
Czytaj także: Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - Neptun na niebiesko
Wspólnota dla Osób z Autyzmem w Gdańsku
Wybór daty otwarcia nie był przypadkowy - 2 kwietnia obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Świadomości Autyzmu, a cały kwiecień to miesiąc poświęcony budowaniu wiedzy i empatii wobec osób w spektrum.
Otwarcie Wspólnoty dla Osób z Autyzmem przy ul. Malczewskiego 132 na Siedlcach to najwyższa możliwa forma empatii dla osób z autyzmem i ich rodzin, którzy potrzebują konkretnego wsparcia. Nowe miejsce - zbudowanie i prowadzone przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym - zapewni specjalistyczne wsparcie 38 osobom. W budynku Wspólnoty swoje miejsce znalazły:
- Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej – dzienna placówka wspierająca dorosłe osoby z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną w rozwijaniu samodzielności i kompetencji społecznych;
- Wspólnota Domowa – kameralny dom z indywidualnym wsparciem, w którym osoby uczą się życia poza domem rodzinnym;
- usługi asystenckie i opieka wytchnieniowa dla rodzin i opiekunów;
- zaplecze fizjoterapeutyczne dla osób z autyzmem, ich rodzin i opiekunów,
- a w przyszłości także stałe, bezpieczne miejsce zamieszkania dla osób z autyzmem, gdy odejdą ich rodzice i opiekunowie.
- Otwieramy dziś nie tylko budynek, ale przede wszystkim przestrzeń, która daje wsparcie, bezpieczeństwo i poczucie bycia wspólnotą. Od 34 lat, każdego dnia, nasze stowarzyszenie towarzyszy osobom z autyzmem, często zastępując w tym państwo - powiedziała Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym, przewodnicząca Porozumienia AUTYZM - POLSKA. - Pomagamy rozwijać samodzielność, uczymy życia wśród ludzi, wspieramy w codziennych wyzwaniach w pracy i w relacjach. To, co dla wielu z nas jest oczywiste, dla wielu naszych uczestników jest często bardzo trudne, ale z odpowiednim wsparciem mogą osiągnąć naprawdę dużo.
Czytaj także: Małe domy muszą być w ustawie! Rozpoczęła się walka o godne życie dorosłych osób z autyzmem
Trzy lata ciągłego wsparcia
Małgorzata Rybicka przypomniała, że inwestycja powstała dzięki środkom unijnym, a działkę pod budowę siedziby Wspólnoty przekazało Miasto Gdańsk. Wzruszona, dziękowała darczyńcom, ambasadorom i rodzinom uczestników (bo tak w stowarzyszeniu nazywa się osoby z autyzmem, objęte jego wsparciem - red.).
- Budowa tego miejsca była dla nas dużym wyzwaniem, nie tylko organizacyjnym i finansowym, ale też emocjonalnym. Nasz piękny projekt będzie służył osobom z autyzmem przez wiele lat - mówiła dalej Małgorzata Rybicka, podkreślając, że przez kolejne trzy lata działania Wspólnoty będą finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób z Niepełnosprawnościami: - To bardzo ważne, że na te trzy lata mamy zabezpieczone ciągłe finansowanie wsparcia.
Małgorzata Rybicka wspomniała też postać Wiolety Umławskiej, wiceprzewodniczącej Stowarzyszenia i mamy Krzysztofa, jednego z uczestników, która zmarła w styczniu br.
GALERIA ZDJĘĆ Z OTWARCIA
Czytaj także: Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Co zaplanowano w Gdańsku?
Idea Wspólnoty dla Osób z Autyzmem
Mówiąc o idei nowootwartej Wspólnoty przewodnicząca Stowarzyszenia tłumaczyła, że choć miejsce to zapewnia specjalistyczne wsparcie, nie będzie izolować od społeczności lokalnej: - Chcemy, by nasi uczestnicy byli jej częścią, żeby sąsiedzi poznali ich po imieniu, żeby mogli w naturalny sposób uczestniczyć w życiu wokół siebie. Zarówno Stowarzyszenie, jak i Porozumienie AUTYZM POLSKA, będą dążyć do tego, by takie miejsca powstawały wszędzie, gdzie są potrzebne i żeby były zagwarantowane ustawowo.
W imieniu rodzin uczestników wystąpiła Ewa Tobolska, nie kryła wzruszenia, wręczając Małgorzacie Rybickiej bukiet róż: - Dziękuję Małgosiu za ogromną pracę jaką wykonujesz na rzecz osób z autyzmem i naszych rodzin. Jesteś zawsze przy nas, poświęcasz swój czas, dajesz swoje serce, a dziś spełniasz nasze największe marzenie: bezpieczną przyszłość dla naszych dzieci, które w przyszłości zamieszkają w tym miejscu pod opieką fachowych i empatycznych osób, i będą miały godne warunki do życia.
Czytaj także: Pomorska Farma Życia otwarta. Dom dla dorosłych osób z autyzmem

Wyprzedzamy system i ustawy
Dariusz Majorek, dyrektor Oddziału Pomorskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dodał: - Otwierana dziś Wspólnota jest jednym z miejsc na Pomorzu, które wyprzedzają działania systemowe i ustawowe. Dziękuje za to, że wspólnie: samorząd województwa, miasto Gdańsk, Fundusz i organizacja pozarządowa, która jest tutaj filarem, tworzymy nową rzeczywistość wsparcia stałego i kompleksowego dla osób z niepełnosprawnością. Marzy nam się, żeby działania mieszkaniowe dla osób z niepełnosprawnościami były realizowane systemowo, a nie od projektu do projektu. To kolejne wyzwanie dla nas wszystkich.
W uroczystości uczestniczył gość z Poznania - Adam Kompowski, prezes fundacji Dom Autysty z Poznania, wiceprzewodniczący Porozumienia AUTYZM POLSKA: - Działalność Małgorzaty Rybickiej i Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym wyznaczają kierunki w Polsce. To organizacja pionierska, w wielu sprawach się na was wzorujemy - mówił Adam Kompowski. - Wspólnie z gdańskim stowarzyszeniem dobijamy się o prawa osób z autyzmem i o rozpoczęcie prac nad ustawą o mieszkalnictwie wspomaganym.

Wydarzenie zakończyło się przecięciem wstęgi w drzwiach wejściowych do Wspólnoty i wspólnym zwiedzaniem w pełni wyposażonego wnętrza. Gdańsk reprezentowali: Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta oraz radni Maximilian Kieturakis i Marcin Makowski oraz Agnieszka Chomiuk i Marcin Męczykowski - dyrektorka i wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Prośba Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym
Choć budowa Wspólnoty została zrealizowana, nieprzewidziane wcześniej koszty budowy znacznie nadszarpnęły budżet Stowarzyszenia, które obecnie zmaga się z poważnym zadłużeniem i zwraca się z prośbą o wsparcie finansowe.
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym działa już od 34 lat, tworząc kompleksowy system wsparcia – od wczesnego dzieciństwa po dorosłość. Obejmuje specjalistycznym wsparciem ponad 400 osób w spektrum autyzmu – zarówno z niepełnosprawnością intelektualną, jak i tych w normie intelektualnej, które potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, relacjach społecznych i aktywizacji zawodowej.
Wszystkie działania stowarzyszenia na rzecz osób z autyzmem finansowane są z projektów, darowizn, odpisu z 1,5 proc. podatków oraz składek członkowskich.
Otwarta 2 kwietnia Wspólnota dla Osób z Autyzmem zostało stworzone przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym we współpracy z Gminą Gdańsk, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego (Działanie 7.3), którego Instytucją Zarządzającą był Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
Fundacja Energa przekazała darowiznę na zagospodarowanie terenu wokół wspólnoty, firma Schneider przekazała sprzęt i wyposażenie elektryczne, Anna i Józef Częścikowie przekazali darowiznę na dokończenie zbiorników retencyjnych.