Andre Stern (1971 r.) to paryski dziennikarz, pisarz, światowej sławy mówca, muzyk, kompozytor oraz lutnik. Biegle włada pięcioma językami, ma rozległą wiedzę w dziedzinach informatyki, astronomii oraz fotografii, chociaż... nigdy nie był w szkole. Jest autorem kilku bestsellerowych książek, w których opisuje doświadczenia swojego życia: „…I nigdy nie chodziłem do szkoły” oraz „Zabawa. O uczeniu się, zaufaniu i życiu pełnym entuzjazmu”. Dzieli się w nich swoją historią, przekonując, że dziecięca energia i zainteresowania, jakie dziecko przejawia od początku, jeśli odpowiednio pokierowane, mogą stać się podstawą wszechstronnego rozwoju.
- To, o czym mówię, to nie metoda, tylko postawa życiowa. Postawa zaufania. Ukułem sobie takie pojęcie: ekologia dzieciństwa. To zaproszenie do stawiania pytań, ale zamiast pytać, czego ja mogę nauczyć dziecko, trzeba pytać, czego mogę nauczyć się od dziecka. Dzieci nie uznają hierarchii wartości, rasizmu, seksizmu, są otwarte na innych ludzi, nie patrzą na religię, stan posiadania, kolor skóry, nie trzeba ich uczyć tolerancji, bo nie wiedzą, co to jej brak. Otwartość, brak stereotypów - oto droga do lepszego świata. Dzieci są otwarte, szukają różnorodności, intuicyjnie czują, że to je wzbogaca, współpracują z innymi, umieją wykorzystywać wiedzę innych, by razem stworzyć to, czego w pojedynkę nie dadzą rady - wyjaśnia dziennikarz.
Jest także współautorem książki „Mój ojciec, mój przyjaciel” - którą napisał z ojcem, Arno Sternem - uznanym pedagogiem i badaczem, którego dokonania opierają się na poszanowaniu spontanicznych skłonności istoty ludzkiej. Założył on autorską pracownię malarską Malort, którą prowadzi nieprzerwanie od ponad 60. lat. Wraz z synem był jednym z bohaterów głośnego filmu dokumentalnego „Alfabet” Erwina Wagenhofera. W książce, którą wspólnie stworzyli, opowiadają o ich relacji oraz o losach czterech pokoleń Sternów.
Andre Stern nie jest tyko autorem bestsellerów - jako ekspert w dziedzinie alternatywnych metod kształcenia współpracuje z uniwersytetami, szkołami, stowarzyszeniami, firmami oraz nauczycielami i rodzicami. Cyklicznie wygłasza wykłady - nawet kilkaset rocznie - i prowadzi seminaria, w czasie których mówi o dzieciństwie, zabawie, zaufaniu, uczeniu się, roli entuzjazmu oraz o rytmach i rytuałach dzieci. W Europie cieszy się ogromną popularnością, gdzie gości na największych konferencjach. W 2016 roku po raz pierwszy przemawiał w Polsce.
W czwartek, 10 grudnia, o jego interesujących spostrzeżeniach będzie można posłuchać podczas wykładu online organizowanego przez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości we współpracy z Wydziałem Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Dziennikarz na podstawie własnych doświadczeń opowie o edukacji domowej, którą można wpleść w sztywny gorset szkolnego systemu. - W czasach pandemii to szalenie istotny temat. Spotkanie szczególnie polecamy rodzicom oraz nauczycielom i nauczycielkom przedszkoli i szkół podstawowych. Wystąpienie będzie tłumaczone symultanicznie - zachęcają organizatorzy spotkania.
Wykład „Elementy edukacji domowej w systemie szkolnym”, rozpocznie się o godzinie 17:00, potrwa dwie godziny i będzie tłumaczone symultanicznie. Bilety: 29 zł, do kupienia TUTAJ.