• Start
  • Wiadomości
  • Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Dobiega końca rewitalizacja Ratusza Oruńskiego

Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Dobiega końca rewitalizacja Ratusza Oruńskiego

Gdy skończy się remont, ratusz będzie miejscem otwartym dla lokalnej społeczności. Swoje siedziby znajdą tu: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, Rada Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce oraz mediateka. W piątek, 27 sierpnia, budynek odwiedziła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
27.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Budynek z cegły, z wieżyczkami, Ratusz Oruński
Dawny Oruński Ratusz to budynek zbudowany w stylu neogotyckim, pochodzący z 1867 roku. Ceglaną elewację frontową zdobią płaskorzeźby Temidy i Demeter – patronek sprawiedliwości i urodzaju. Budynek do końca II wojny światowej mieścił siedzibę lokalnego magistratu, potem urzędu stanu cywilnego, następnie komisariatu Milicji Obywatelskiej i Policji.
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

- Ratusz Oruński przechodzi metamorfozę, widać już bardzo dużą zmianę. Mam nadzieję, że za pół roku będzie nam dane przywitać tutaj różne organizacje, które będą gospodarzami tego miejsca dla Oruni, dla oruńskiej społeczności. Wierzę, że po rewitalizacji będzie to miejsce tętniące życiem, w którym miło spędzać będą czas zarówno mali, jak i więksi mieszkańcy dzielnicy – powiedziała podczas wizyty prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

 

 

Termin zakończenia realizacji przewidziany jest pod koniec 2021 roku. Koszt rewitalizacji obiektu to ok. 5,9 mln zł.

 

Budynek Ratusza Oruńskiego

Dawny Oruński Ratusz to budynek zbudowany w stylu neogotyckim, pochodzący z 1867 roku. Ceglaną elewację frontową zdobią płaskorzeźby Temidy i Demeter – patronek sprawiedliwości i urodzaju. Budynek do końca II wojny światowej mieścił siedzibę lokalnego magistratu, potem urzędu stanu cywilnego, następnie komisariatu Milicji Obywatelskiej i Policji.

Wnętrze zostało przebudowane tak, by został on dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestycja uwzględnia przebudowę dachu i budowę antresoli na poddaszu. W ramach prowadzonego projektu wykonano także przebudowę przyłączy do sieci infrastruktury, izolację ścian fundamentowych, przebudowę stropów oraz remont i odbudowę więźby dachowej z dociepleniem. Ponadto zbudowany został szyb windy i zamontowano dźwig osobowy, wykonano również niezbędne instalacje wewnętrzne. Wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, a także przeprowadzono niezbędne prace konserwatorskie przy elewacji budynku. Zagospodarowano również teren wokół budynku. Wewnątrz zostanie zamontowane niezbędne wyposażenie. 

 

 

Kobieta wśrednim wieku, w kamizelce odblaskowej, kasku na głowie przechodzi przez szklane drzwi
- Wierzę, że po rewitalizacji będzie to miejsce tętniące życiem, w którym miło spędzać będą czas zarówno mali, jak i więksi mieszkańcy dzielnicy - powiedziała podczas wizyty w ratuszu prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

 

W dawnym Ratuszu działać będzie Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. Przewidziano tam także utworzenie siedziby Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Mieszkańców Oruni ucieszy fakt, że w tym miejscu powstanie również mediateka. Przy ul. Gościnnej 1 będzie można wypożyczyć nie tylko książki, ale także filmy i płyty. W mediatece zostanie również wydzielona strefa gier konsolowych i planszowych.

 

 

Rewitalizacja budynku dla lokalnej społeczności

Rewitalizacja to nie tylko remonty. Jej celem, przede wszystkim, jest wprowadzenie takich zmian na obszarze części miasta, dzięki którym będzie się lepiej żyło, przebywało i pracowało. To także praca z ludźmi, z lokalną społecznością. I nawet jeśli remonty budynków i przestrzeni publicznych są najbardziej efektowne - najważniejsze jest działanie na rzecz lokalnej społeczności.

Przykładem takich działań w Gdańsku są te podjęte wspólnie z organizacjami pozarządowymi, które w roli partnerów społecznych, wspólnie z mieszkańcami porządkują wybrane podwórka w każdej rewitalizowanej dzielnicy. Specjaliści animacji społeczności lokalnej współpracują z mieszkańcami nad nowym zagospodarowaniem terenu, projektem zieleni i meblami i infrastrukturą, która zachęci ich do sąsiedzkiej aktywności.

W czterech rewitalizowanych dzielnicach oferowane jest również bardziej specjalistyczne wsparcie jak np. Centrum Wsparcia i Terapii Rodzin na Dolnym Mieście oraz placówki wsparcia dziennego typu podwórkowego Centrum Reduta na Dolnym Mieście oraz Youth Point w Nowym Porcie czy Gościnna Przystań na Oruni. Wsparcie otrzymują również osoby w wieku senioralnym w Centrum Wsparcia Seniora na Biskupiej Górce. 

 

Wnętrze starego, zabytkowego budynku z półkolistymi oknami, na podłodze leżą rury
W dawnym Ratuszu działać będzie Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. Przewidziano tam także utworzenie siedziby Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce.
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Program Rewitalizacji współfinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020.  Rewitalizowane są: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem. Część kosztów inwestycji zostanie pokryta dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

 

 

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana