• Start
  • Wiadomości
  • DKF „Miłość Blondynki” świętował 30. urodziny. WIDEO I ZDJĘCIA

DKF „Miłość Blondynki” świętował 30. urodziny. WIDEO I ZDJĘCIA

Koncertem Muzyki Filmowej, zatytułowanym „W rytmie kina”, uczczono jubileusz 30-lecia działalności Dyskusyjnego Klubu Filmowego UG „Miłość Blondynki”. Wydarzenie było okazją do celebracji trzech dekad historii klubu i tworzących go ludzi, a także możliwością zaprezentowania się na jednej scenie wszystkich grup muzycznych Akademickiego Centrum Kultury UG „Alternator”, które połączył temat muzyki filmowej.
30.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia dużą grupę muzyków oraz wokalistów na scenie po koncercie muzyki filmowej pod tytułem W rytmie kina , zorganizowanym podczas jubileuszowej edycji festiwalu. W tle widoczna jest grafika z wizerunkiem kobiety w okularach oraz napisami promującymi wydarzenie, a publiczność zgromadzona jest przed sceną
18 października w Sali Teatralnej im. prof. Jerzego Limona na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się uroczystość jubileuszowa z okazji 30-lecia działalności DKF-u „Miłość Blondynki”
fot. Dawid Kopaniszyn

Od portiera do milionera. Gdański społecznik Andrzej Stelmasiewicz kończy 70 lat

Nagroda Prezydenta Gdańska i spersonalizowane fotele kinowe

Dyskusyjny Klub Filmowy „Miłość Blondynki”, działający pod patronatem Uniwersytetu Gdańskiego od 1994 roku, w ramach Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator”, organizuje wiele wydarzeń kulturalnych na terenie Trójmiasta. Główne obszary działalności klubu to tematyczne cykle edukacyjne, spotkania z twórcami kina, festiwale i warsztaty filmowe.

DKF ten jest najdłużej nieprzerwalnie działającym dyskusyjnym klubem filmowym na terenie trójmiejskiej aglomeracji, zrzeszonym w Polskiej Federacji DKF-ów.

Na zdjęciu mężczyzna wręcza bukiet kwiatów drugiemu mężczyźnie na scenie. Obaj panowie są elegancko ubrani, a w tle widać pulpity z logo Gdańskiej Orkiestry Akademickiej
Na zdjęciu Tomasz Pupacz odbierający Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury
fot. Dawid Kopaniszyn

Ogromną rolę w działalności DKF-u „Miłość Blondynki” odgrywa jego przewodniczący Tomasz Pupacz. Podczas uroczystości z okazji 30-lecia uniwersyteckiego DKF-u, która odbyła się 18 października w Sali Teatralnej im. prof. Jerzego Limona na Uniwersytecie Gdańskim, kierownik ACK UG Michał Biełuszko, zauważył, że Tomasz Pupacz „od lat zaprasza na seanse filmowe i organizuje wydarzenia kulturalne na bardzo wysokim poziomie, propagując kulturę filmową i zarażając nią kolejne pokolenia studentów w ramach hasła przewodniego DKFu: >>Kino – ludzie – pasja<<”. Na pamiątkę okrągłej rocznicy istnienia, klub filmowy otrzymał odrestaurowane i spersonalizowane fotele kinowe - z życzeniami dalszego rozwoju i sukcesów.

W imieniu rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotra Stepnowskiego prorektor ds. Studenckich, prof. Urszula Patocka-Sigłowy wręczyła Nagrodę Rektora za osiągnięcia w pracy zawodowej dla Tomasza Pupacza – przewodniczącego DKF-u i zastępcy kierownika ACK. 

Na zdjęciu mężczyzna w garniturze stoi na scenie, trzymając mikrofon i wygłaszając przemówienie. W tle widoczne są pulpity z logo Gdańskiej Orkiestry Akademickiej
Gratulacje złożył m.in. przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta Gdańska i przewodniczący Komisji Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, Maximilian Kieturakis
fot. Dawid Kopaniszyn

Podczas uroczystości obecny był także Maximilian Kieturakis – przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta i przewodniczący Komisji Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, który wręczył Tomaszowi Pupaczowi Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Podkreślił przy tym, że Dyskusyjny Klub Filmowy UG „Miłość Blondynki” jest „ważnym miejscem na kulturalnej mapie miasta Gdańska, a obchody okrągłej rocznicy powstania są idealną okazją do docenienia wkładu klubu w rozwój kultury, szczególnie tej filmowej”.

Nie zabrakło ponadto Polskiej Federacji DKF-ów, w której imieniu Agnieszka Skoczek wręczyła list gratulacyjny na ręce zasłużonych członkiń gdańskiego DKF-u – Wandy Dittrich i Agnieszki Grzegowskiej. 

Na zdjęciu widzimy grupę osób na scenie, z których jedna trzyma mikrofon. W tle znajdują się balony oraz pulpity z logo Gdańskiej Orkiestry Akademickiej
Agnieszka Skoczek - członkini rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych gdańskiego DKF-u - oraz Wanda Dittrich i Agnieszka Grzegowska
fot. Dawid Kopaniszyn

„Mission Impossible”, „Janosik” i „Bond”

Po części oficjalnej przyszedł czas na muzyczne widowisko. Scenę przejęły trzy formacje muzyczne ACK UG: Gdańska Orkiestra Akademicka prowadzona przez Marcina Janka, Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego pod dyrekcją Anety Majdy, oraz Studio Wokalne UG przygotowane przez Krzysztofa Majdę, który również wystąpił na scenie w roli solisty. Grupom artystycznym towarzyszył zespół instrumentalny w składzie: Ariel Suchowiecki, Paul Rutshka i Łukasz Łapiński. 

Na zdjęciu dyrygent prowadzi orkiestrę podczas występu, gestykulując z zaangażowaniem. W tle widać muzyków grających na instrumentach dętych, oświetlonych ciepłym, czerwonym światłem
Dyrygent Marcin Janek poprowadził Gdańską Orkiestrę Akademicką
fot. Dawid Kopaniszyn

Koncert rozpoczęły doskonale znane hity, których wspólnym mianownikiem byli super bohaterowie – zabrzmiał brawurowo wykonany przez orkiestrę temat z „Mission Impossible”, kultowy „Janosik”, pięknie zaaranżowany na zespół wokalny oraz sekcję rytmiczną i smyczkową „Kiss from a Rose” z „Batman Forever”, czy Bondowski „Golden Eye”, wyśpiewany przez Joannę Kovacs. 

Część o męskich bohaterach zakończyła premierowo wykonana wiązanka hitów z polskich seriali, w której wybrzmiały tematy z „O7 zgłoś się”, „Stawka większa niż życie” i „Vabank”. Nie zabrakło też świeżych aranżacji kompozycji bardzo dobrze znanych z bajek – liryczne „Jestem Twoją bajką” z „Akademii Pana Kleksa”, chóralną zabawę z motywem przewodnim z „Różowej Pantery”, czy mocne wykonanie „Circle of Life” z solo Krzysztofa Majdy i szlachetnym brzmieniem Akademickiego Chóru UG. 

Na zdjęciu widać scenę oświetloną niebieskimi reflektorami, na której grupa wokalistek wykonuje utwór „Batman Forever” w otoczeniu orkiestry. W tle znajduje się grafika przedstawiająca sylwetki budynków
Tego wieczoru zabrzmiały największe filmowe i serialowe muzyczne hity. Nz. młodzi artyści podczas wykonywania utworu z filmu „Batman Forever”
fot. Dawid Kopaniszyn

Na finał koncertu pojawiły się utwory bardziej współczesne – roztańczony „Dance the night” z „Barbie”, czy „Stand up” z „Harriet”, który dzięki niesamowitemu głosowi Michaliny Pankiewicz z towarzyszeniem chóru zebrał owacje licznie zgromadzonej i żywo reagującej publiczności. Zabrzmiały ponadto „hymny” lat 80. i 90. – „Purple Rain”, „I Have Nothing” czy „Think”, brawurowo wykonane przez połączone składy zespołów akademickich. 

Różnorodny, przekrojowy zaprezentowany program muzyczny, w którym każdy, niezależnie od wieku mógł znaleźć coś dla siebie, spajały specjalnie na tę okazję wykonane animacje, które ilustrowały i dopełniały to, co działo się na scenie w warstwie muzycznej. Autorkami filmów inspirowanych scenami i klimatem z poszczególnych obrazów były absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Weronika Dziurdziewicz i Kinga Pałczyńska.

Na zdjęciu widzimy grupę młodych muzyków z Gdańskiej Orkiestry Akademickiej grających na skrzypcach z pełnym skupieniem. Tło jest oświetlone ciepłym, pomarańczowym światłem
Gdańską Orkiestrę Akademicką tworzą studenci z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademii Muzycznej w Gdańsku
fot. Dawid Kopaniszyn

Nad koordynacją wydarzenia i jego produkcją czuwał zespół Akademickiego Centrum Kultury UG w składzie: Michał Biełuszko, Magdalena Niestoruk, Barbara Madany i Tomasz Pupacz. Koncert poprowadzili członkowie DKF-u: Paweł Herman i Julia Küster.

Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych „Jantar”. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

Zobacz krótką relację wideo z koncertu:

Juwenalia Gdańskie nominowane w konkursie Pro Juvenes 2024. Oddaj głos do 1 listopada

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza