pod drzwi. Wszystkie czynności odbywają się z zachowaniem minimum kontaktu, a wolontariusz zabezpieczony jest w środki ochrony osobistej. W praktyce wygląda to tak, że dzwonimy do drzwi, ale wcześniej prosimy seniora, by nie otwierał ich od razu. Trochę się odsuwamy, wtedy senior otwiera drzwi i z zachowaniem bezpiecznej odległości może zabrać zakupy. Gdy widzimy, że zakupy zostały zebrane, odchodzimy - tłumaczy prezeska Fundacji Młodorośli. 

W torbie z zakupami wolontariusz umieszcza paragon oraz numer zamówienia i numer konta. Ważne jest, aby nie doszło do przekazywania gotówki, na której jest bardzo dużo bakterii. Senior realizuje płatność przez Internet lub płatności dokonują jego bliscy. 

- Do tej pory, i było to duże zaskoczenie dla wolontariuszy, seniorzy pytali czy mogą zapłacić on-line. Okazuje się, że nasi trójmiejscy seniorzy są bardzo ogarnięci - z uśmiechem dodaje Olga Paniewska. 

Jeśli z jakichś powodów osoba potrzebująca nie może zapłacić za zakupy, płatność może zostać przesunięta na czas, gdy społeczeństwo przestanie borykać się z problemami związanymi z epidemią. 

- Udało nam się pomóc już stu osobom (red. - dane na 4 maja br.). - Trochę kredytujemy te zakupy dzięki zbiórce, która dostępna jest w internecie - wyjaśnia Olga Paniewska. - Zakładamy, że 80 proc. funduszy wydanych na zakupy do nas wróci, choć liczymy się z pewną stratą. Te pieniądze, które nam zostaną, przeznaczymy na potrzeby osób bardzo ubogich. W drugiej kolejności dla osób, które najbardziej ucierpiały w związku z koronawirusem.

 
Dobronosze działają, zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa
Dobronosze działają, zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa
FB/Dobronosze
 

 

Wolontariat, datki lub poczta pantoflowa - możesz pomóc na kilka sposobów

Do grupy wolontariuszy wciąż można dołączyć. Kto chciałby się stać jej częścią, powinien odwiedzić profil Dobronoszy w mediach społecznościowych, stronę Fundacji Młodorośli lub stronę Dobronosze.pl. Aby zostać wolontariuszem, który będzie odpowiedzialny za robienie lub rozwożenie zakupów, w pierwszej kolejności należy wypełnić kwestionariusz

Akcję można wesprzeć finansowo. Liczy się każda złotówka.

 

Wpłać dowolną kwotę pieniędzy w formie bezzwrotnej darowizny poprzez portal Zrzutka.pl. 

 

Jeśli nie mamy czasu ani pieniędzy, którymi możemy się podzielić, inicjatywę Dobronoszy można wesprzeć dobrym słowem.  #powiedzseniorowi - to zachęta, by przekazywać ludziom informacje o tej szczytnej inicjatywie. 

Powiedz o nas swojemu dziadkowi, babci, sąsiadce, cioci, wujkowi lub każdej innej osobie, która powinna zostać w domu” - czytamy na profilu Dobronoszy w mediach społecznościowych.  

- Mamy w społeczeństwie wielu takich seniorów, którzy uważają, że poradzą sobie sami, że nie potrzebują pomocy.  Musimy troszeczkę ich namówić i przekonać, że dla swojego własnego bezpieczeństwa jednak tej pomocy potrzebują - dodaje Pajewska. 

 

Dobronosze chętnie przyjmą do swego grona nowych wolontariuszy, ale można im też pomóc w bardzo prosty sposób - przekazując innym informację o ich działalności
Dobronosze chętnie przyjmą do swego grona nowych wolontariuszy, ale można im też pomóc w bardzo prosty sposób - przekazując innym informację o ich działalności
mat. prasowe

 

Koronawirus. Rady dzielnic pomagają mieszkańcom w czasie epidemii

 

Możesz poprosić nie tylko o zakupy

Choć infolinia teoretycznie dedykowana jest tym, którzy potrzebują, aby wolontariusze zrobili zakupy, osoby w potrzebie mogą zgłaszać też inne prośby. 

- Mieliśmy np. telefon od pani, która prosiła o odebranie leków dla syna, który ma porażenie czterokończynowe, a ona sama ma trudności z poruszaniem się. W takiej sytuacji wykorzystałam potencjał Widzialnej Ręki i napisałam na grupie. Pani, która chciała pomóc znalazła się w minutę! Po godzinie dostałam informację, że sprawa została załatwiona - dodaje Olga Paniewska.  

Jednym z partnerów akcji, który oprócz przekazania darowizny, wsparł przedsięwzięcie puzzlami, jest spółka Trefl. Do każdej dostawy dołączone jest pudełko z puzzlami, tak aby można było umilić czas pobytu w domu. Organizatorzy zachęcają także inne trójmiejskie firmy, do wsparcia akcji, którym oferowane są możliwości dodatkowej promocji. Dobronoszy wsparli też m.in.: Magdalena Adamowicz, Pracodawcy Pomorza, Fundacja "Nielada Historia" oraz organizacje zrzeszone w akcji #ngosySZYJĄMASKI3city.

Akcja pomocy seniorom, osobom niepełnosprawnym i przebywającym na kwarantannie otrzymała patronat trzech prezydentów: Gdańska, Sopotu i Gdyni.

Wesprzyj zakupy dla Seniorów! Wielka akcja samopomocy w Trójmieście

 

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej