• Start
  • Wiadomości
  • Dla samotnych, starszych i potrzebujących rozmowy. Telefon wsparcia w czasie trwania epidemii

Wspierają rozmową. Uruchomiono nowy telefon wsparcia dla osób, które czują się samotne w czasie trwania epidemii

Czujesz się samotny, zaniepokojony, masz potrzebę porozmawiać z drugim człowiekiem, ale z powodu epidemii nie ma obok Ciebie nikogo, z kim mógłbyś podzielić się swoimi troskami? Jeśli tak, zadzwoń pod numer 58 555 53 01. Po drugiej stronie spotkasz osobę, która Cię wysłucha i okaże wsparcie.
30.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
58 555 53 00 - to numer telefonu pod który zadzwonić może każdy, to czuje samotność i strach spowodowany kornonawirusem
58 555 53 00 - to numer telefonu pod który zadzwonić może każdy, to czuje samotność i strach spowodowany kornonawirusem
Fotolia.pl

 

Każdego dnia liczba zachorowań na koronawirusa w naszym kraju wzrasta. By zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, niezbędna jest izolacja. Konieczność pozostania w domach jest zasadna i zrozumiała, ale wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i często negatywnymi konsekwencjami dla ludzkiej psychiki. Czas epidemii najboleśniej odczuwają osoby samotne. Choć z dnia na dzień rośnie liczba szlachetnych inicjatyw dedykowanych głównie seniorom - wolontariusze robią zakupy, wyprowadzają psy, przywożą posiłki - czas pandemii jest dla wielu osób czasem potwornej samotności. Pomoc w codziennych obowiązkach jest nieoceniona, ale nic nie zastąpi potrzeby obecności drugiego człowieka. 


Pomagają innym, ale też potrzebują wsparcia

- Obserwujemy tendencję wzrostową względem zachorowań na koronawirusa i jestem przekonana, że liczba osób, które będą potrzebowały rozmowy, także będzie wzrastać. Znaczna część seniorów chodziła do świetlic, klubów seniora, gdzie spotykali się z innymi ludźmi. Teraz tego nie mają, nie dość, że nie mogą wychodzić, nie można ich też odwiedzać, dlatego zakładam, że w najbliższym czasie takie osoby będą coraz bardziej odczuwać samotność - mówi Maria Burczyk, prezeska Fundacji Mały Bohater.

Właśnie z tego powodu, z powodu troski o drugiego człowieka zrodził się pomysł uruchomienia numeru telefonu, który dedykowany jest przede wszystkim osobom starszym, samotnym, przebywającym w kwarantannie. 

Jeśli chcesz "pobyć" z drugim człowiekiem, zadzwoń - 58 555 53 01. Telefon wsparcia jest czynny 7 dni w tygodniu, w godz. 8.00-19.00. 

 
Szczytne inicjatywy wspierające seniorów są bardzo ważne, ale równie ważna są dla samotnych ludzi jest obecność drugiego człowieka. W czasie epidemii spotkania są zakazane, ale rozmowy są wskazane
Szczytne inicjatywy wspierające seniorów są bardzo ważne, ale równie ważna są dla samotnych ludzi jest obecność drugiego człowieka. W czasie epidemii spotkania są zakazane, ale rozmowy są wskazane
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Wirtualny gabinet psychologiczno-pedagogiczny dla uczniów i ich rodziców


- Ta infolinia jest dla osób, które mają potrzebę pobyć z drugim człowiekiem. 
Mogą powiedzieć z czym sobie nie radzą, jaki odczuwają lęk związany z koronawirusem. Kilka dni temu miałam telefon od pani, która po prostu potrzebowała porozmawiać, wypłakać się, powiedzieć co czuje. Po to jest ten telefon - dodaje Maria Burczyk. 

Należy jednak zaznaczyć, że powstanie tej inicjatywy nie jest alternatywą dla wizyty w gabinecie terapeuty, psychologa czy psychiatry. 

- Nie prowadzimy terapii czy porad lekarskich. W sytuacjach, gdy nie jesteśmy w stanie pomóc, kierujemy rozmówcę do innych instytucji, na przykład Ośrodka Interwencji Kryzysowej. 

Wolontariusze, którzy czekają na telefony nie są terapeutami, ale są osoby mające wykształcenie pedagogiczne, psychologiczne, z kilkuletnim doświadczeniem.


Fundacja Mały Bohater zajmuje się wspomaganiem rozwoju dzieci i młodzieży, aby jak najlepiej przygotować młodych ludzi do funkcjonowania we współczesnym świecie. Fundacja wspiera także rodziców i oferuje pomoc w budowaniu odpowiedzialnego rodzicielstwa. 

 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic