Spotkanie o organizacji pomocy
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak spotkają się z merem Mariupola Vadymem Boiczenko, by porozmawiać o organizacji pomocy w odbudowie dla zniszczonej wojną Ukrainy.
Prezydent i mer podpiszą Deklarację Solidarności z Mariupolem, której myślą przewodnią jest zaproszenie do udzielenia pomocy w różnej formie miast, firm, specjalistów.
Zapraszamy inne miasta, rządy, firmy, ekspertów oraz organizacje międzynarodowe i darczyńców do wsparcia tej Deklaracji. Wzywamy naszych przyjaciół i partnerów do przyłączenia się do Planu Odbudowy Miasta „Mariupol Odrodzony” w każdej możliwej formie: poprzez ekspertyzę, wiedzę, doradztwo, wsparcie humanitarne, rzeczowe, finansowe lub inne. Z radością przyjmiemy wszelkie konstruktywne inicjatywy wspierające Ukrainę, przyczyniające się do zakończenia cierpień narodu ukraińskiego, odbudowy miast, dalszego rozwoju gospodarki i infrastruktury.
- czytamy w deklaracji (pełen tekst Deklaracji na końcu artykułu).
„Mariupol jak Gdańsk w 1945 roku”. Przejmujące przemówienie mera Mariupola i apel o pomoc
Delegacja i zapalenie zniczy
Następnie delegacja odwiedzi Port Czystej Energii, aby zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami jakie oferuje zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych.
O godz. 13.00 przy skwerze Bohaterskiego Mariupola znicze zapalą Vadym Boiczenko - mer, Serhij Orlowskyj - wicemer, Oleksandr Vyshanikov - dyrektor Mariupol.reborn oraz Mirosław Skórka - prezes Związku Ukraińców w Polsce. Udział wezmą również: Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska i Piotr Grzelak - zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji.
Deklaracja Solidarności z MariupolemMając na uwadze niszczycielskie skutki rosyjskiej inwazji, faktyczne zniszczenie Mariupola i innych ukraińskich miast oraz zdając sobie sprawę z pilnych wyzwań odbudowy zniszczonej infrastruktury, Rada Miasta Mariupola i Miasto Gdańsk we wspólnym dążeniu do pokojowego rozwoju miast ukraińskich, zgadzają się ustanowić otwarty format współpracy w celu wspólnego skoordynowania wysiłków i promowania jak najszybszego odrodzenia ukraińskiego Mariupola oraz udzielenia wszelkiej możliwej pomocy innym zniszczonym miastom Ukrainy.Zapraszamy - inne miasta, rządy, firmy, ekspertów oraz organizacje międzynarodowe i darczyńców - do wsparcia tej Deklaracji. Wzywamy naszych przyjaciół i partnerów do przyłączenia się do Planu Odbudowy Miasta „Mariupol Odrodzony” w każdej możliwej formie: poprzez ekspertyzę, wiedzę, doradztwo, wsparcie humanitarne, rzeczowe, finansowe lub inne.Z radością przyjmiemy wszelkie konstruktywne inicjatywy wspierające Ukrainę, przyczyniające się do zakończenia cierpień narodu ukraińskiego, odbudowy miast, dalszego rozwoju gospodarki i infrastruktury.Będziemy koordynować wysiłki partnerów, aby zgromadzić i wykorzystać najlepszą światową wiedzę urbanistyczną w naszym Planie Rewitalizacji „Mariupol Odrodzony” i przenieść tę wiedzę do innych ukraińskich miast. Niniejsza Deklaracja jest wyrazem zaangażowania Mariupola i Gdańska na rzecz solidarności miast poprzez rozwój szerokiego dialogu pomiędzy gminami Ukrainy, UE, USA, Japonii i całego świata w celu wzajemnej pomocy, wymiany najlepszych praktyk i doświadczeń.To partnerstwo jest otwarte dla nowych partnerów.Sygnatariusze:Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra DulkiewiczMer Mariupola Vadym Boiczenko