Samorządy wspólnie walczą z pandemią. Szpital tymczasowy, izolatoria, pieniądze na środki ochronne
- Samorząd województwa pomorskiego w związku z sytuacją epidemiologiczną podjął decyzję o uruchomieniu ponad 10,5 mln zł na zakup niezbędnego sprzętu medycznego - mówi Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. - To sprzęt potrzebny przede wszystkim do leczenia osób z koronawirusem, ale też dla innych pacjentów ciężkich stanach. Chcemy doposażyć lub wymienić sprzęt już zużyty w szpitalach.
Niezbędny sprzęt trafi do sześciu podmiotów leczniczych, m.in. Copernicusa, Szpitali Pomorskich, Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku, Szpitala Specjalistycznego w Prabutach oraz Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie.
- To już kolejny raz w tym trudnym dla nas wszystkich roku, kiedy w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów naszych szpitali uruchamiany dodatkowe środki - mówi marszałek Mieczysław Struk. - Jako Zarząd Województwa Pomorskiego podjęliśmy decyzję o przekazaniu z rezerwy budżetowej na 2020 r. ponad 10,5 mln zł. Większość z tej kwoty zostanie przeznaczona na walkę z pandemią koronawirusa. Szpitale kupią sprzęt zgodnie z własnymi potrzebami. Będzie dostarczony do końca tego roku. Przypominam, że ponownie wystąpiłem do wojewody pomorskiego z kolejną ofertą wsparcia rządu w walce z pandemią. Chodzi o bazę łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem, która w siedmiu naszych szpitalach powiększy się o 243, w tym 17 z respiratorami oraz 10 z tlenoterapią.
Pismo dotyczące tej kwestii zostało skierowane do wojewody Dariusza Drelicha 28 października 2020 r. Oprócz tego podobnej treści pismo podpisane przez marszałka województwa i prezydentów Trójmiasta dotyczące m.in. powiększenia bazy łóżkowej, wsparcia finansowego oraz oddelegowania pracowników urzędów do pomocy sanepidom, trafiło również do wojewody pomorskiego 20 października.
Szpitale kupią sprzęt, który jest im niezbędny do diagnostyki i leczenia hospitalizowanych osób. Copernicus wzbogaci się też m.in. o aparaty RTG i respiratory. Szpitale Pomorskie kupią np.: kardiomonitory, pompy infuzyjne oraz aparaty do znieczulenia. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie dostanie m.in.: echokardiograf, urządzenia do dekontaminacji powietrza plazmą oraz bramki do pomiaru temperatury. Z kolei Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku np.: aparaty do ciągłych terapii nerkozastępczych, RTG i USG, a Szpital Specjalistyczny w Prabutach aparat RTG i USG.
Pomorskie Centrum Reumatologiczne w Sopocie będzie miało nowe: respiratory, pompy infuzyjne, kardiomonitory oraz ozonatory.
Piątek: ponad 21 tys. zakażeń w skali Polski i 1049 na Pomorzu. W kraju 202 zgony
Spółka Copernicus pozyska również nowoczesny hybrydowy mikroskop operacyjny dla Oddziału Otolaryngologicznego Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.
- Urządzenie to łączy w sobie nowoczesny mikroskop operacyjny z egzoskopem - mówi zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia UMWP Maciej Laszkiewicz. - Dzięki operacji z jego użyciem możliwe będzie poszerzenie pola operacyjnego i zmniejszenie tzw. martwych punktów. Urządzenie wyposażone jest też w systemy obrazowania naczyń krwionośnych pozwalające w czasie rzeczywistym zobrazować unaczynienie guzów, a także uwidocznić wybarwienie tkanek lub wypływ płynu mózgowo-rdzeniowego po zabiegach rekonstrukcyjnych podstawy czaszki, czy po urazach.
Aparat będzie wykorzystywany m.in. do operacji naczyniaków głowy i szyi, zabiegów onkologicznych guzów podstawy czaszki i usuwania nowotworów złośliwych w obrębie głowy i szyi.
- Zakup urządzenia poprawi dostępność do wysokospecjalistycznych procedur unikalnych w skali kraju, co niewątpliwie zwiększy bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców województwa - wyjaśnia prezes spółki Copernicus Dariusz Kostrzewa.