
Tradycyjne przecięcie wstęgi. Od lewej: prof. kpt. ż.w. Adam Weintrit - rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, poseł Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego, Beata Rutkiewicz - wojewoda pomorska, Arkadiusz Marchewka - sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, prof. dr hab. inż. Krzysztof Czaplewski - dyrektor Instytutu Morskiego, posłowie Koalicji Obywatelskiej: Jacek Karnowski, Agnieszka Pomaska oraz Jarosław Wałęsa
fot. Mateusz Ochocki/ KFP
Jakie są zadania Centrum Offshore?
Nowa placówka UMG składa się z dwóch budynków dwukondygnacyjnych połączonych łącznikiem na poziomie 1 piętra.
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
Polecamy wydarzenia w Gdańsku
W obiekcie będą m.in. realizowane kompleksowe badania i pomiary na morzu w celu zdobycia informacji o stanie środowiska morskiego i jego zasobach. Ta wiedza jest niezbędna w działalności na rynku paliw, budowy statków, morskiej energetyki wiatrowej czy transportu morskiego.
Czytaj także: "Siły natury łączymy z innowacją". W Gdańsku ruszyła budowa fabryki wież wiatrowych offshore
- Jako uczelnia staliśmy się jednym z najważniejszych graczy na rynku polskim, jeśli chodzi o morską energetykę wiatrową. To są badania podstawowe, środowiskowe, które prowadzi Instytut Morski dla takich potentatów, jak Orlen czy PG i innych dużych spółek Skarbu Państwa. Działania te obejmują również dydaktykę czy prowadzenie badań w ramach projektów zarówno o skali narodowej, jak i międzynarodowej - powiedział prof. dr. hab. inż. kpt. żeglugi wielkiej Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego.

Wstęga już przecięta. Od lewej: prof. kpt. ż.w. Adam Weintrit - rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Kacper Płażyński - przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Mieczysław Struk - marszałek pomorski, Beata Rutkiewicz - wojewoda pomorska, Arkadiusz Marchewka - wiceminister infrastruktury, prof. dr hab. inż. Krzysztof Czaplewski - dyrektor Instytutu Morskiego w Gdańsku
fot. Mateusz Ochocki/ KFP
Nowa placówka UMG, przy ul. Roberta de Plelo 20, zaprosi do współpracy współpracy inne instytucje i podmioty zajmujące morską energetyką wiatrową.
Czytaj także: Terminal gazowy FSRU na Zatoce Gdańskiej. Ważna inwestycja, która budzi wiele obaw
- Chcemy, żeby w tym miejscu powstała “Polska Dolina Offshore”, od Gdańska aż po Redę i Wejherowo, by dziesiątki firm, które zechcą wejść w ten sektor, miały taką możliwość. Warto podkreślić, że jest to branża, w której pracę już wkrótce znajdzie nawet kilkadziesiąt tysięcy osób - stwierdził rektor Uniwersytetu Morskiego.
Bez farm wiatrowych nie będzie transformacji energetycznej
Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, podkreślił, że morska energetyka wiatrowa to prężnie rozwijająca się dziedzina gospodarki.

Wnętrza Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego
fot. Mateusz Ochocki/ KFP
- To strategiczny kierunek transformacji energetycznej, który wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Jestem przekonany, że dzięki nowoczesnym laboratoriom i dobrej kadrze Centrum Offshore stanie się wyjątkowym zapleczem badawczo-edukacyjnym oraz umożliwi kształcenie wielu specjalistów i ekspertów w tej branży - mówił wiceminister.
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska zwróciła uwagę na metropolitalny charakter inwestycji. - Za którą odpowiada przecież Uniwersytet Morski w Gdyni, a my jesteśmy w Gdańsku - zaznaczyła.

W Centrum Offshore pracować będzie wielu programistów i informatyków, obsługujących procesy analityczne. Będą mieli do dyspozycji macierz dyskową o pojemności 1,0 PB
fot. Mateusz Ochocki/ KFP
- Dziś innowacyjność w sektorze offshore jest nam bardzo potrzebna. Do tego niezbędne są jednak wykwalifikowane kadry. Bardzo liczę na współpracę oraz innowacyjne zmiany lokowane tutaj na Pomorzu. Bo jak wiecie: my potrafimy zmieniać świat - nadmieniła Aleksandra Dulkiewicz.
Czytaj także: Fotowoltaika na wodzie zdała egzamin. Doświadczenie z Gdańska zaprocentuje teraz w Żarnowcu
Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, jest przekonany, że Centrum Offshore UMG będzie wspierać rozwój farm wiatrowych, które powstaną w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.

W Centrum Offshore mieści się olbrzymi magazyn o powierzchni 440 m² i wysokości 7,5 m
fot. Mateusz Ochocki/ KFP
- Nikt z nas nie chciałby, aby Polacy byli wyłącznie drobnymi usługodawcami tych wielkich przedsięwzięć. Chcielibyśmy być ważnymi realizatorami wielkich inwestycji służących polskiej gospodarce - dodał samorządowiec.
Jakie instytucje znajdą się w Centrum Offshore?
Nowoczesny budynek Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego stanie się główną siedzibą Instytutu Morskiego w Gdańsku (od 2019 r. jest jednostką Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - przy. red.), który będzie współpracować w swojej działalności z firmą Mewo S.A., zarejestrowaną w Straszynie.

Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego to dwa budynki dwukondygnacyjne o łącznej powierzchni użytkowej 5,5 tysiąca m²
fot. Mateusz Ochocki/ KFP
W obiekcie znajdzie się też Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG. Zajmuje się ono kształceniem kadr menadżerskich m.in. poprzez wprowadzenie w 2021 r. pierwszych w Polsce podyplomowych studiów Executive MBA dla sektora morskiej energetyki wiatrowej.
Jaka jest wartość inwestycji?
Zbudowanie Centrum Offshore w Gdańsku kosztowało prawie 64 miliony złotych, z czego 23 mln zł stanowiło dotację z budżetu Unii Europejskiej. Ta ostatnia pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Z uwagi na słabą nośność gruntów konieczne było wzmocnienie podłoża pod przyszły budynek z wykorzystaniem 775 betonowych kolumn.
Generalnym wykonawcą nowej placówki Uniwersytetu Morskiego była firma Budimex S.A.

Centrum Offshore UMG z lotu ptaka
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
CENTRUM OFFSHORE UNIWERSYTETU MORSKIEGO W LICZBACH:
- Około 200 stanowisk pracy
- Dwa budynki dwukondygnacyjne o łącznej powierzchni użytkowej 5,5 tysiąca m²
- Nowoczesna macierz dyskowa o pojemności 1,0 PB dla zespołu programistów i informatyków
- Magazyn na urządzenia i sprzęt pomiarowy o powierzchni 440 m² i wysokości 7,5 m
- Bezpośredni dostęp do Nabrzeża Wisłoujście o łącznej długości ok. 500 m, z czego 200 m stanowi nabrzeże ładunkowe