• Start
  • Wiadomości
  • Dla dobra zwierząt. Spotkanie Prezydent Gdańska z NGO-sami

Dla dobra zwierząt. Spotkanie Prezydent Gdańska z NGO-sami

We wtorek, 22 kwietnia prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz spotkała się w Centrum Dolna Brama z przedstawicielami organizacji pozarządowych i osobami działającymi na rzecz zwierząt. Celem spotkania było podsumowanie działań miasta w zakresie ochrony zwierząt, omówienie planów na przyszłość oraz dalszej współpracy. Zapowiedziano m.in. powstanie zespołu roboczego działającego dla dobra zwierząt.
23.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W sali konferencyjnej stoją trzy osoby, dwie kobiety i mężczyzna, a przy stołach siedzą ludzie i słuchają.
W spotkaniu z przedstawicielami organizacji działających na rzecz zwierząt i wolontariuszami udział wzięli m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Anna Trzuskolas, dyrektor Wydziału Ekologii i Energetyki Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Piotr Kryszewski, dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska
Fot. www.gdansk.pl

W zorganizowanym 22 kwietnia w Centrum Dolna Brama spotkaniu z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz udział wzięli m.in. wolontariusze, społeczni opiekunowie kotów, przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą dzikim i bezdomnym zwierzętom, a także przedstawiciele Eko Patrolu Straży Miejskiej i Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Promyk”. Samorząd reprezentowali także Anna Trzuskolas, Dyrektor Wydziału Ekologii i Energetyki Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Piotr Kryszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Zielonego Gdańska.

- Dziękuję Państwu za codzienną troskę, jaką okazujecie naszym braciom mniejszym. To dzięki Waszemu zaangażowaniu Gdańsk może być miastem przyjaznym nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Wspólnie tworzymy system opieki, który łączy instytucjonalne wsparcie z pełną empatii aktywnością społeczną - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz otwierając spotkanie. – Spotykamy się dziś, aby omówić, co wspólnie możemy zrobić na rzecz zwierząt, w szczególności bezdomnych.

Jak podkreśliła prezydent Dulkiewicz, gros zadań własnych gminy w zakresie dobrostanu zwierząt realizowanych jest w Gdańsku siłami organizacji pozarządowych.

Czytaj także: Od lisa do gekona. 501 interwencji Ekopatrolu Straży Miejskiej w rok

Systematyczne działania

Działania miasta na rzecz zwierząt omówiła podczas spotkania Anna Trzuskolas, wymieniając takie działania, jak:

  • organizacja opieki nad zwierzętami bezdomnymi (w tym leczenie i kastracja),
  • interwencje w stosunku do zwierząt rannych i chorych, porzuconych lub zaginionych,
  • program adopcyjny dla zwierząt w schronisku,
  • edukacja w zakresie postępowania z dzikimi zwierzętami w mieście,
  • akcje przenoszenia płazów,
  • przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, jak ASF,
  • interwencje w przypadku nie zapewniania dobrostanu zwierząt domowych, gospodarskich i egzotycznych,
  • prowadzenie rejestru zwierząt egzotycznych, psów ras agresywnych i inwazyjnych gatunków obcych.

W latach 2020–2024 Gdańsk przeznaczył około 22 mln zł na działania na rzecz zwierząt, obejmujące m.in. prowadzenie schroniska, leczenie, kastracje, interwencje w przypadkach chorych, rannych lub zagubionych zwierząt, programy adopcyjne oraz edukację. Tylko w latach 2023–2024 Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Promyk” przeprowadziło 1894 interwencje polegające na zabezpieczeniu i przewiezieniu do schroniska porzuconych, błąkających się i potrzebujących pomocy zwierząt.

Równolegle prowadzono działalność edukacyjną. Zorganizowano zajęcia dla około 600 dzieci i młodzieży, wydano poradniki i materiały edukacyjne, w tym publikacje takie jak „Zwierzaki to nie pluszaki”, „Adoptować czy kupić?” oraz edukacyjną kolorowankę przygotowaną przez grafików z WSB Merito.

Czytaj także: Wielkie sprzątanie świata z okazji Dnia Ziemi już w sobotę

Nieocenione wsparcie wolontariuszy

Obecnie Schronisko „Promyk” wspiera około 60 wolontariuszy, którzy angażują się w codzienną opiekę nad zwierzętami — prowadzą spacery z psami, promują adopcje, wspierają działania w mediach społecznościowych i pomagają w organizacji wydarzeń. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również tzw. wolontariat akcyjny, skierowany do pracowników firm i uczelni. W 2024 roku w tej formie wolontariatu wzięły udział 353 osoby, generując wkład pracy o wartości blisko 50 tysięcy złotych.

- Nasze działania to nie tylko opieka interwencyjna. To także promocja adopcji, edukacja i budowanie lokalnej społeczności wokół schroniska. Szczególne podziękowania kieruję do wolontariuszy – ich praca to nieocenione wsparcie - podkreślił Piotr Kryszewski, dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska.

Nowy dom dla kotów

W ramach Programu Rozwoju „Innowacyjne Miasto” zaplanowano realizację pierwszego etapu rozbudowy Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Promyk” – budowę tzw. Domu dla Kota. Jak mówiła dyrektor Anna Trzuskolas, to inwestycja postulowana i oczekiwana przez organizacje pozarządowe.

Inwestycja zostanie sfinansowana w całości z budżetu Gminy Miasta Gdańska, a za jej realizację odpowiadać będzie Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Harmonogram prac jest jeszcze w trakcie opracowywania – szczegóły zostaną przedstawione w ciągu najbliższych miesięcy. Miasto planuje wprowadzenie zadania do budżetu podczas czerwcowej sesji Rady Miasta.

Zespół roboczy

Podczas spotkania zaprezentowano również plany na najbliższe miesiące. Miasto zamierza m.in. opracować zasady funkcjonowania domów tymczasowych, przeprowadzić zliczenie populacji kotów wolno żyjących oraz rozszerzyć konkursy dla organizacji pozarządowych działających w obszarze ochrony zwierząt i ekologii. Kluczowym krokiem było także powołanie kierownika Schroniska „Promyk”, co pozwoli usprawnić codzienne funkcjonowanie placówki.

Zgodnie z zapowiedzią prezydent Aleksandry Dulkiewicz, powołany zostanie również zespół roboczy, w skład którego wejdą przedstawiciele wielu podmiotów zajmujących się opieką nad zwierzętami. Koordynacją działań zespołu zajmie się Wydział Ekologii i Energetyki. Cele i zadania gremium zostaną szczegółowo omówione podczas kolejnych spotkań, w trakcie których wybrani zostaną również jego członkowie. Będzie to przestrzeń do wspólnego wypracowywania długoterminowych kierunków strategicznych, a także do omawiania indywidualnych przypadków, również tych wymagających pilnej interwencji.

Ważnym elementem przyszłych działań będzie również skuteczniejsza koordynacja edukacji ekologicznej, realizowanej z aktywnym udziałem organizacji społecznych.

Czytaj także: Psi seniorzy z "Promyka" szukają domu

Oczekiwania uczestników 

Spotkanie zakończyła otwarta dyskusja, podczas której uczestnicy - wolontariusze, opiekunowie kotów, przedstawiciele instytucji miejskich i NGO-sów - dzielili się swoimi spostrzeżeniami, potrzebami oraz propozycjami dalszych działań. Tematem, który zdominował tę część spotkania, były kwestie związane z problemem wolnobytujących kotów.

Wśród najważniejszych postulatów, jakie usłyszeli przedstawiciele samorządu i urzędnicy była m.in. potrzeba policzenia i stworzenia mapy kotów w mieście. Postulowano także o większe środki z budżetu gminy na leczenie, kastrację i sterylizację kotów. Obecnie na te działania pieniądze pozyskiwane są często z projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego, ale jak przekonywali zebrani, powoduje to sztuczną konkurencję między wnioskującymi oraz uzależnienie od plebiscytu popularności. Projekty związane z tymi działaniami często przepadają w głosowaniu mieszkańców i funduszy na tak ważne cele brakuje. Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała, że omówi z pracownikami możliwości przesunięcia środków na ten cel z BO na stałe finansowanie.

Jak zauważyli także uczestnicy, obecnie kastracją i sterylizacją kotów zajmuje się tylko jedna klinika weterynaryjna w mieście. To zdecydowanie za mało, żeby osiągnąć najważniejszy ich zdaniem cel – znaczne ograniczenie, a w perspektywie kilku lat – likwidację bezdomności kotów. Rozwiązaniem tymczasowym mogłoby być wyznaczenie wokół schroniska zielonej strefy, w której mogłyby wolno żyć regularnie dokarmiane koty, na które nie ma miejsca w samych schronisku. To sytuacja lepsza niż pozostawienie ich na ulicach miasta.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Garnizon Gdańsk uświetnił 3 Maja