• Start
  • Wiadomości
  • Dobronosze. Niosą zakupy i dobro seniorom i potrzebującym w czasach pandemii

Dobronosze. Niosą zakupy i dobro seniorom i potrzebującym w czasach pandemii

Dobronosze - to grupa wolontariuszy z Trójmiasta, która organizuje akcję bezkontaktowych dostaw produktów dla osób w grupie najwyższego zagrożenia zarażenia wirusem COVID-19: seniorów, osób z niepełnosprawnościami oraz przebywających na kwarantannie. Można im pomóc - dołączyć jako wolontariusz lub wesprzeć finansowo.
16.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dobronosze zadbają o najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem - zrobią niezbędne zakupy, z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa
Dobronosze zadbają o najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem - zrobią niezbędne zakupy, z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa
fot. Artur Makowski

 

Wesprzyj zakupy dla Seniorów! Wielka akcja samopomocy w Trójmieście

 

„Seniorze! Zostań bezpiecznie w domu, zadzwoń, a my zrobimy za Ciebie zakupy!”. Z taką inicjatywą wychodzi grupa wolontariuszy z Trójmiasta, która organizuje akcję bezkontaktowych dostaw najbardziej potrzebnych produktów dla osób, które są w grupie najwyższego zagrożenia zarażenia wirusem COVID-19.

- Naszym nadrzędnym celem jest zadbanie o osoby starsze, zatrzymanie ich w domach i wyręczenie ich w zakupach. Dostarczamy podstawowe produkty spożywcze i higieniczne - wyjaśnia Olga Pajewska, z fundacji Młodorośli organizującej przedsięwzięcie.

Z pomocy „Dobronoszy” skorzystać mogą osoby powyżej 60 roku życia, osoby z niepełnosprawnościami oraz przebywające na kwarantannie, na terenie Trójmiasta. Wystarczy zadzwonić na infolinię pod numer telefonu 58 555 53 00. Wolontariusz przyjmie zamówienie, poda wycenę i jednocześnie przekaże listę do realizacji jednemu ze współpracujących z akcją sklepów.

- Dostawę realizujemy kolejnego dnia. Zakupy zostawiamy przed drzwiami zamawiającego. Wszystko przebiega bezpiecznie, bez kontaktu. Płatność można uregulować na przykład przelewem, wtedy gdy będzie taka możliwość - tłumaczy Olga Pajewska.

 

Miasto w walce z epidemią: oszczędności, pomoc dla przedsiębiorców, uczniów, mieszkańców

 

Dobronoszem może zostać każdy, czy to dołączając do grona wolontariuszy, czy choćby przekazując informację o akcji osobom bliskim, znajomym lub sąsiadom. Lub wspierając publiczną zbiórkę na zakupy, która trwa, aby dostawy mogły być realizowane płynnie. Zbiórka prowadzona jest za pomocą serwisu Zrzutka.pl: Zakupy dla seniorów w Trójmieście.

- Zdajemy sobie sprawę, że część osób jest w stanie w miarę szybko wykonać przelew zwrotny, czy poprosić o pomoc kogoś z bliskich. Jednak wśród seniorów są osoby, które nie mają takiej możliwości. Doskonale to rozumiemy, dlatego działamy szybko, a formalności zostawiamy na później - podkreśla Pajewska i dodaje: - Zachęcamy do pomocy wszystkich, liczy się każda złotówka, bo w ten sposób niesiemy dobro, pomagamy grupie podwyższonego ryzyka. To może być każdy - nasza babcia, dziadek albo nawet rodzice. Po zakończeniu akcji, wszystkie pozostałe środki przekażemy między innymi na pomoc najuboższym seniorom lub osobom poszkodowanym koronawirusem.

 

Dobronosze stworzyli na Facebooku grupę Widzialna Ręka Trójmiasto / Visible Hand 3CITY, która jednoczy osoby chcące pomagać innym w czasie pandemii koronawirusa
Dobronosze stworzyli na Facebooku grupę Widzialna Ręka Trójmiasto / Visible Hand 3CITY, która jednoczy osoby chcące pomagać innym w czasie pandemii koronawirusa

 

Jednym z partnerów akcji, który oprócz przekazania darowizny, wsparł przedsięwzięcie puzzlami, jest spółka Trefl. Do każdej dostawy dołączone zostanie pudełko z puzzlami, tak aby można było umilić czas pobytu w domu. Organizatorzy zachęcają także inne trójmiejskie firmy, do wsparcia akcji, którym oferowane są możliwości dodatkowej promocji.

Aktualnie realizowane są pierwsze zamówienia, w projekt włączonych jest ponad 30 osób. Organizatorom zależy na jak najszerszym rozpropagowaniu idei.

- Gdyby tylko każda osoba, która czyta lub słyszy właśnie o tej inicjatywie, przekazała ją kilku kolejnym, wówczas bardzo szybko stworzymy szeroką grupę osób, które wiedzą i korzystają z pomocy i dbają o zdrowie - szczególnie tych najbardziej zagrożonych i potrzebujących - podkreśla Olga Pajewska.

Więcej informacji na stronie dobronosze.pl.

Patronat nad akcją objęli Trójmiejscy prezydenci: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski i prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

 

Dobronosze Ulotka A3 (1)

 

Powstaje “Kronika kwarantanny” - Podziel się swoimi refleksjami i stań się częścią opowieści o współczesnym życiu gdańszczan

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim