• Start
  • Wiadomości
  • Do końca roku można zapisać się na bezpłatną kolonoskopię w Gdańsku. Nie tylko gdańszczanie

Do końca roku 2021 można zapisać się na bezpłatną kolonoskopię w Gdańsku. Nie tylko gdańszczanie

Bezpłatnie, bez długiego oczekiwania, ze znieczuleniem całkowitym lub miejscowym, jeśli lekarz do znieczulenia zakwalifikuje - mieszkańcy Gdańska, Trójmiasta, także i Pomorza, którzy spełnią warunki udział w programie badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego mogą wykonać badanie kolonoskopii w Centrum Medycznym Enel-Med przy ulicy Grunwaldzkiej w Gdańsku.
03.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sala zabiegowa, po środku łóżko medyczne, po bokach sprzęt medyczny
Nz. Pracownia endoskopowa w Centrum Medycznym Enel Med w Gdańsku. W ramach badań kolonoskopii każdy pacjent, który tego wymaga ma zapewnione bezpłatnie: znieczulenie do badania (po spełnieniu warunków), wycięcie polipów (w razie konieczności), badanie histopatologiczne pobranych wycinków, lek do przygotowania się do badania
Fot. Małgorzata Zajder/Enel Med

 

Nowotwór złośliwy jelita grubego jest drugim pod względem umieralności nowotworem w Polsce u obu płci. Polska należy do krajów w UE o najwyższej liczbie zachorowań z powodu raka jelita grubego i ta liczba wciąż rośnie. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2025 roku na raka jelita grubego zachoruje ponad 24 tysiące osób! 

 

 

Celem programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego jest zwiększenie wykrywalności i wyleczalności raka jelita grubego i zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności pacjentów, poprzez wykrycie choroby i podjęcie leczenia we wczesnym stadium zaawansowania nowotworu.

 

Celem programu jest zwiększenie wykrywalności i wyleczalności raka jelita grubego oraz zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności pacjentów, poprzez wykrycie choroby i podjęcie leczenia we wczesnym stadium zaawansowania nowotworu.

Kryteria udziału w programie:

  • Wiek 50 – 65 lat
  • od 40 – 49 lat, gdy w rodzinie krewny I stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) chorował/choruje na raka jelita grubego
  • od 25 – 49 lat, gdy w rodzinie występuje zespół Lyncha (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej)
  • od 20 – 49 lat, gdy w rodzinie występuje zespół polipowatości FAP (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej)

 

Kryteria wykluczenia z programu:

  • Objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego (krew w kale/anemia, niezamierzone chudnięcie, zmiana rytmu wypróżnień utrzymujące się ponad 3 m-ce)
  • Kolonoskopia wykonana w ciągu ostatnich 10 lat

Szczegółowe informacje o badaniu udzielane są pod numerem telefonu: (22) 431 35 53 (od poniedziałku do piątku, godz.: 8:00 -20:00)



 

Plakat z napisem bezpłatne badania kolonoskopii
 
 
 

 

- Bardzo wiele osób boi się tego badania, nie wie też, że kolonoskopię można wykonać bezpłatnie - mówi Małgorzata Zajder, menedżer ds. sprzedaży diagnostyki w Centrum Medycznym Enel-Med w Gdańsku. - Badania przesiewowe wykonujemy w ramach „Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych” Ministerstwa Zdrowia, mamy jeszcze miejsca i chcielibyśmy, aby jak najwięcej osób z nich skorzystało. Tym bardziej że na miejscu pacjenci, którzy obawiają się bólu i chcieliby mieć badanie w znieczuleniu, będą mieli konsulację z anestezjologiem, który określi, czy i jakie znieczulenie jest możliwe. Pacjent otrzyma wyniki, jeśli pojawią się nieprawidłowości, będą dalsze badania.    

 

W ramach badań kolonoskopii każdy pacjent, który tego wymaga ma zapewnione bezpłatnie:

  • Znieczulenie do badania (po spełnieniu warunków)
  • Wycięcie polipów (w razie konieczności)
  • Badanie histopatologiczne pobranych wycinków
  • Lek do przygotowania się do badania

 

Szczegółowe informacje o badaniu udzielane są pod numerem telefonu: (22) 431 35 53 (od poniedziałku do piątku, godz. 8.00 - 20.00) Badania są wykonywane w oddzialach ENEL-MED w Gdańsku przy ulicy Aleja Grunwaldzka 163.

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord