Dni Otwarte Portu Czystej Energii - tę gdańską inwestycję w weekend odwiedziło 1100 osób!

Wejściówki dla zwiedzających zniknęły błyskawicznie. Aż 1100 osób wzięło udział w weekend 23-24 marca w Dniach Otwartych Portu Czystej Energii. Mieszkańcy i mieszkanki Gdańska mogli dowiedzieć się jakie są zasady działania najnowocześniejszej w Europie elektrociepłownia, która już wkrótce będzie w stanie ogrzać zimą 19 tysięcy gdańskich mieszkań i zaopatrzyć w energię elektryczną 50 tysięcy gospodarstw domowych - wszystko to dzięki bezpiecznemu spalaniu odpadów, które nie nadają się do recyclingu.
24.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa osób w kaskach stoi przy szybie, przez którą obserwuje instalacje Portu Czystej Energii
Wszędzie można było zajrzeć, wszystko było nowe i ciekawe. Goście mogli przekonać się o tym, jak nowoczesną inwestycją jest gdański Port Czystej Energii
fot. Dawid Linkowski A&A Photography/Port Czystej Energii

Dni otwarte - kto skorzystał

W Dniach Otwartych uczestniczyły rodziny z dziećmi, grupy przyjaciół, indywidualni goście, pasjonaci fotografii niedostępnych na co dzień miejsc oraz osoby zainteresowane PCE pod względem technologicznym. Po instalacji oprowadzali pracownicy i pracowniczki Portu Czystej Energii oraz TIRU Paprec Energies - przedstawiciela partnera prywatnego. 

Instalacja i procedury jej działania cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. 

Stół, na którym leżą kaski i kamizelki odblaskowe
Na teren zakładu nie można było wejść bez ochronnego ubioru i zapoznania się za zasadami bezpieczeństwa
fot. Dawid Linkowski A&A Photography/Port Czystej Energii

Dni otwarte - także partnerzy

Na zewnątrz budynku Portu Czystej Energii też było ciekawie. Po wycieczce uczestnicy i uczestniczki swoją wiedzę mogli sprawdzić m.in. w kole fortuny z zagadkami. Atrakcji było więcej - dzięki współpracy partnerów: Zakładu Utylizacyjnego, Czyste Miasto Gdańsk i Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Straży Miejskiej. Można było m.in. pogłębić wiedzę nt. termicznego przekształcania odpadów, a także poznać założenia gospodarki cyrkularnej. 

Były to już drugie dni otwarte Portu Czystej Energii:

Port Czystej Energii. Zobacz naszą fotorelację z dnia otwartego tej miejskiej inwestycji

Grupa osób w kaskach i kamizelkach odblaskowych przed budynkiem zakładu
Po Porcie Czystej Energii gości oprowadzali pracownicy, którzy najlepiej znają zasady funkcjonowania zakładu
fot. Dawid Linkowski A&A Photography/Port Czystej Energii

Port Czystej Energii. Co to jest?

Port Czystej Energii to budowana w Gdańsku instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych (pod nazwą Port Czystej Energii funkcjonuje również spółka komunalna Miasta Gdańska). Jest to jedna z najnowocześniejszych pod kątem ochrony środowiska instalacji odzysku energii z odpadów nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. 

Przekształci rocznie 160 tys. ton odpadów komunalnych stanowiących pozostałości po procesie segregacji – tzw. frakcja energetyczna (resztkowa), czyli m.in. odpady higieniczne, folie i sreberka po nabiale i słodyczach, brudne skrawki nienadającego się do recyklingu papieru i tworzyw sztucznych oraz rozdrobnione odpady wielkogabarytowe po wcześniejszym odzysku surowców. 

Port Czystej Energii to energia elektryczna i ciepło. Kiedy spalone zostaną pierwsze odpady?

Grupa osób przy barierce w hali przemysłowej, patrzą w dół
Wewnątrz budynku trzeba było wspinać się po wąskich schodkach na kolejne piętra. Chwilami było naprawdę wysoko, ale wszyscy wiedzieli, jak zachowywać zasady bezpieczeństwa
fot. Dawid Linkowski A&A Photography/Port Czystej Energii

Ciepło i energia elektryczna 

Dzięki supernowoczesnej linii technologicznej w sposób przyjazny dla środowiska będzie wytwarzał energię elektryczną i ciepło. 

Roczna produkcja ciepła w ilości 509 000 GJ na rok jest w stanie ogrzać około 19 tys. gospodarstw domowych zimą, a latem wystarczy na podgrzanie wody dla około 70 tys. gospodarstw. 

Wyprodukowana energia elektryczna (117 000 MWh – produkcja brutto) pokryje roczne zapotrzebowanie dla blisko 50 tys. gospodarstw domowych. 

Nowoczesna, przyjazna środowisku elektrociepłownia, jaką będzie Port Czystej Energii, przyczyni się do zamknięcia obiegu gospodarki odpadami w blisko 40 pomorskich gminach. Odpady dostarczane będą z trzech instalacji komunalnych - w Gdańsku, Tczewie i Gilwie Małej. 

Port Czystej Energii. Para wodna i świst oznaczają przygotowania do rozruchu instalacji

Grupa osób w hali przemysłowej
Wśród gości były grupy przyjaciół, fani ciekawych miejsc i amatorzy fotografii, a także rodziny z dziećmi
fot. Dawid Linkowski A&A Photography/Port Czystej Energii

Port Czystej Energii - jaki koszt?

W całej Europie funkcjonuje ponad 500 takich obiektów, gdzie od dawna wykorzystuje się potencjał energetyczny odpadów, co daje korzyści nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim środowiskowe. Dzięki realizacji inwestycji w formule PPP (partnerstwo publiczno-prywatne) od początku wykorzystywany jest potencjał najbardziej doświadczonych firm.

Łączny koszt realizowanego projektu wynosi 661 mln zł netto, z czego prawie 271 mln zł pochodzi z bezzwrotnego dofinansowania Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. 

Budowa instalacji rozpoczęła się w 2020 r. Na II kwartał 2024 r. została zaplanowana praca testowa, jak również oddanie instalacji do eksploatacji.

Partnerem prywatnym, odpowiedzialnym za budowę i 25-letnią eksploatację obiektu, jest włosko-francuskie konsorcjum firm Webuild, Termomeccanica Ecologia i TIRU Paprec Energies, zaś partnerem publicznym spółka Port Czystej Energii.

Kilka osób w namiocie przy rowerze stacjonarnym. Jedna z osób nalewa do kubeczka napój
Obok budynku Portu Czystej Energii były też namioty ze stosikami firm partnerskich - każdy mógł znaleźć dla siebie dodatkowe atrakcje
fot. Dawid Linkowski A&A Photography/Port Czystej Energii

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej