Duże wyzwanie logistyczne
Rewitalizacja gdańskiego Montmartru, jak czasem nazywana jest Biskupia Górka, była ogromnym wyzwaniem, przede wszystkim logistycznym. To dzielnica historyczna, gdzie przy dość wąskich ulicach znajduje się gęsta zabudowa, głównie mieszkaniowa.
Prace w ramach rewitalizacji rozpoczęły się pod koniec 2022 r. Niemal od samego początku prowadzono i remonty dróg i generalne modernizacje kamienic. Zdarzało się, i to nierzadko, że jedna ekipa musiała ustępować miejsca drugiej. Działo się tak głównie wtedy, gdy prowadzone były intensywne prace w którejś z kamienic, gdzie regularnie dowozić trzeba było ciężkim sprzętem materiały budowlane. W takich sytuacjach drogowcy musieli schodzić ze swoich placów budowy, czasem na kilka dni, czasem tygodni. Wszystkie takie działania wymagały stałej koordynacji.
Od połowy 2023 roku na bieżąco informujemy o zakończonych przebudowach kolejnych miejskich kamienic w ramach rewitalizacji.
Wyremontowany budynek przy ul. Na Stoku 15
Biskupia Górka zmienia się na lepsze. Remont kolejnej kamienicy zakończony
Na jakim etapie są obecnie prace?
Generalna przebudowa budynków mieszkalnych
Gdańskie Nieruchomości, które zarządzają lokalami komunalnymi w naszym mieście, wytypowały w sumie 13 kamienic na Biskupiej Górce, które są, lub już zostały, gruntownie przebudowane w ramach rewitalizacji. Te budynki znajdują się przy ul. Biskupiej 8A, 11, 17 i 27, a także przy ul. Na Stoku 12B, 15, 23, 25, 35, 39 i 40, przy ul. Rogaczewskiego 45 oraz przy ul. Salwator 7. Wszystkie znajdują się w zasobach miejskiej jednostki Gdańskie Nieruchomości.
Wielka rewitalizacja Biskupiej Górki: - Przenosimy kamienice w XXI wiek
Roboty prowadzone były kompleksowo - elewacje wraz z elementami sztukatorskimi wyremontowane zostały zgodnie z opracowanym programem prac konserwatorskich. We wszystkich budynkach wymieniono stolarkę okienną z uwzględnieniem pierwotnych podziałów. Prace obejmowały też części wspólne budynków - klatki schodowe, wszelkie instalacje, piwnice i strychy, a także poszczególne lokale mieszkalne. W większości budynków całkowicie wyburzano dotychczasowe wnętrza, zachowując jedynie historyczne ściany zewnętrzne i cenne elementy znajdujące się w kamienicach, po czym budowano nowe stropy, ściany wewnętrzne - stworzono nowe układy mieszkań dostosowane do współczesnych standardów lokalowych.
Dotychczas wyremontowano i oddano do użytku kamienice przy ulicach: Salwator 7, Rogaczewskiego 45, Biskupia 8a, 17, Na Stoku 15, 35, 39, 40. Za kilka tygodni, na początku grudnia, przedstawiciele GN planują odebrać kamienice pod adresami: Biskupia 11, 27 oraz Na Stoku 12b, 23 i 25.
- W tych budynkach pozostały do wykonania ostatnie prace wykończeniowe. Odbiory wszystkich kamienic planujemy na początku grudnia. Jeżeli jednak doszłoby do opóźnień w którymś z budynków, to zakładamy, że maksymalnie do końca grudnia br. będą gotowe - zapewnia Barbara Weiss z Gdańskich Nieruchomości.
W wyremontowanych budynkach powstanie w sumie 80 mieszkań. Prace pochłoną ponad 50 mln złotych.
Biskupia Górka coraz bezpieczniejsza. Trwa budowa kolejnych umocnień skarpy
Co ważne, Biskupia Górka znajduje się na terenie osuwiskowym. Przed kilkoma laty skarpa, na której stoją kamienice, została wzmocniona specjalnymi palami i murami oporowymi. Nie można jednak wykluczyć, że w przyszłości do osuwiska ziemi, mimo wszystko, może dojść. To trudny teren, dlatego zastosowano tu rozwiązania budowlane pod te konkretne tereny osuwiskowe - zbudowano solidne konstrukcje kamienic. Średnio przy wzmacnianiu każdego z tych budynków zużyto 30 - 40 ton stali.
Biskupia Górka odzyska dawny blask. Zobacz, ile dało dzielnicom Gdańska 10 lat rewitalizacji
Remonty ulic Biskupiej Górki
Generalnym remontom budynków towarzyszą gruntowne przebudowy sąsiadujących z nimi ulic. Przebudowywane są cztery ulice na terenie Biskupiej Górki: Salwator, Biskupia, Zaroślak i Na Stoku. Wcześniej wyremontowano ul. Górka.
Na każdej z tych ulic ułożona zostanie nowa nawierzchnia jezdni z kostki brukowej i nowe, równe chodniki, zamontowane zostanie stylizowane oświetlenie i ławki. Pojawią się nasadzenia roślinności, zarówno drzew jak i krzewów. Przebudowane zostały, lub wkrótce zostaną, sieci podziemne, m.in. sieci wodociągowe, gazowa i kanalizacja sanitarna, a także kanalizacja deszczowa.
Obecnie intensywne prace prowadzone są na ul. Biskupiej, na odcinku od ul. Salwator do skrzyżowania z ul. Na Stoku. Wykonywane są tam roboty ziemne branżowe, a także - równolegle - na innych fragmentach wykonywane są podbudowy, układane krawężniki i chodniki. Układane są już również nawierzchnie jezdni na ul. Biskupiej, na odcinku od terenu, którym zarządza policja do skrzyżowania z ul. Na Stoku. Dotychczas przebudowane zostały odcinki ul. Zaroślak (na długości 130 m) i ul. Na Stoku (na długości łącznie 520 m).
Co należy zaznaczyć, prace na tych ulicach zaplanowano i wykonywano w kilku etapach, odcinkowo - po to, by mieszkańcy dzielnicy mogli przemieszczać się po Biskupiej Górce, a także z powodu wspomnianego wyżej - intensywnych remontów kamienic.
Aktualnie nie ma już żadnego odcinka ulicy, na którym nie byłyby prowadzone, bądź nie zakończyły się, prace modernizacyjne. Co jeszcze jest do zrobienia?
- Na ul. Biskupiej, na odcinku przy terenach policji, po wykonaniu jezdni do skrzyżowania, rozpoczną się prace związane z budową chodników. Po wykonaniu chodników nastąpi zmiana organizacji ruchu w celu umożliwienia zakończenia robót nawierzchni jezdni od strony terenu policji. Na ul. Biskupiej, na odcinku od strony ul. Salwator, po wykonaniu chodników, rozpoczną się prace związane z wykonywaniem nawierzchni jezdni - wylicza Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Jeśli warunki pogodowe będą korzystne, zakończenie prac planowane jest na przełomie 2024 i 2025 roku. W styczniu planowane jest przeprowadzenie procedur odbiorowych - dodaje.
Wspólnoty mieszkaniowe też skorzystały
W ramach Gminnego Programu Rewitalizacji o wsparcie finansowe mogą starać się wspólnoty mieszkaniowe. Z takiej możliwości skorzystało ponad 30 wspólnot na Biskupiej Górce. Dzięki temu w ich budynkach wykonano, lub wkrótce zostaną wykonane, przede wszystkim prace izolacyjne, dociepleniowe, renowacje elewacji, a pod kilkoma adresami - remonty dachów, klatek schodowych lub wymiana stolarki okiennej.
Dofinansowanie otrzymały wspólnoty znajdujące się pod adresami: ul. Biskupia 4, 6, 8, 13, 15, 18, 19, 20, 21, 25, 28, 29, 30, 33, 34, ul. Górka 11, 13A, 13B, ul. Na Stoku 7, 8/9, 10, 11-12, 12C, 12D, 38, 40A, 40B, 41, 41A, 42, 42A, 45, ul. Rogaczewskiego 44, ul. Salwator 1 / 4, ul. Zaroślak 1, 4, 8, 10.
Realizację inwestycji w ramach rewitalizacji Biskupiej Górki, jak i w innych rewitalizowanych dzielnicach Gdańska, koordynuje Biuro Rozwoju Gdańska.
W ramach Gminnego Programu Rewitalizacji realizowane są także projekty społeczne. Na Biskupiej Górce są one prowadzone dzięki współpracy Biura Rozwoju Gdańska ze Stowarzyszeniem WAGA.
Projekt rewitalizacji kamienic na Biskupiej Górce jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa 08. Konwersja, działanie 08.01. Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne - wsparcie dotacyjne, poddziałanie 08.01.01. Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne w miastach Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta - mechanizm ZIT.
To nie koniec rewitalizacji!
Miasto Gdańsk szykuje się już do kolejnego etapu rewitalizacji Biskupiej Górki. W ubiegłym roku zorganizowano dwa spacery badawcze obejmujące tę dzielnicę oraz tzw. stary Chełm. Wzięli w nich udział mieszkańcy, lokalni aktywiści i radni dzielnicy Śródmieście. Uczestniczyli w nich też przedstawiciele miejskich jednostek, na czele z Biurem Rozwoju Gdańska oraz zastępcą prezydent Gdańska Piotrem Grzelakiem. BRG zorganizowało też punkty konsultacyjne, w których mieszkańcy mogli osobiście zgłaszać swoje propozycje i pomysły inwestycji czy projektów społecznych.
O tym, co wskazywano w trakcie spacerów, przeczytasz poniżej.
Rewitalizacja Biskupiej Górki. Mieszkańcy podpowiadają, gdzie warto zainwestować
Rewitalizacja Biskupiej Górki i Starego Chełmu. Co proponują mieszkańcy?