• Start
  • Wiadomości
  • Dobre serce gości Jarmarku św. Dominika. Ponad 12 tys. złotych dla hospicjum

Dobre serce gości Jarmarku św. Dominika. Ponad 12 tys. złotych dla hospicjum

Dzięki hojności gości Jarmarku św. Dominika na potrzeby Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku trafi ponad 12,5 tysięcy złotych. Kwotę tę zebrano w ramach akcji poławiania bursztynu oraz w trakcie Święta Wolontariatu. Fundacja Hospicyjna w Gdańsku prowadzi trzy hospicja, w których ma teraz ok. 200 podopiecznych.
17.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W ciągu roku w trzech placówkach prowadzonych przez Fundację Hospicyjną w Gdańsku pomoc znajduje ok. 1000 podopiecznych
W ciągu roku w trzech placówkach prowadzonych przez Fundację Hospicyjną w Gdańsku pomoc znajduje ok. 1000 podopiecznych
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Poławianie bursztynu było jedną z atrakcji zakończonego w niedzielę 14 sierpnia 762. Jarmarku św. Dominika. Jantarowe grudki mieszkańcy i turyści zbierali przez trzy tygodnie przy ul. Rajskiej w specjalnym baseniku wypełnionym wodą i kamykami.

Gdzie zbierano datki dla hospicjum?

Za zebrany i zważony bursztyn można było otrzymać specjalny certyfikat Jarmarkowego Poławiacza Bursztynu, który upoważniał do darmowego wejścia do Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Aby dostać darmowy bilet należało jednak przekazać dowolny datek do puszki na rzecz Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku.

- Do puszek na potrzeby hospicjum wrzucono 7,5 tysiąca złotych - podał we wtorek 16 sierpnia Maciej Józefowicz, rzecznik prasowy Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo, organizujących od wielu lat Jarmark św. Dominika.

Hit Jarmarku św. Dominika. Łowienie bursztynu w centrum Gdańska - dla dzieci i dorosłych

Kolejne 5 tys. zł Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza otrzyma też z datków zebranych 6 sierpnia podczas Święta Wolontariatu, jednej z wielu jarmarkowych imprez. Akcję charytatywną przeprowadzili wtedy mistrzowie barberscy z gdańskiego salonu Rzemieślnik Barber Shop. Oferowali oni strzyżenie zarostu w zamian za datek na rzecz gdańskiej instytucji wspierającej nieuleczalnie chorych.

Każde wsparcie na wagę złota

Wdzięczności dla hojności uczestników Jarmarku św. Dominika nie kryją przedstawiciele Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku.

- Dla nas każde wsparcie to jest coś niesamowitego. Tym bardziej, kiedy turyści i mieszkańcy decydują się, żeby wspierać nasze gdańskie hospicjum, dzięki któremu możemy cały czas sprawować dobrą, wysokiej jakości opiekę paliatywną nad naszymi podopiecznymi - powiedział kierownik ds. marketingu i biura prasowego Fundacji Hospicyjnej Paweł Ryta.

Historia i teraźniejszość hospicjum

Fundacja Hospicyjna w Gdańsku prowadzi trzy hospicja: stacjonarne dla dorosłych, domowe dla dorosłych oraz domowe dla dzieci. W pierwszym z nich pod opieką jest ok. 35, a w drugim ok. 120 osób. Natomiast w hospicjum domowym dla dzieci jest ok. 40 podopiecznych. 

Hospicjum w Gdańsku powstało w 1983 r. dzięki staraniom jego aktualnego patrona ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC, który jako pierwszy w Polsce podjął się zadania stworzenia domowej opieki hospicyjnej. Utworzone przez niego Hospicjum Pallottinum stało się wzorem dla hospicjów w całym kraju. 

Fundacja Hospicyjna rozpoczyna budowę Centrum Wytchnieniowego w Gdańsku

Jedną z głównych postulowanych przez ks. Eugeniusza Dutkiewicza (1947-2002) zasad jest prośba o „hospicyjną gościnę serca” – podstawę opieki nad umierającym, a także cechę, którą powinien pielęgnować w sobie każdy członek zespołu hospicyjnego.

W 2002 r. ukończono budowę i oddano do użytku Dom Hospicyjny przy ul. Mikołaja Kopernika 6, w którym opiekę może uzyskać 30 pacjentów. 

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej