Można spacerować Długim Pobrzeżem
Zgodnie z zapowiedziami, do końca czerwca zakończono główne prace związane ze wzmocnieniem konstrukcji nabrzeża, a także ułożeniem nawierzchni. Mieszkańcy i turyści mogą swobodnie przechodzić wzdłuż Motławy, choć tylko do wysokości zabytkowego budynku Żurawia. Tutaj teren planowanych robót jest ogrodzony.
Co ważne, Długie Pobrzeże jest nadal placem budowy, i pewne prace będą jeszcze prowadzone w najbliższych tygodniach na odcinkach oddanych do użytku spacerowiczom. Chodzi m.in. o montaż oświetlenia i tzw. małej architektury, a także prace wykończeniowe na murkach. Nie będą one jednak utrudniać ruchu pieszego.
- Zostaje nam jeszcze jeden odcinek przed Żurawiem. Prace w tym miejscu będą kontynuowane już po wakacjach, ponieważ są one dość skomplikowane, i należy je w odpowiedni sposób skoordynować - poinformował na Facebooku Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji.
Prace przed Żurawiem zostały wstrzymane ze względu na trwający sezon wakacyjny, który wiąże się m.in. ze zwiększoną liczbą spacerowiczów na Głównym Mieście.
W poniedziałek, 1 lipca, po kilku miesiącach przerwy związanych z trwającymi pracami przy tym nabrzeżu, ponownie uruchomiono obrotową kładkę prowadzącą na Wyspę Spichrzów.
Buspas na Spacerowej, ale jaki? Spotkanie w Osowej o wyczekiwanej inwestycji
Modernizacja Długiego Pobrzeża
Roboty prowadzone są, lub wkrótce będą, na 500-metrowym odcinku od Mostu Zielonego do Targu Rybnego. Nie zmieni się charakter pobrzeża. Głównym celem tej inwestycji jest bowiem wzmocnienie samego nabrzeża, ale nadal pełnić ono będzie funkcję bulwaru i ciągu spacerowego. Pozostaną także miejsca do cumowania jachtów czy niewielkich jednostek pływających.
W ramach prac m.in. wykonano nowe ścianki szczelne oraz przebudowano kolektor odprowadzający wody opadowe z ul. Św. Ducha. Samo wykończenie nabrzeża będzie podobne do tego, które jest po drugiej stronie Motławy, na Wyspie Spichrzów. Inwestycja przewiduje także montaż pachołów cumowniczych, belek odbojowych i drewnianych okładzin nabrzeży.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ
Przebudowa, w tym wzmocnienie, konstrukcji Długiego Pobrzeża ma zapewnić bezpieczeństwo jego użytkownikom. Poprawi się też estetyka tego miejsca i przywrócone zostaną jego walory historyczne. Wykonawcą prac jest firma Doraco Sp. z o.o. Ich koszt wyniesie ponad 55 mln złotych. Prace remontowe potrwają do połowy 2025 roku. Ich realizacja częściowo uzależniona jest bowiem od warunków atmosferycznych.